Sovětský okupant přiznal: Přišli jsme utlačovat Česko, pošlapávali jsme vás

Praha - Sovětský důstojník Viktor Chutorskoj byl jedním z lidí, kteří v roce 1985 okupovali Československo. Ačkoliv o této kapitole naší historie dodnes někteří tvrdí, že nebyla tak zlá a že šlo spíše o bratrskou pomoc, sám voják to popírá. Podle něj za vším stál jasný cíl, utlačování Česka.

Přidejte svůj názor 86 komentářů

Okupace 1968

"Přijel jsem k vám v roce 1985 a do Československa jsem se dostal proto, že jsem vojenskou akademii vystudoval s červeným diplomem. Nejlepší studenti si mohli vybrat, kde chtějí sloužit. Z 24 nejlepších absolventů mého ročníku 23 odjelo do zahraničí,“ popisuje pro Český rozhlas - Radiožurnál Viktor Chutorskoj.

V Československu sloužil na letišti Hradčany u Mimoně, kde mu nadřízení přidělili pokoj ve čtyřpatrové důstojnické ubytovně. Žili tam svobodní důstojníci, kteří mohli v Česku sloužit tři roky, ženatí pět let. "Pobíral jsem dva platy, 250 rublů v Sovětském svazu a stejnou sumu, to znamená 2500 korun, jsem bral v Mimoni. Tehdy to byly hodně velké peníze,“ dodal Chutorskoj.

Podle něj se například několikrát ročně konaly bouřlivé pitky s českými komunisty, družební akce s ruskými i českými dívkami, ale i klasické návštěvy hospod. Sovětští vojáci jezdili do lázní, na koncerty, a nic jim nechybělo.

Co je však udivilo byla životní úroveň Čechů. Někteří totiž měli dvě auta, domy se zahrádkou, květiny a podobné věci. V Rusku nic takového nebylo, a každý volný metr byl osázen bramborami nebo jinou zeleninou.

Přesto si voják nemyslel, že by dělal něco špatného. Nepřemýšlel totiž nad politickými souvislostmi a stejně jako mnozí další v Rusku věřil, že sovětští vojáci v roce 1968 poskytli Československu bratrskou pomoc. Někteří Rusové tomu věří dodnes, realita je ale podle něj jiná.

"Domnívají se, že Československo osvobozovali a že bojovali za socialistický tábor, ale já jim říkám: Vy jste tam utlačovali a pošlapávali národ.  Řadovým 18letým vojákům bych nic nevyčítal, ale my, důstojníci, bychom měli přijmout pravdu a odpovědnost. My jsme byli představiteli okupačních sil,“ řekl Rozhlasu.

Podle něj je nyní třeba, aby si to stejné uvědomili lidé v Rusku, jinak budou jejich vojáci umírat v nesmyslných válkách v Afghánistánu, Čečensku, na Ukrajině a v Sýrii.

Vstupte do diskuze (86)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzská reprezentace je jen "výběr Afriky"? Kvůli fotbalovému…

20.07.2018 11:41 Titul fotbalového mistra světa letos vybojovali fotbalisté Francie. Hráti, kterým se na krku…

Říká si Hurikán: Kraj přispěl Jandovi na koncert 200 tisíc z fondu na…

20.07.2018 09:07 Praha - Velký poprask vyvolala zpráva, že hned dva kraje přispěly na jarní koncert zpěváka Dalibora…

Známý filmař se zastal Zemana: Mě osobně uráží, že je můj prezident…

19.07.2018 22:21 Aktualizováno Praha - Režisér a herec Jan Kačer se zastal prezidenta Miloše Zemana. nelíbí se mu prý to, jak se o…

Tenistka Karolína Plíšková si v Monaku vzala svého manažera Hrdličku

19.07.2018 19:30 Monako – Česká tenistka Karolína Plíšková (26) se vdala. Při utajeném obřadu v Monaku si vzala…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama