Fenomén Kajínek: Jeho autogramiáda v pražském knihkupectví vyvolala vlnu nevole

Praha - Na facebookové stránce knihkupectví Dobrovský lidé vyzývají k bojkotu této prodejny a obviňují ji z honby za ziskem. Důvodem je chystaná autogramiáda Jiřího Kajínka, který by měl v pobočce na Václavském náměstí podepisovat svou knihu Můj život bez mříží.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Jiří Kajínek po 23 letech vyšel z vězení

Omilostněný Jiří Kajínek, který si měl odsedět doživotní trest za několikanásobnou vraždu, bude podepisovat svůj titul Můj život bez mříží. Získat podpis od Kajínka bude možné příští týden ve středu v knihkupectví Dobrovský v Praze na Václavském náměstí. 

Kajínek bude podepisovat knihu, která vyšla už v roce 2014, tedy v době, kdy ještě za mřížemi skutečně byl. Autor v knize popisuje svoje dětství a kriminální prohřešky z konce osmdesátých let. Zároveň Kajínek zdůrazňuje, že vraždy, za které byl odsouzen, nespáchal. 

Chystaná autogramiáda ale vzbudila rozruch a knihkupectví čelí na svých facebookových stránkách nepříjemným vzkazům. 

"Bývalo to mé nejoblíbenější knihkupectví. Protože jsem věřil, že jim jde o víc než jen o peníze. A vida, ono nejde. Je to jen kšeft jako každý jiný. Chystaná autogramiáda není přešlap. Je to neuvěřitelný fail. Chudáci prodavači na pobočkách, kteří za to nemohou," napsal uživatel Jan Petrtyl

O soudnost knihkupectví žádá uživatel Vít Křížka, který v obchodě pravidelně nakupuje. "Kupuji u vás skoro každý měsíc právnickou literaturu za nemalé peníze. Čtu v ní o principech právního státu, spravedlnosti, demokracii a doktríně lidských práv. A pak tohle: vrah a zločinec jako celebrita na autogramiádě. Prosím o soudnost. Mám Vaše knihkupectví rád, a tak prosím, abyste tuhle akci ještě zvážili. Nemůžu Vám do obchodního rozhodnutí mluvit, ale občas by nemělo jít jen o zisky z prodeje. Jako obyčejnému zákazníkovi mi zbude prostě jediné: chodit nakupovat ke konkurenci. To bych ovšem nerad, a tak prosím o trochu soudnosti," napsal na stránce události autogramiády. Účast zatím přislíbila devadesátka uživatelů. 

"Psal se rok 1990, kdy jste na Pankráci rozbalili stolek a začali prodávat knihy. Píše se rok 2017 a pořádáte autogramiádu odsouzeného vraha. Gratuluji. U vás již nenakupuji," napsal Jiří Dvořák.

Jak na kritiku reaguje vedení knihkupectví? Podle něho autogramiáda ničím nevybočuje. 

„Ptáte se nás, proč pořádáme autogramiádu Jiřího Kajínka. Odpověď je jednoduchá. Pokud nějakou knihu najdete v našich regálech, nesmíme se bát uspořádat setkání s jejím autorem z očí do očí,“ míní zakladatel knihkupectví Petr Dobrovský s tím, že podobných akcí se konají desítky za rok. „O autogramiádu tohoto autora je zájem, a proto jsme umožnili toto veřejné setkání. V kauze Jiřího Kajínka se nestavíme na žádnou stranu sporu,“ uvedl Dobrovský.

Podle knižního experta Tomáše Fojtíka jde o chytrý kalkul, protože Kajínek naláká spoustu zvědavců, na druhé straně je jasné, že knihkupectví jde o zisk. Pro DVTV připustil, že autogramiáda knih i s bývalými vězni se konají například v USA.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman přijal "p*če" komunisty? Češi zasadili Hradu těžkou ránu

18.06.2018 22:29 Aktualizováno Praha - Česká lidová tvořivost je nekonečná a svědčí o tom i množství satirických stránek na…

Lidé protestovali s trenkami proti Zemanovi a Babišovi, přinesli mísu…

17.06.2018 16:23 Lány - Asi dvě desítky lidí dnes odpoledne přišly před zámek v Lánech protestovat s transparenty a…

Největší krize socialismu? Nedostatek toaletního papíru lidé řešili různě

17.06.2018 09:38 Praha - Nedostatek určitého zboží byl za doby totality častý, nikdy však nevyvolal takovou odezvu…

Ohňostroje v Brně letos vidělo na 750 tisíc lidí

17.06.2018 09:16 Brno - Pořadatelé odhadují celkovou návštěvnost festivalu ohňostrojů Ignis Brunensis na 750.000…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama