Praha má turistů plné zuby, tvrdí televize CNN

Co je moc, to je příliš. Místní obyvatelé oblíbených letních destinací jako jsou Benátky, Barcelona či Dubrovník si stěžují na hordy turistů, které ničí jejich přirozený půvab. Informoval o tom americký server CNN, podle kterého mezi města patří i Praha.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Pražský hrad z Karlova mostu

Přední evropské turistické destinace praskají ve švech a místní obyvatelstvo je z toho už nešťastné. Turisté jsou hluční, znečišťují prostředí a zdražují nájmy. To je podle amerického portálu CNN jedním z problémů letošního léta. Zpravodajský server jmenoval Prahu, Dubrovník, Barcelonu a Benátky jako ohniska problému. 

„Některé evropské destinace trpí pod extrémním návalem turistů,“ uvedl analytik organizace Euromonitor International ve své zprávě. „Je jasné, že je potřeba vymyslet strategie, které se vyrovnají s velkou poptávkou po turismu.“ A co na to jednotlivá města?

Benátky: Prosíme, oblékněte se

Podle analytiků to byla právě zvýšená turistika a s ní i zdražování, které zničilo populaci slavného italského města. Ta se za posledních 50 let snížila zhruba o dvě třetiny. UNESCO vyjádřilo "extrémní obavy" z dopadu turismu na historické památky a místní protestují, že velké výletní lodě způsobují znečistění a kvůli turistům se zdražuje bydlení.

Město nyní vrací úder. Zvýšilo počet policistů na na místech, kde se turisté koncentrují. Zakázalo řetězce levného jídla a začalo omezovat počty dostupných hotelových pokojů. Zároveň odstartovalo informační kampaň v 11 jazycích. Turisté jsou tak například žádáni, aby nezanechávali ve městě odpadky a nechodili po něm jen v plavkách.

Barcelona: Daň z turismu pro místní

Barcelona jen za minulý rok přivítala přes 8 milionů návštěvníků. Jen pro srovnání, samotné město má asi 1.6 milionu obyvatel. V posledních týdnech došla trpělivost místním, kteří tvrdí, že příliv turistů je až moc velký. I proto chodili například s cedulemi, na kterých stálo, že je Barcelona jejich domovem.

Městská rada schválila několik nových regulací vztahujících se k výstavě nových hotelů i k pronajímání pokojů soukromníky. Úřady pak dále rozhodli, že veškeré výdělky z turistické daně poputují k místním, místo k další propagaci turismu.

Premiér země Mariano Rajoy turistický průmysl brání. „Nevím, jestli musíme turisty vítat s letáky 'Zdravím, pane Turisto", ale rozhodně nebudu vykovávat člověka, který sem přišel utrácet peníze. To je nesmysl,“ argumentoval Rajoy nedávno.

Dubrovník: Prokletí Hry o trůny

Překrásnou architekturu i scenérii chorvatského města Dubrovníku využívají tvůrci fantasy seriálu Hra o trůny již několik let. S nárůstem popularity seriálu tam však jezdí čím dál tím více fanoušků - jen za rok 2016 stoupl počet návštěvníků o 10%.

A chorvatské pobřežní město nečekaný nátlak pociťuje. Nedávno do města přijelo 7 výletních lodí s celkovou kapacitou téměř 9300 pasažérů v jednom dni. Dalších 25 000 turistů už v té době ve městě bylo. Počet lidí ve městě se tak oproti dnům mimo turistickou sezónu takřka zdvojnásobil.

Praha: Ticho, prosím

Seznam CNN nezapomněl ani na naše hlavní město. To podle statistik Mastercard loni navštívilo 5,8 milionu turistů. Naše slavná pivní kultura dělá z města oblíbeným cílem pro oslavy rozlučky se svobodou a tahy hospodami. Pražané to neoceňují.

Ačkoliv nikoho zatím nenapadlo jít do ulic a proti přílivu turistů veřejně protestovat, americký server si povšiml, že Praha v průběhu letošního května najala antikonfliktní týmy, které „hlídají nejrušnější části města a žádají turisty, aby nerušili noční klid začínající ve 22:00."

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Ty budeš holčičko dělat, co ti řeknu!" Chcete konečně pravdu o zaujatosti…

21.06.2018 13:04 Aktualizováno Praha - Moderátorka Světlana Witowská se do paměti Čechů nejvíce zapsala předvolebním duelem mezi…

Já jsem z toho úplně vedle, přiznal Kraus. A to byl jen začátek

21.06.2018 09:01 Aktualizováno Praha - Baviče a moderátora Jana Krause zaujalo několik zpráv, které se v uplynulých dnech objevily…

Je to úplně jinak, než se říká! Tragická zpráva vyvolala konflikt mezi…

20.06.2018 13:59 Praha - Rodinu Okamurových zasáhla smutná zpráva. Tatínek Hayata, Tomia a Osamu Okamurových, který…

V Egyptě mi všechno vyšlo. Budu vysmátý, chlubil se Kramný. Podle spolku…

20.06.2018 11:18 Praha - V kauze Petra Kramného existuje velké množství nesrovnalostí. Tvrdí to spolek Šalamoun,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama