Hrad nepovolil Mýdlo? Podle Ovčáčka ano, organizátor mluví o zrušení

Praha - Dokumentarista Petr Horký počítal s konáním akce Mýdlo na Hradě, která je odpovědí na narozeninovou oslavu kancléře Vratislava Mynáře, na deváté září. Mýdlo se mělo konat v prostoru Jižních zahrad v areálu Pražského hradu. Podle Horkého však akci Hrad nepovolil, vadí mu zejména nadměrný počet hostů. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pro Eurozprávy sdělil, že akce povolená je a problém je pouze na straně Horkého.

Přidejte svůj názor 86 komentářů

Pražský Hrad

Deváté září se měla v areálu Pražského hradu konat akce s názvem „Mýdlo na Hradě“. Tu vymyslel už v červnu dokumentarista a publicista Petr Horký v reakci na kritizovanou oslavu 50. narozenin kancléře Vratislava Mynáře. Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček na kritiku ze strany novinářů reagoval tak, že pokud chtějí, tak si mohou podobnou akci v prostorách pražského Hradu uspořádat také. A na to Horký slyšel.

Teď však organizátor přišel se zprávou, že Hrad akci nepovolil. 

"Je mi velice líto, že tuto informaci musím napsat zrovna dnes: Z mailových a ústních vyjádření lidí z Hradu, které mám k dispozici, akce v podobě v jaké ji pořádáme stále není povolena. Anebo jinak: Lze říci, že akce je povolena, ale pro jiný počet lidí, někde jinde, anebo někdy jindy. Navíc už od 14.8. čekám na to, až mi to dají písemně. Pakliže celá akce vznikla proto, aby doložila, jak to je na Hradě s papalášismem, obávám se, že se limitně blížíme k jasnému výsledku," napsal Horký na facebookovou událost Mýdlo na Hradě. 

Tato informace na podporovatele akce zapůsobila, alespoň dle dalšího vyjádření Horkého. "Jsem úplně paf z toho, že poté, co jsem oznámil, že akce není povolena, začalo rychle přibývat členů skupiny a dokonce začalo přibývat peněz na startovači! Jste úžasní!" napsal v pondělí.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pro EuroZprávy odmítl, že by Hrad akci nepovolil. "Akce byla povolena. Za absolutně férových podmínek, stejných, jako měl pan kancléř. Problém je na straně pana Horkého, kterému vadí tyto férové podmínky," sdělil. 

Podle ostatních médií Ovčáček akci povolil jen v případě, že by přišlo maximálně 150 lidí. S tím však Horký nepočítal. Dodal ale, že mu Ovčáček nabídl i jiné prostory pro konání akce, například park mezi Míčovnou a Letohrádkem královny Anny. Horký to vnímá jako snahu o přesun z hradních prostor "do podhradí". 

Horký momentálně řeší, zda se akce bude konat a kde konkrétně. "Chci Vás potkat, chci Vás vidět! Dnes jsem celý den pálil svoje (dva) mozkové závity, jestli celou akci zrušit, anebo zatnout zuby a celé se to pokusit uspořádat v jiných prostorách. Toto je obrovský důvod pro to, akci uspořádat tak jako tak, ale jinde. Teď jsem napsal na startovač informaci o změně a je na podporovatelích/startérech, jestli akci zaříznou - anebo podpoří konání jinde (pokud to stihneme zorganizovat). Co myslíte? Zrušit bez náhrady?" ptá se podporovatelů akce na facebooku. 

Horký na konání celé akce zatím od lidí vybral 876 tisíc korun, původně chtěl, aby se vybralo alespoň 400 tisíc. Už dříve pro server iRozhlas uvedl, že prostory pro konání „Mýdla“ nejsou nikterak velké, proto počítá s účastí zhruba jen 5 stovek lidí. 

Celou žádost okomentoval i známý Horkého, cestoval Dan Přibáň. "Petr Horký jim dal ty nejlepší podmínky, jaké mohl. Znám ho a vím, jak jedná nekonfliktně. Myšlenka celé akce byla, ať všichni ukáží dobrou vůli, všichni včetně Hradu. Petr nechtěl demonstrovat proti hradním nájemníkům, chtěl spojovat lidi. Hrad dostal šanci se na tom podílet. Hrad ale "zdemonstroval" sám sebe. Bez jakéhokoli tlaku, bez jakéhokoli impulsu, narážky, urážky sami sebe (opět) ukázali jako sebranku záporáků jak z pohádky. Není žádný důvod je respektovat, není žádný důvod si jich vážit," napsal na svůj facebook. 

Vstupte do diskuze (86)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsná hádka kvůli ČT: Kotrba se navezl do jednoho ze zahraničních…

17.07.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Česká televize je často terčem kritiky. Tentokrát se do jejího fungování a do jednoho z…

Id*ot, kr*tén, d*bil. Bosák z ČT kritizoval při fotbalu Rusko, naštval tím…

17.07.2018 08:28 Praha – Sportovní komentátor České televize Jaromír Bosák při závěrečném ceremoniálu fotbalového…

Rozhovor: Legalizace prostituce v Česku? Je to jen práce, holky jsou…

17.07.2018 08:16 Otázka prostituce v Česku je dlouhodobě jednou z nejkontroverznějších. Každá nová vláda ji řeší…

Hřebejk setřel Zaorálka kvůli spolupráci s komunisty: Chováte se zbaběle,…

16.07.2018 19:06 Aktualizováno Praha – Režisér Jan Hřebejk se nemilosrdně pustil do bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka …

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama