Souvisí uprchlíci s terorismem? Expert nám vysvětlil, jak to je

ROZHOVOR - Zásah britské policie při sobotních útocích v Londýně, byl perfektní. Zlikvidovat tři útočníky za osm minut od ohlášení útoku, je vážně úspěch, říká pro EuroZprávy.cz bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní expert Andor Šándor. Útočila Al-Káida nebo Islámský stát? A má útok souvislosti s výzvami teroristů týkajících se vraždění o ramadánu? I na to jsme se odborníka zeptali.

Přidejte svůj názor 84 komentářů

Gen. Ing. Andor Šándor

Podle médií dokázala policie útočníky zastřelit za osm minut od přijetí prvního ohlášení útoku. Jak byste práci zasahujících policistů zhodnotil?

„Já jsem v Londýně žil a oblast London Bridge a Borough Market docela znám a musím říct, že to je úspěch. Od prvního telefonu do osmi minut zlikvidovat lidi, kteří se objevili a provedli to, co provedli, je úspěch – a bez ohledu na to, že policie byla někde blízko. Já jen doufám - a zatím nemáme žádné takové informace, že při tom zásahu policie nezabila nebo nezranila někoho z nevinných, což se samozřejmě nedá nikdy vyloučit, když zasahujete venku a v noci. Z toho, co víme, si neumím představit, že bych policii nějakým způsobem kritizoval, spíše naopak.

Policie krátce po útoku uvedla, že tři muži útočili sami. Je možné něco takového s jistotou vědět tak brzy? Není třeba možné, že zprávu vypustila, aby měla klid na vyšetřování?

Nedá se to vyloučit, to určitě ne. Na druhé straně úniky v případě útoku Salmana Abediho nebyly na straně britské policie, ale byli to Američané, kteří je prozradili. Možná policie prostě viděla, že byli tři a byli v dodávce a že na spáchání takového útoku nepotřebovali žádné komplice a důmyslný plán, který by vyžadoval dlouhou přípravu. Možná je byli schopni velmi rychle identifikovat.

Nedá se vyloučit nic, ale na druhou stranu si Britové, pokud jde o bezpečnost, s veřejností nikdy nezahrávali. Když byla kampaň Irské republikánské armády, nikdy lidem nelhali a neříkali jim nesmysly. Prohlásit, že neměli žádné komplice jen kvůli tomu, že se jim bude lépe vyšetřovat, a pak se za hodinu náhodou něco stane – to si myslím, že by Britové neudělali. Spíš by se nijak nevyjádřili. Řekli by, že to nebudou komentovat, takže si myslím, že museli mít relativně velkou jistotu, že nešlo o spiknutí více lidí.

Média v souvislosti s útokem připomínají výzvy Islámského státu a Al-Káidy. Obě skupiny vyzvaly muslimy, aby v době ramadánu útočili na západní cíle. Myslíte si, že tu opravdu může být spojitost s těmito prohlášeními?

Myslím si, že je to jen jakási výzva. Spíše si myslím, že bychom neměli pochybovat o tom, že útoky muslimů na západní státy mají z velké části přímou úměru k vojenským akcím západních zemí na Blízkém východě a v severní Africe. Obávám se, že nad touto přímou souvislostí se jen těžko budou přivírat oči. Když Abedi spáchal útok v manchesterské aréně, také prohlásil, že se "bomby z Mosulu vrátily" a tak podobně. Ono se to nabízí, někteří muslimové reagují – neříkám, že správně, to chraň Bůh – na některá zahraničně-politická a především vojenská opatření západních zemí na Blízkém východě a v severní Africe.

Americký prezident Donald Trump na twitteru po londýnských atentátech obhajoval svůj kontroverzní zákaz vstupu do země lidem z některých muslimských zemí. Na druhou stranu ale analytici varují před stigmatizací muslimů, protože často právě oni poskytují informace o radikálech uvnitř jejich komunit. Jak se na tento problém díváte vy?

Na úvod bych řekl, že prvních sto dnů vlády Donalda Trumpa jen v deseti dnech Trump neřekl nějakou lež nebo pitomost. Buď záměrně nebo nezáměrně, ale prostě to tak je. Velká většina teroristických útoků byla spáchána lidmi, kteří se na území toho státu narodili. V případě Paříže to třeba bylo v Belgii, ale prostě se narodili v zemích západní Evropy. s migrací to nemá příliš velkou souvislost.

Neobhajuji migraci - a už vůbec ne tu šílenou alá Merkelová a její „Syřané vítejte“ a podobně. Nepochybuji ale o tom, že se najdou muslimové, kteří jsou připraveni a ochotni upozorňovat na ně úřad. Koneckonců, viděli jsme to i u Abediho, na kterého policii upozornili jeho kamarádi, podle kterých se chová zvláštně a neodsuzuje teroristické útoky a podobně. Přílišné a plošné rozehrávání antimuslimské hry se nám nemůže vyplatit. Koneckonců na světě je 1,6 nebo 1,8 miliardy muslimů a tvrdit, že všichni jsou špatní, je brutální hovadina.

Jinými slovy – nemyslím, si, že to, co říká Donald Trump je řešení problému. Je to součást řešení problému v tom smyslu, že chce, aby bylo možné migranty lépe prověřovat. A s tím lze jen souhlasit za předpokladu, že imigrace je řízená, není chaotická a neodehrává se ve velkých počtech. Ale říct, že zastavení migrace rovná se zastavení terorismu v západní Evropě, to je pitomost, která neodpovídá realitě.

Díky za rozhovor.

Vstupte do diskuze (84)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé protestovali s trenkami proti Zemanovi a Babišovi, přinesli mísu…

17.06.2018 16:23 Lány - Asi dvě desítky lidí dnes odpoledne přišly před zámek v Lánech protestovat s transparenty a…

Největší krize socialismu? Nedostatek toaletního papíru lidé řešili různě

17.06.2018 09:38 Praha - Nedostatek určitého zboží byl za doby totality častý, nikdy však nevyvolal takovou odezvu…

Ohňostroje v Brně letos vidělo na 750 tisíc lidí

17.06.2018 09:16 Brno - Pořadatelé odhadují celkovou návštěvnost festivalu ohňostrojů Ignis Brunensis na 750.000…

Českem projíždí unikátní autobus, propaguje vyšší příjmy

16.06.2018 14:29 Praha - Od dnešního dne jezdí Českem autobus, který je součástí evropské kampaně upozorňující na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama