Dlužníci alimentů by měli platit víc. Chronických neplatičů je desítka tisíc

Praha – Na konci března Vláda schválila zákon o zálohovém výživném, který v podstatě deleguje vymáhání alimentů od neplatičů na stát. Ministerstvo práce a sociálních věcí kalkuluje s návratností nesplacených dávek zhruba z 20-ti procent. Zákon musí projít Sněmovnou a Senátem. Možnostmi získávání neplacených alimentů se zabývá i program Vaše Výživné z iniciativy Asociace neúplných rodin. Podle jejího mluvčího Františka Brože až polovina samoživitelů o dlužné alimenty ani neusiluje.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Rodina a finance

Vláda na konci března schválila návrh zákona o zálohovém výživném. To by stát vyplácel samoživitelům, kteří nedostali alimenty po dobu tří měsíců. Jeho výše může dosáhnout maximálně 1,2násobku životního minima dítěte, podle věku jde tak o částky v rozmezí 2088, 2568 a 2940 korun. Nárok na výživné vznikne pouze rodinám, u kterých příjem jejich domácnosti nepřekročí 2,7násobek životního minima a pokud po neplatícím rodiči alimenty vymáhá exekutor či soud.

Zákon ještě musí schválit obě komory Parlamentu a podepsat prezident. Je tedy reálná šance, že zákon se nestihne schválit do konce funkčního období současné vlády. Zálohové výživné by mělo ročně vyjít státní kasu na 736,8 milionu korun. Resort ministerstva práce a sociálních věcí počítá se zhruba 10 až 20% návratností.

Chronických neplatičů je kolem deseti tisíc

Od roku 2011 se možnostmi získávání neplacených alimentů zabývá i program Vaše Výživné, které vzniklo z iniciativy Asociace neúplných rodin. Program má za cíl pomoci rodičům, kteří se bojí vymáhat alimenty soudní či exekutorskou cestou, nebo na to nemají peníze. Vaše Výživné zprostředkovává bezplatnou právní pomoc při vymáhání výživného. K dnešnímu dni se do programu zapojilo již přes 13 tisíc rodičů. Orientační celková částka vymáhaných alimentů v rámci tohoto programu se blíží 2,2 miliardám korun.

Mluvčí Asociace neúplných rodin František Brož pro EuroZprávy.cz prozradil, že 38,5 % partnerů v předchozích 24 měsících buď nezaplatilo alimenty, nebo zaplatilo pouze jejich část, případně se opozdilo s platbou. "Z toho 7-10 %  patří mezi takzvané chronické neplatiče. Zhruba stovka tisíc povinných plátců tedy občas zásadním způsobem nerespektuje zákon, asi desítka tisíc pak patří mezi chronické dlužníky," konstatuje Brož.

Podle jeho slov je důležité mít na paměti, že až polovina oprávněných lidí o své dlužné výživné ani neusiluje. Pokud jde o vymáhání dlužných částek, program Vaše Výživné je dle Brože úspěšné v nadpoloviční většině případů alespoň ve vymožení části dlužné částky. 

Dlužná částka by podle Asociace neúplných rodin měla pro neplatiče vzrůst

Asociace neúplných rodin vítá přijetí zákona o zálohovém výživném, nikoliv však bezvýhradně. "Přináší pouze tu nejjednodušší formu pomoci samoživitelům", píše. "Na druhou stranu bychom ocenili, pokud by se zákon podařilo pojmout komplexněji, a to zejména ve sporné části - tedy přebírání vymáhání dluhu státem," předkládá stanovisko Asociace Brož. Podle něj je předpokládaná úspěšnost 10 - 20 procent nereálná, spíše půjde o nějaká 3 procenta. "Rádi bychom v návrhu viděli  možnost navýšení dlužné částky o 10-15 % při převzetí dluhu státem," konstatuje. Prý by to motivovalo dlužníky problém řešit včas.

Nedávná analýza ministerstva spravedlnosti, která se zabývala otázkou možnosti vymáhání výživného od neplatičů, konstatovala, že u chronických neplatičů ani opakované trestní postihy nemají ten správný efekt. Ve vězení navíc vězni nemají stálé zaměstnání a možnosti splácet dlužné alimenty ještě poklesnou.

Pro stanovení výše výživného využívají soudy tabulek, které jednotlivé sumy stanoví. V průměru musí jít o částku pohybující se mezi 11-25 procenty čistého příjmu rodiče. Podle Policie ČR bylo v roce 2015 evidováno na 12 089 případů trestné činnosti v souvislosti s neplacením alimentů.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman omlátil České televizi o hlavu svůj mistrovský kousek. A tentokrát…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Praha - Netradiční tajemná tisková konference prezidenta Miloše Zemana, při níž byly spáleny…

"Ty budeš holčičko dělat, co ti řeknu!" Chcete konečně pravdu o zaujatosti…

21.06.2018 22:10 Aktualizováno Praha - Moderátorka Světlana Witowská se do paměti Čechů nejvíce zapsala předvolebním duelem mezi…

Já jsem z toho úplně vedle, přiznal Kraus. A to byl jen začátek

21.06.2018 09:01 Aktualizováno Praha - Baviče a moderátora Jana Krause zaujalo několik zpráv, které se v uplynulých dnech objevily…

Je to úplně jinak, než se říká! Tragická zpráva vyvolala konflikt mezi…

20.06.2018 13:59 Praha - Rodinu Okamurových zasáhla smutná zpráva. Tatínek Hayata, Tomia a Osamu Okamurových, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama