Útok v Rusku? Prý si to Kreml udělal sám. To jsou idiotské nápady, zlobí se Šándor. A pro EZ prozradil, jestli je české metro bezpečné

Praha – Pondělní útok v petrohradském metru má podle kyrgyzské rozvědky na svědomí nejspíše rodák z Kyrgyzstánu s ruským občanstvím identifikovaný jako Akbardžon Džalilov. K činu se zatím nikdo nepřihlásil, což je podle bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby a bezpečnostního experta Andora Šándora velmi zvláštní. Útok mohl mít hned několik možných motivů, vysvětluje pro server EuroZprávy.cz.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Gen. Ing. Andor Šándor

„Zatím je signifikantní to, že se k tomu činu nepřihlásil Islámský stát. Islámský stát se přitom často hlásil k věcem, které ani neudělal. Možná je to kvůli tomu, že Britové vyloučili, to, že Pákistánec, který provedl útok ve Westminsteru, neměl žádné napojení na IS. Islámský stát se možná proto mohl zdržet prohlášení,“ vysvětluje expert.

Podle něj mohlo jít o tři různé motivy. „Takzvaný domácí terorismus, kdy jedinec vyroste doma a z nějakého důvodu je radikalizován. U toho Kyrgyzstánu není ani problém se Zakavkazskem, takže motiv je neznámý. Mohl to být nějaký pomatenec, který se jen motivoval tím, co zažil, nebo viděl – přece jen tohle není první útok v metru. Pak to může být někdo, kdo se naštval kvůli ruskému angažmá v Sýrii na straně šíitů Bašára Asada. Ty vojenské útoky zabily dost sunnitů v Sýrii - a to je druhá možnost. A třetí je odveta Rusku za Předkavkazsko. Ani tam se ale neukazuje, že by se někdo z republik, se kterými mají Rusové dlouhodobě problémy – jako je Čečna nebo Dagestán – k činu přihlásil. Je velmi obtížné spekulovat a ukazovat na toho, kdo to udělal, ale je zvláštní, že se ani Islámský stát, ani Al-Kaida ani jiní islamisté ze Zakavkazska k tomu činu nepřihlásili. A to může naznačovat, ale také nemusí, že to byl nějaký pomatenec, který se jimi jen inspiroval,“ uvedl pro EuroZprávy.cz Šándor.

V ruských státních médiích se objevily názory komentátorů, že by mohl mít útok spojitost s nedávnými demonstracemi proti korupci v ruském vedení a že cílem by mohla být destabilizace před prezidentskými volbami. To ale Šándor odmítá. „Já bych na to nevsadil penny. Dokonce jsem slyšel komentář od nějakých chytrých hlav v Česku, že si to udělal Kreml sám. To mi přijde jako idiotské nápady, které nemají hranic. Víte, to, že zavřou Alexeje Navalného na 14 dní kvůli nějaké nepovedené demonstraci, to ještě neznamená, že odpůrci Kremlu sáhnou k tomu, že budou útočit v Petrohradě na metro. Myslím, že tím by se naprosto odřízli, nikdo by jim nedůvěřoval, bylo by to naprosto kontraproduktivní. Já si to nemyslím, mohu se mýlit, ale nevsadil bych si na to,“ přiznává.

Nabízí se také otázka, jak chráněné je české metro a jestli by se něco podobného mohlo stát i v Praze. „Samozřejmě, že vyloučit se to v žádném případě nedá. Musíme se na to dívat v celkovém kontextu bezpečnostní situace v zemi. A když pomineme nějakého pomatence, který jedná bez ohledu na to, jaká je zahraniční politika a podobně, tak v tuto chvíli není žádný zvýšený důvod se domnívat, že by Česko mělo být potrestáno za nějakou aktivitu v zahraničí – ať už vůči muslimům, nebo někomu jinému,“ vysvětluje expert pro náš server.

„Z pohledu technologického řízení metra je metro bezpečné. Z pohledu zabránění útoku nějakého osamělého vlka nebo pomatence ale chráněno není. Je to logické, podobná místa na sto procent ochránit nejde a nejsou v něm ani takové ty normální prvky, které má londýnské nebo newyorské metro – tedy turnikety a podobně. Pokud se někdo rozhodne v pražském metru spáchat teroristický útok obdobný tomu, co jsme viděli včera v Petrohradě, tak mu v žádném případě nelze zabránit,“ dodal Šándor.

Počet obětí pondělního teroristického útoku v petrohradském metru vzrostl na 14. Uvedla to dnes ruská ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová. „Můžeme dnes konstatovat smrt 14 lidí: jedenáct zemřelo na místě a tři podlehli zraněním neslučitelným se životem," řekla Skvorcovová novinářům podle agentury Interfax. Dodala, že během noci se na místě útoku našly části těl patřící zřejmě čtyřem lidem.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman omlátil České televizi o hlavu svůj mistrovský kousek. A tentokrát…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Praha - Netradiční tajemná tisková konference prezidenta Miloše Zemana, při níž byly spáleny…

"Ty budeš holčičko dělat, co ti řeknu!" Chcete konečně pravdu o zaujatosti…

21.06.2018 22:10 Aktualizováno Praha - Moderátorka Světlana Witowská se do paměti Čechů nejvíce zapsala předvolebním duelem mezi…

Já jsem z toho úplně vedle, přiznal Kraus. A to byl jen začátek

21.06.2018 09:01 Aktualizováno Praha - Baviče a moderátora Jana Krause zaujalo několik zpráv, které se v uplynulých dnech objevily…

Je to úplně jinak, než se říká! Tragická zpráva vyvolala konflikt mezi…

20.06.2018 13:59 Praha - Rodinu Okamurových zasáhla smutná zpráva. Tatínek Hayata, Tomia a Osamu Okamurových, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama