Hanba vám, komunisti, omluvte se. Nacistické NATO a pátá kolona. K Jílkové přišli příznivci i odpůrci Ruska a takto to dopadlo

Praha – Mnozí politici, především ti evropští, varují, že větším nebezpečím než Islámský stát je dnes pro Evropu Rusko. To se prý snaží rozpínat a udržovat si sféru vlivu v zemích, které dříve spadaly pod Sovětský svaz. USA jsou agresivnější, bez jakéhokoliv mandátu operují s dalšími spojenci v Sýrii. V pořadu Máte slovo se bouřlivě debatovalo na téma údajné ruské agrese a imperialistických choutek.

Přidejte svůj názor 138 komentářů

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

„Jde o závažné téma a já budu radši naslouchat expertům než propagandě," uvedl hned na úvod předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Citoval také slova generála Petra Pavla, který varoval, že Evropa čelí dvěma velkými rizikům – Islámskému státu a s ním spojené uprchlické vlně, a Rusku s jeho jaderným arzenálem. Obojí je podle něj vážné a pro jedno nelze ignorovat kvůli druhému. Poukázal na fakt, že Rusko porušuje mezinárodní dohody, které podepsalo, anektovalo Krym nebo vede hybridní válku na Ukrajině a narušuje vzdušný vojenský prostor jiných zemí. Moskva se podle něj snaží destabilizovat Evropu. „My jsme bývalý satelit na jídelním lístku." připomíná s tím, že v Česku také operuje 5. kolona.

S tím ale zásadně nesouhlasí komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. „Kde narušuje vzdušný prostor? Kde ovládá cizí území? Pořád se o tom mluví, ale pořádné důkazy nikdy neviděl. Já tam před měsícem byl," oponuje. „Jak vám dokázat, že Krym byl součástí Ukrajiny? Nebo že separatisté na východě Ukrajiny jsou všemožně podporováni Ruskem? Možná jste slyšel ve sněmovně ministra obrany, který uvedl, že ruská letadla asi stokrát narušila vzdušný prostor pobaltských států," hned mu odpověděl Kalousek. „Nenarušila, jen se přiblížila. A Krym nebyl anektován, to je něco jiného," trval na svém komunista.

Podporovatelé Ruska - užiteční idioti

Právě tak podle Kalouska vypadá hybridní válka a ruská 5. kolona. Podle předsedy TOP 09 podobní lidé slouží jako „užiteční idioti", kteří jsou důležitými spojenci Ruska na Západě. To, že Krym Rusko anektovalo a že tam zasahovali ruští vojáci, nakonec podle Kalouska přiznal sám prezident Vladimir Putin, který se v jednom televizním dokumentu přiznal, že sám velel akcím GRU, aby vše proběhlo hladce. „Ještě se za to pochválil. A to mu máme ještě věřit?" nechápe Kalousek. „A Putin také sestřelil malajské letadlo a je Fantomas," ironicky si rýpnul Ondráček. Divačka Eva Novotná z iniciativy Ne základnám připomněla, že na Krymu proběhlo referendum. „V roce 1938 proběhlo v Sudetech také referendum a 99 procent chtělo k Říši," uzemnil ji Kalousek. „No a jak se jim tam teď žije?" pokračovala Novotná. „A co to má společného s anšlusem? To je jako by někdo obsadil Moravu a argumentoval tím, že teď se jim tam bude dobře žít," nechápal předseda TOP 09. Nesouhlasí také s přirovnáním anexe Krymu a vzniku Kosova, protože v tomto případě nešlo o obsazení území cizím státem.

„Kosovo je teď jednou z největších základen USA," poukázal bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta. Nelíbí se mu prý, že každý, kdo má jiný názor než příznivci USA, je omezován a je mu odepírána svoboda slova. Další bývalý diplomat, velvyslanec v Rusku a USA Petr Kolář, který se domnívá, že nedaleko leží mocnost, která má choutky, nedodržuje smlouvy, drží si svou sféru vlivu, okupuje Ukrajinu a anektovalo Krym. „A my mluvíme o Ukrajině jako o agresorovi? Majdan prý řídili fašisti. Žil jsem v USA i v Rusku a je to jako ten vtip, kdy při vstupu do kostela visí nápis, že vstoupit do něj s pokrývkou hlavy je stejné jako cizoložství. A pod tím se objevil vzkaz – zkoušel jsem obojí, nedá se srovnat. To se prostě nedá srovnat," tvrdí diplomat.

Kdy už skončí komunismus?

Obchodní zástupce Libor Malý připomněl, že se také objevil film, podle kterého Pravý sektor zakázal zásobování Krymu s úmyslem vyhladovět ruskou menšinu. „Takže je Rusové osvobodili, To už tu bylo," povzdechl si Kalousek. Bašta také dodal, že i NATO nedodržuje úmluvy, které podepsalo. Podle dalšího diváka Putin neútočil, ale bránil zájmy – a jeho zájmem je prý rozpínat se. „Jaká rozpínavost? NATO a USA jdou, kam chtějí. Na jakém základě operují v Sýrii? Souhlas OSN nemají," uvedl Ondráček.

Pak se slova chopila divačka-učitelka, která uvedla, že se jí děti ptaly, kdy už skončí komunismus. Kalouska potom vyzvala, aby politici něco dělali. „Jste schopni zakázat komunistickou stranu? Tady jde o život," ptala se. „Hanba, co říkáte," ozvalo se z publika jako reakce. Podle Kalouska se to mělo řešit už před 25 roky, teď už to prý nemá smysl. „Dnes se spíš bojím komunistů v jiných stranách," přiznal.

Vypukne třetí světová válka?

Ondráček se opět vrátil k základnám a poukazoval, že USA jich má nejen v Evropě nesrovnatelně více než Rusko. „Tak kde je ta rozpínavost?" zajímalo ho. Undergroundový hudebník Robert Papoušek připomněl, že třeba do Jižní Koreje byly Američané pozvaní. „Nečtěte tu propagandu," vyzval ho Ondráček. Podle Bašty je větším rizikem Islámský stát, nelegální migrace nebo počínání Turecka, které podle něj do určité míry podporuje migrační vlnu, vydírá Evropskou unii a přes své hranice ostřeluje Kurdy operující v Sýrii. Rozpaky nad tureckým jednáním přiznal i Kalousek, i proto je podle něj dobré mít v řešení uprchlické krize plán B, který představila česká vláda.

Podle Bašty je ale situace vážnější. Turecko a Saudská Arábie podle něj chystaly ozbrojenou invazi do Sýrie. Otázkou však je, proti komu by bojovali Saudové. Turci by prý zaútočili právě na Kurdy. To by mohlo být roznětkou k vyvolání mezinárodního konfliktu a možná i třetí světové války - vzhledem k tomu, kolik zemí v Sýrii působí. Připomněl také špatné vztahy mezi Ruskem a Tureckem, které vygradovaly po sestřelení ruského letadla Turky. „Když narušíte vzdušný prosto a nereagujete na varování, sestřelí vás," řekl k tomu Kolář. „A proč Řecko nesestřelí Turecko, když mu narušuje prosto?" opáčil mu Bašta. „Protože jsou oba členové NATO, mají tedy společná prostor," odpověděl mu Kolář.

Rusko se do Sýrie nemělo motat

Pokud podle Koláře hrozí konflikt, tak kvůli Rusku, které se do Sýrie nemělo vůbec motat. „To je demagogické školení. Jaká mandát má v zemi USA a NATO? Rusko jedná na přání legitimního syrského prezidenta," řekl Ondráček. Podle Kalouska je problém, že Rusko nebojuje jenom proti Islámskému státu, ale také proti syrské opozici. Ale Moskvě to prý vyhovuje, protože čím déle se bude bojovat, tím více přijde do Evropy uprchlíků a tím více bude Evropa destabilizovaná. „Takže Rusko nemělo zasahovat, aby Turci dále kupovali ropu od IS? NATO je agresivní nacistická organizace," rozjel se Malý. „Tak v tom případě jsme my agresivní nacistický stát, protože jsme součástí NATO," opáčil mu Kalousek.

„A co byste dělal, kdyby se Morava chtěla něco jiného než vy?" ptal se starší divák z Moravy v souvislosti s Krymem, východní Ukrajinou a Ruskem. Podle Kalouska by měli Moraváci šanci dát svůj názor najevo v demokratických volbách. „Pokud byste se chopili zbraní, jednali bychom s vámi jako s teroristy a povstalci," měl jasno šéf TOP 09. „Vy hned mluvíte o zbraních. S vámi se nedá domluvit," odvětil divák.

Rusko nemá pevné hranice

„Pokud Rusko nepředstavuje nebezpečí, proč Pobaltí žádá přítomnost NATO?" ptal se další divák. Podle komunisty je otázka, do jaké míry to chtějí lidé. Sám prý s lidmi z Pobaltí mluvil a oni NATO nechtějí. Prý ho pozvala vláda, která se nestará o to, co lidé chtějí. „Když je chtějí, ať tam jsou," dodal k přítomnosti NATO Ondráček. Podle Bašty platí vždy dvě poučky – Rusko není nikdy tak silné, jak se tváří, a tak slabé, jak si ostatní myslí. Druhou poučkou pak je, že Rusko nemá pevné hranice. Ty se prý posunují podle toho, jak silní nebo slabí jsou jeho sousedé. Připomněl, že české vlády za 16 let snížily výdaje na armádu na polovinu. „Děkuji, teď jste potvrdil, že Rusko je riziko a že musíme posílit obranu. Že musíme být silní," zaradoval se Kalousek a pozval exdiplomata, aby přešel z „proruské" strany studia na tu „protiruskou". Bašta se pokoušel vysvětlit, že vychází historie a že Rusko je teď ve slabé fázi, to mu ale už nepomohlo.

„A kdo začala dvě světové války?" nadhodil téma Bašta. Podle Papouška druhou světovou válku vyvolalo částečně Rusko, které napadlo Polsko. Kalousek připustil, že za oba konflikty mohlo Německo, o čemž nikdo nepochybuje. „Kdo financoval Hitlera? Byli to oligarchové, kteří teď financují Washington," přisadil si Ondráček. „Proboha," vzmohl se na pouhý povzdech Kalousek. Divák také připomněl, že syrští křestané podporují Asada, což by měl Kalousek jako katolík vědět. Syrští křesťané prý jezdí třeba do Evropského parlamentu, aby svého prezidenta podpořili. „Ale do České televize je nikdo nepozve," zaznělo. „Křesťané v Sýrii nebyli pronásledování kvůli náboženství, ale jinak nemohli ani kváknout," popisoval jejich postavení Kalousek.

Komunisté by se za vše měli omluvit

Další z diváků se zeptal Ondráčka, jak je možné, že neleze schovaný pod kobercem, když mu tři čtvrtiny národa říkají „mlátička", kvůli dění na Národní třídě. „Omluvte se, prosím, studentům, které jste tam zmlátil," vyzval ho divák. „Podívejte se do mého životopisu, Na Národní třídě jsem aktivně nezasahoval," opáčil mu komunista. Další divačka připomněla, že Německo se za druhou světovou válku i různá zvěrstva omluvilo, Rusko nebo Sovětský svaz však ne. „Chcete se vy jako komunisté někdy omluvit?" zeptala se přímo Ondráčka. „Dnes je 25. února a musím říct, že jste ho tady důstojně oslavili," rýpnul si na závěr do komunisty Kalousek.

Témata: Máte slovo | Rusko | USA
Vstupte do diskuze (138)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman omlátil České televizi o hlavu svůj mistrovský kousek. A tentokrát…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Praha - Netradiční tajemná tisková konference prezidenta Miloše Zemana, při níž byly spáleny…

"Ty budeš holčičko dělat, co ti řeknu!" Chcete konečně pravdu o zaujatosti…

21.06.2018 22:10 Aktualizováno Praha - Moderátorka Světlana Witowská se do paměti Čechů nejvíce zapsala předvolebním duelem mezi…

Já jsem z toho úplně vedle, přiznal Kraus. A to byl jen začátek

21.06.2018 09:01 Aktualizováno Praha - Baviče a moderátora Jana Krause zaujalo několik zpráv, které se v uplynulých dnech objevily…

Je to úplně jinak, než se říká! Tragická zpráva vyvolala konflikt mezi…

20.06.2018 13:59 Praha - Rodinu Okamurových zasáhla smutná zpráva. Tatínek Hayata, Tomia a Osamu Okamurových, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama