Uprchlici v Česku si údajně stěžují a mluví o návratu. Je to manipulace, zuří aktivisté

Jihlava – Nadační fond Generace 21 za podpory vlády přesídlil na Vysočinu první křesťanské rodiny. Televize Prima vyrazila za sedmnáctičlennou rodinou, která se do Česka dostala z Libanonu. Uprchlíci reportérům řekli, že se raději vrátí, než aby žili v bytech, které jsou ji nabízeny, což vyvolalo vlnu nevole především na sociálních sítích. Nadační fond se situaci snaží mírnit. Podle skupiny Hate Free Culture je vše ale trošku jinak.

Přidejte svůj názor 197 komentářů

Uprchlíci na německém nádraží

Uprchlíci prozatím žijí v penzionu u Jihlavy, brzy by se ale měli přestěhovat přímo do města. Rodina Battova si ale televizi stěžovala, že nabízené byty se jí vůbec nelíbí. A pokud jim nebude nabídnuto důstojnější bydlení, hodlají se prý vrátit zpět do vlasti.

Psali jsme:  

Reportér na začátku mluví o tom, že uprchlíci mají značkové oblečení i kvalitní brýle, děti si pak prý hrají s tablety. I to podle televize svědčí o tom, že uprchlíci doma nepatřili k těm nejchudším. „Předtím jsme měli život, o jakém se nikomu ani nesnilo. Zanechal jsem tam práci s platem, který by stačil pro pět rodin v České republice," uvedl otec rodiny Georgis Batto.

Tak si nejsem zcela jistej, jestli se takhle chová vděčný křesťan. Nejsem si ani jistej jestli tohle je křesťan utíkající před válkou. Byty na náměstí v Jihlavě jsou přemalované kravíny. "Pokud nám nedáte lepší byt, vrátíme se zpátky!" A kam, ptám se? Do války před kterou údajně utíkate? Tak teď přemejšlím jestli jsem blbej já, nebo kdo vlastně?

Zveřejnil(a) Ondřej Šuhaj dne 11. únor 2016

Radnice jim nabídla byty 2+1 v centru města, ty se ale uprhclíkům prý příliš nelíbí. „Jsou to krásné byty, já bych tam klidně bydlela," uvedla ředitelka Centra multikulturního vzdělávání Dana Fiedlerová. „Chtěli bychom tady zůstat a pracovat, ale nejdůležitější je pro nás bydlení. Než abychom bydleli v přemalovaném kravíně, tak to se raději vrátíme do Iráku," uvedl Batto, který vy vlasti pracoval jako ředitel školy. Mluvčí jihlavské radnice dodal, že pokud výběr bytů vyhovovat nebude, může se organizátor projektu obrátit na soukromé pronajímatele. „Každopádně Jihlava nabízí to, co má," dodal.

„Mám příbuzné ve Spojených státech, v Kanadě, Německu nebo ve Švédsku. Všude o ně bylo lépe postaráno," dodal další uprchlík Heder Batto.

Reportáž vyvolala mezi lidmi velký poprask, na sociálních sítích se začaly objevovat komentáře, ať se radši vrátí domů, kde je válka, když se jim nelíbí nabízené bydlení. Někteří nešetřili ani vulgaritami a slovy o nevděku za pomoc.

Lidská blbost jde napříč kontinenty, lidskými rasami i vírami, brání uprchlíka iniciativa

Na celou věc vzápětí zareagovala občanská iniciativa „153 křesťanů v Erbílu", která vznikla v souvislosti s úsilím Nadačního fondu Generace 21 o záchranu křesťanské komunity v Erbílu. „Vyjádření pana Batto šťastné nebylo a urazilo všechny, kdo (nejen) jim nezištně pomáhali a pomáhají. První reakce - posadit je do letadla poslat zpět... S odstupem se dostáváme k podrobnostem. Leccos lze pochopit, na druhou stranu vypuštěná slova už nikdo zpět nevezme a pan Batto to zavařil všem, kdo k nám přiletí po něm," uvedla iniciativa na svých facebookovývh stránkách.

Na Okrouhlíku, kde jsou uprchlíci umístěni, prý vzniká ponorka a vyjádření pana Batta toho mohlo být důsledkem. U otce rodiny prý jde o známky posttraumatické stresové reakce. „Prima toho natočila hafo, většina byla positivní, ale ven pustila jen to, co jste viděli. Klasický bulvár," uvedla také iniciativa.

„Nesmíme také zapomenout na to (aniž bychom chtěli pana Batto urazit), že lidská blbost jde napříč kontinenty, lidskými rasami i vírami. A že každý z nás občas řekne pěknou hovadinu. Možná šlo 'jen' o uraženou chlapskou hrdost. Každopádně jak řečeno výše, nikdo jeho (jejich) slova zpět nevezme a G21 nyní řeší, jaké vyvodí důsledky," říkají organizátoři projektu s tím, že členové rodiny na letišti vyjadřovali vděčnost, ale jejich očekávání zřejmě byla přehnaná.

„Rádi bychom zde ale připomněli jiný příběh - mohli jste tu rodinu vidět ve zprávách ČT. On, jeho žena a dvě malé děti. On hovoří se slzama v očích, že udělá vše, co bude v jeho silách pro naši zem, protože nemůže vyjádřit dostatečně svůj vděk za záchranu své rodiny. Při útěku z Mosulu byl chycen IS a mučen. Fotografie proběhly též médii. Pan Batto a jeho rodina měli asi to štěstí, že přišli jen o majetek. Byli bychom rádi, kdybyste brali slova pana Batto jako prosté lidské selhání. Uvidíme, jak se jejich příběh bude odvíjet dál. Díky za dosavadní podporu a klidné postní dny přejeme..." dodala iniciativa 153 křesťanů v Erbílu.

„Viděl jsem včerejší reportáž TV PRIMA s iráckými křesťanskými uprchlíky v Jihlavě a jsem šokován jejich vyjádřením. Jsem ve spojení s nadačním fondem Generace 21, který je organizátorem příchodu iráckých křesťanů také do Brna," uvedl k reportáži hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Své vyjádření přidal i ředitel nadačního fondu Generace 21 Jan Talafant.

Vážení přátelé,

dovolte, abych se jménem Nadačního fondu Generace 21 osobně omluvil za nepříjemnou situaci, která vznikla vyjádřením rodiny uprchlíku umístěných v Jihlavě pro zpravodajství TV Prima o jejich nespokojenosti s nabízenou pomocí.

V tuto chvíli nevíme, co je k takové reakci vedlo, ale chceme Vás ujistit, že během pátku budeme vše okamžitě řešit na místě v Jihlavě a uděláme maximum pro to, aby tento exces nepoškodil celý projekt, který se snaží zachránit křesťany v nouzi. O dalším vývoji Vás budeme informovat okamžitě, jakmile připravíme další kroky.

Se srdečným pozdravem,

Jan Talafant
ředitel NF G21

Vše bylo jinak, reportáž byla zmanipulovaná, varuje projekt Hate Free Culture

Projekt HateFree Culture (HFC), který realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR, později upozornil, že reportáž byla účelově zmanipulována. „Máme k dispozici videozáznam rozhovoru, který jsme si nechali přeložit u několika mluvčích arabštiny. Muž taková slova ve skutečnosti neřekl. Šlo o selhání přítomného tlumočníka a manipulativní střih reportáže Tv Prima," uvedla HFC.

„Na nahrávce rozhovoru zpovídaný muž hovoří a překladatel pro reportéra tlumočí. V problematickém místě však překladatel tlumočí něco jiného, než jaký je skutečný obsah výpovědi. Nechali jsme si danou pasáž ověřit u několika překladatelů, kteří se v tom shodují," poukazuje iniciativa HFC.

Skupina nechala slova uprchlíka znovu přeložit. A co vlastně řekl?

Přišli jsme sem a opravdu tu máme (silnou) vůli žít, opravdu vidíme během těch 5 dní, že jsou tu dobří lidé – pomáhají ostatním, zajišťují pro nás vše, našim cílem je, aby bylo pro nás ubytování vhodné. Další věci si sami zajistíme, protože jsme sem přijeli pracovat a ne dostávat věci (v arabštině „jídlo a pití") zadarmo. My máme zkušenosti, přijeli jsme pracovat. Každý z nás má odborné zkušenosti. V budoucnu si zajistím své potřeby, abych uživil svou rodinu a děti. Já jsem sem přijel a byl jsem překvapen, že máme nevhodné bydlení. Nesouhlasím s tím (v arabštině „To neunesu").

„Tlumočená slova o přemalovaném kravíně a návratu do Iráku zpovídaný muž neřekl. Z výroků také vyplývá, že se slova o ne zcela vyhovujícím bydlení týkají chaty, ve které skupina bydlí pohromadě v současné chvíli. Jelikož byla výpověď muže chybně přeložena (bylo mu vloženo do úst něco jiného, než skutečně řekl) a manipulativní byl také střih, považujeme reportáž za závažnou manipulaci,"dodává skupina Hate Free Culture.

Témata: uprchlíci
Vstupte do diskuze (197)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman přijal "p*če" komunisty? Češi zasadili Hradu těžkou ránu

18.06.2018 10:07 Praha - Česká lidová tvořivost je nekonečná a svědčí o tom i množství satirických stránek na…

Lidé protestovali s trenkami proti Zemanovi a Babišovi, přinesli mísu…

17.06.2018 16:23 Lány - Asi dvě desítky lidí dnes odpoledne přišly před zámek v Lánech protestovat s transparenty a…

Největší krize socialismu? Nedostatek toaletního papíru lidé řešili různě

17.06.2018 09:38 Praha - Nedostatek určitého zboží byl za doby totality častý, nikdy však nevyvolal takovou odezvu…

Ohňostroje v Brně letos vidělo na 750 tisíc lidí

17.06.2018 09:16 Brno - Pořadatelé odhadují celkovou návštěvnost festivalu ohňostrojů Ignis Brunensis na 750.000…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama