Drsná válka mezi konvičkovci a akademiky: Vlastizrádci, ubožáci, Hitlerjugend pražské kavárny

Praha – Sobotní útok na Autonomní sociální centrum Klinika kromě politiků odsoudili i někteří akademici, mezi nimi i Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. To ale doslova rozlítilo příznivce skupiny Islám v ČR nechceme, kteří fakultě doslova vyhlásili válku.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Martin Konvička

Děkanka fakulty Mirjam Friedová odsoudila útok na Kliniku. Akce podle ní měla „zastrašit tu část české občanské společnosti, která se v různých formách zapojuje do dobrovolnické pomoci uprchlíkům".

„Použití násilí proti občanskému komunitnímu centru je zbabělým gestem těch, kteří nemají odvahu vést s lidmi odlišného smýšlení dialog, protože jsou si vědomi, že jejich argumenty v něm nedokáží obstát. Jako univerzitní instituce proto ostře odmítáme zastrašování, ať již verbální, či fyzické, těch, kteří praktickou pomocí vyjadřují solidaritu s potřebnými. Bez ohledu na individuální názor na současnou migrační situaci musíme hledat řešení výhradně v mezích demokratického systému. Vzájemný dialog vyžaduje nejen kritické myšlení a poctivou analytickou práci, ale především odvahu hovořit se svým názorovým oponentem důstojně a s respektem," uvádí fakulta v oficiálním prohlášení.

Takové vyjádření se ale nelíbí příznivcům skupiny Islám v ČR nechceme. „My si jej překládáme jako skandální snahu o společenskou legitimizaci extrémně levicových proudů a pomoci muslimským invazistům (nezaznamenali jsme, že by FF podobně veřejně odsoudila např. loňský pokus o anarchistický útok na vlak, šikanu Doc. Konvičky či zapalování aut restaurace Řízkárna) a jako výraz protestu udělujeme FF UK jednu hvězdičku na Facebooku," uvedla skupina na Facebooku s tím, aby její příznivci učinili to samé.

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se cítila natolik zasažena útokem chuligánů na nebohé, krajně levicové agresory z...

Zveřejnil(a) Islám v ČR nechceme dne 9. únor 2016

V rámci kampaně, kterou IVČRN nazval doslova „Star Wars", se na facebookové stránce fakulty začala objevovat negativní hodnocení. To ale zmobilizovalo i ty, kteří s názorem fakulty souhlasí, kteří naopak fakultě začali udělovat pětihvězdičková hodnocení. „Den druhý: Hvězdičkovou bitvu se sluníčky o rating FF UK aktuálně lehce prohráváme," komentoval vývoj kampaně IVČRN na Facebooku.

„Hitlerjugend pražské kavárny. Vychovává budoucí pracovníky neziskovek a příjemce dávek v nezaměstnanosti. Na nic jiného tihle ubožáci nemají," pustil se do fakulty například diskutující Michal Vohrabka. „Škola, která podporuje zrádcovství vlastní země a jejich občanů, si nezaslouží ani jednu hvězdičku. Mezi hlavní hodnoty každé země by měla patřit ochrana vlastních občanů před invazí nebezpečných, ideologií zaslepených lidí. Fakulta, mezi jejíž obory patří i arabistika, která neví, jak nebezpečnou ideologií je islám, je nejen zbytečná, ale především nebezpečná - nebezpečná vlastní zemi," dodala Monika Skulová. Další lidé označovali studenty fakulty za „levicová sluníčka" či „budoucí zaměstnance McDonaldu".

Objevily se však i hlasy, které vyjádření fakulty podporují. „Pět bludišťáků pro FF UK. Byť z jiné fakulty a jiné univerzity, spojuje nás jedno. Vzděláním ke svobodě," uvedl Ondřej Marosz. „Člověk najde milion a jednu chyb na našem vysokém školství, které se ani UK nevyhnou. Nicméně i přesto zůstává tato fakulta institucí, která nastoluje ty správné otázky, zaštiťuje evropské hodnoty kritického myšlení a tolerance a nebojí se řvoucího davu nedouků," uvedl Petr Zajíček. „Nemyslím si o tom nic. My na FF si totiž o ničem nic nemyslíme, mozky nám jsou vymývány levicovým extremismem. Budou z nás obraceči burgerů ve fast foodech. Anebo feťácký smažky," parafrázoval slova odpůrců fakulty její student Tomáš Chaloupecký.

K filozofické fakultě se později přidala také Akademie výtvarných umění v Praze, konkrétně její rektor Tomáš Vaněk.

AVU PROTI ZLU

Naše společnost se primitivizuje a chce být zlá.

Důkazem jsou rasistické a nenávistné útoky posledních dnů.
Důkazem je tolerování i podněcování těchto útoků velkou částí společnosti.
Důkazem je výsměch a bagatelizace empatie a humanismu.
Důkazem je každodenní popularizace zloby.
Důkazem je distribuce strachu z nejvyšších míst politiky.
Důkazem je samotný fakt, že se takovéto věci vůbec dějí.

Jako rektor i pedagog Akademie výtvarných umění v Praze jsem proti projevům násilí a jejich toleranci. Plně podporuji postoje a iniciativy pedagogů, studentů a všech zaměstnanců naší školy, kteří se staví proti sílícímu zlu a nenávisti projevující se v naší společnosti.

Pevně a hluboce ctíme naše svobody a zásady demokracie, lidský respekt, důstojnost a solidaritu. Tyto hodnoty musíme nadále prosazovat a chránit.

Tomáš Vaněk
rektor a vedoucí pedagog ateliéru Intermedií III. na Akademii výtvarných umění v Praze

V Praze 9. února 2016

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další známý umělec se posmívá Zemanovi. Nedělej ze sebe většího vola,…

19.06.2018 22:10 Aktualizováno Praha – Zpěvák Ondřej Ruml nepatří k těm umělcům, kteří by se často vyjadřovali k aktuální…

Zeman přijal "p*če" komunisty? Češi zasadili Hradu těžkou ránu

18.06.2018 22:29 Aktualizováno Praha - Česká lidová tvořivost je nekonečná a svědčí o tom i množství satirických stránek na…

Lidé protestovali s trenkami proti Zemanovi a Babišovi, přinesli mísu…

17.06.2018 16:23 Lány - Asi dvě desítky lidí dnes odpoledne přišly před zámek v Lánech protestovat s transparenty a…

Největší krize socialismu? Nedostatek toaletního papíru lidé řešili různě

17.06.2018 09:38 Praha - Nedostatek určitého zboží byl za doby totality častý, nikdy však nevyvolal takovou odezvu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama