Charitativní akce Nočníky pro Mathildu byla i úspěšnou prezentací zvláštního umění

Praha - EuroZprávy.cz už obrazem informovaly o poněkud zvláštní aukci, která proběhla v Malostranské besedě, do níž se třicet osobnostní uvolilo ozdobit podle své fantazie typický předmět denní potřeby.

Přidejte svůj názor

Mezzosopranistka Andrea Kalivodová a její úspěšný výtvor

Celá akce, nad níž převzala záštitu hraběnka Mathilda Nostitzová, patronka Nadačního fondu Mathilda, proběhla ve spolupráci s Muzeem historických nočníků a toalet. Je dobré si připomenout, že na celém světě existují pouze dvě podobná zařízení a to pražské představuje více než 2000 exponátů. Najdeme tu takové rarity, jako nočník zhotovený pro Napoleona Bonaparte, podobný kousek čínského císaře Čchie-lunga, "noční vázu" vylovenou z potopeného Titanicu nebo velmi bizarní kousek vytvořený z přilby vojáka wehrmachtu.

Na aukci byla hraběnka Nostitzová přítomna, dokonce věnovala jeden z třiceti kousků do dražby, ozdobený pletenými rukavičkami. V dražbě, kterou vedl moderátor Nočního proudu Zdeněk Vrba, začal boj o některé nočníky překvapivě brzo - například výtvor jazzmana Laca Décziho jako první pokořil hranici 20 000 korun. Jedním z očekávaných vrcholů aukce byl kontroverzní nočník Jiřího Menzela, o němž jsme už informovali, podle očekávání se o něj rovněž strhla velká bitva, ale Décziho finální příhoz nepřekonal, i když také zdolal dvacetitisícový limit.

Absolutně nejlítější bitva se strhla o nočník upravený mezzosopranistkou Andreou Kalivodovou, která byla aukci přítomna. Zda to byl její šarm nebo slib, že vítězi přímo na místě zapěje, šlo o rekordní položku celého katalogu, šťastná výherkyně si ho odnesla za rovných 50.000 korun. Operní pěvkyně svůj slib dodržela a předvedla přítomným část slavné Carmen, navíc zazpívané a capella.

Druhou nejúspěšnější autorkou byla sochařka a výtvarnice Alena Kupčíková, která za nočníkem madam Kalivodové zůstala pozadu o pouhou tisícovku. Třetí TOP nočník věnoval do aukce herec Viktor Preiss a zájemce možná dojal jeho osud. Viktorovi po dokončení spadl a rozbil se, takže ho herec osobně slepil a ještě pojistil drátěným obalem. Tato kreace byla ohodnocena na 26.000 korun.

Celkově tato akce vynesla Nadačnímu fondu Mathilda, snažícímu se o zlepšení kvality života nevidomých, slabozrakých a jinak zdravotně postižených 315 000 korun. Aukce se zúčastnili vedle zmíněných dam ještě cukrářka Markéta Krajčovičová, zpěvačka Linda Finková, která se ujala dražby Menzelova nočníku, kreslíř Jiří Slíva, sochař Pavel Opočenský, a autor slavného Tančícího domu "Ginger a Fred" na Rašínově nábřeží, architekt Vlado Milunić, který nemohl stvořit nic jiného, než Tančící nočník.

Více fotografií najdete v sekci OBRAZEM, byla to zajímavá a netradiční akce, která posloužila dobré věci.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman přijal "p*če" komunisty? Češi zasadili Hradu těžkou ránu

18.06.2018 22:29 Aktualizováno Praha - Česká lidová tvořivost je nekonečná a svědčí o tom i množství satirických stránek na…

Lidé protestovali s trenkami proti Zemanovi a Babišovi, přinesli mísu…

17.06.2018 16:23 Lány - Asi dvě desítky lidí dnes odpoledne přišly před zámek v Lánech protestovat s transparenty a…

Největší krize socialismu? Nedostatek toaletního papíru lidé řešili různě

17.06.2018 09:38 Praha - Nedostatek určitého zboží byl za doby totality častý, nikdy však nevyvolal takovou odezvu…

Ohňostroje v Brně letos vidělo na 750 tisíc lidí

17.06.2018 09:16 Brno - Pořadatelé odhadují celkovou návštěvnost festivalu ohňostrojů Ignis Brunensis na 750.000…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama