Tlak v kauze Michalákových má prý mířit na urychlení soudu

Praha - Podle ředitele Úřadu pro mezinárodně právní ochranu (ÚMPOD) Zdeňka Kapitána by měl nyní český tlak na Norsko směřovat hlavně k tomu, aby tamní soudy rozhodly v kauze Evy Michalákové a jejích synů co nejdříve.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Eva Michaláková, matka dětí odebraných norským úřadem Barnevernet

Pokud by rozhodnutí o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího chlapce nezvrátily, měl by se případ co nejdřív dostat k Evropskému soudu pro lidská práva. Tam by matku podpořila Česká republika. Kapitán to dnes řekl v Radiožurnálu Českého rozhlasu.

Zástupci Michalákové zveřejnili informaci o rozhodnutí norských úřadů tento týden. Kapitán verdikt s odkazem na povinnost mlčenlivosti nechtěl komentovat. Michaláková už řekla, že se odvolá.

"Role ČR v tuto chvíli spočívá zejména v tom, aby se pokusila třeba i prostředky diplomatického nátlaku o to, aby nezávislé orgány v Norsku věc rozhodly co nejrychleji," uvedl Kapitán. Buď norské soudy rozhodnutí zvrátí, nebo se pak matka může obrátit k soudu do Štrasburku. "Je důležité soudní řešení a dostat věc co nejdříve k Evropskému soudu pro lidská práva," dodal Kapitán. Tam by se ČR matky zastala.

Zástupci Michalákové žádali razantnější postup. Podle právníka Pavla Hasenkopfa matka už jednou odvolací kolečko absolvovala. Ve Štrasburku pak neuspěla. Podle Kapitána je ale nyní situace jiná. Zatímco poprvé se žena odvolávala kvůli odebrání dětí, nyní kvůli zbavení rodičovských práv a adopci. Kapitán norské rozhodnutí považuje za neakceptovatelné, když rodina jeví o děti zájem.

Podle šéfa úřadu hraje roli způsob nátlaku a jeho rozumnost. Míní, že rostoucí tlak v posledních měsících - a to hlavně mediální - byl kontraproduktivní. Norská strana ho vnímala jako ne zcela objektivní, dodal Kapitán.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Drahoslav Makovička, autor scénářů k filmu Anděl s ďáblem v těle a…

16.08.2018 21:09 Jihlava - V pondělí zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička. Bylo mu 90 let. Makovička…

Díky kratší rodičovské má víc matek lepší práci i výdělky

16.08.2018 19:43 Praha - Kvůli možnosti zvolit si kratší rodičovskou dovolenou se v Česku zkrátila průměrná doba…

Klus se diví: Bojkot? Já nikoho k ničemu takovému nevyzýval

15.08.2018 10:55 Praha - Zpěvák Tomáš Klus se podivuje nad tím, jaké debaty se rozproudily kolem jeho osoby a jeho…

Píseň o Zemanově smrti? Hutka se vylíhl z vejce blbosti, krákal a pos*al…

14.08.2018 22:06 Aktualizováno Praha - Před pár dny se o velký rozruch postaral známý písničkář Jaroslav Hutka. V písni „Miloš a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama