Chování Zemana? Politolog Pehe tvrdě útočí na manýry Hradu

Praha - Politolog Jiří Pehe považuje chování prezidenta Miloše Zemana za "privatizaci úřadu prezidenta". Vadí mu Zemanovy výzvy k zrušení sankcí proti Rusku i uznání integrity Číny. Řekl to v pořadu Názory a argumenty Českého rozhlasu.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Jiří Pehe

"Prezident Miloš Zeman se ve svém úřadě chová tak, jako by byl jeho majetkem," myslí si Pehe.

Zeman se v září zůčastnil konference Dialog civilizací, kterou pořádá Vladimir Jakunin, šéf ruských železnic a blízký spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Zeman, který v minulosti navštěvoval Jakuninovy konference na Rhodu jako soukromá osoba, se akce nyní účastnil coby český prezident, přičemž v rozporu s oficiální linií ministerstva zahraničí i závazky České republiky vůči Evropské unii vyzýval ke zrušení sankcí Unie vůči Rusku," říká Pehe.

Otravná lidská práva

Před několika dny byl český prezident na návštěvě Číny spolu s bohatými podnikateli, nejbohatšího Čecha Petra Kellnera nevyjímaje. V Číně Zeman oznámil, že Česká republika respektuje čínskou celistvost a neuznává tibetskou exilovou vládu ani samostatný Tchaj-wan.

"Prezident tak jistě přítomné podnikatele potěšil. Co jim je koneckonců do nějakých otravných lidských práv?" komentuje událost Pehe.

Za problém považuje, že Zeman, stejně jako ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se v podobném duchu v Číně vyjádřil již dříve, tak neučinili na základě hlubší domácí diskuse.

Změna identity

"Černín i Hrad jsou nyní v rukou levice, a ta se prostě rozhodla pootočit kormidlem zahraniční politiky směrem od údajně neproduktivního, moralistně založeného lidskoprávního atlanticismu, který prý nepromyšleně vtisknul české politice kdysi Václav Havel, směrem k ohebnému super-pragmatismu, jehož účelem je nekazit české vyhlídky na byznys kdekoliv a s kýmkoliv," říká Pehe.

Taková změna se ale podle něj dotýká identity českého polistopadového politického zřízení. "Ta se po více než 20 let opírala o obranu lidských práv v zemích, jejichž režimy se chovají ke svým občanům podobně, jako to kdysi činil normalizační režim v Československu," dodává.

"Zeman se nyní evidentně rozhodl zprivatizovat českou zahraniční politiku do rukou velkého byznysu," říká Pehe. Podle něj Zemanovo chování znamená, že se česká diplomacie má stát pouze politickou fasádou podnikání.

Privatizovaný prezident

"Jako by chtěl Zeman podtrhnout, že i úřad hlavy státu je nyní svým způsobem zprivatizován do rukou velkého byznysu, nechal se z Číny domů dopravit soukromým tryskáčem firmy patřící Kellnerovi," myslí si Pehe.

I na předávání státních vyznamenání si podle něj prezident počínal jako soukromník. Naráží na případ Filipa Renče, který natočil Zemanův volební spot a Roberta Sedláčka, který o Zemanovi natočil film.

Parlamentní strany by podle Peheho mohly Zemana zkrotit. "Bohužel jsou nyní už zase natolik rozdělené spory mezi vládou a opozicí, že se jen těžko sjednotí na nějakém společném postupu, který by prezidentovy pokusy o velmi svérázný – a pro obraz České republiky v zahraničí dosti nešťastný – výklad toho, co naše hlava státu smí a nesmí, zastavil," dodává.

Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zámek v Horním Maršově zachvátil požár, škoda je přes pět milionů

19.08.2018 18:56 Aktualizováno Horní Maršov (Trutnovsko) - Požár zámku v Horním Maršově na Trutnovsku zničil střechy na celém…

Sovětská invaze očima Čechů: Co dělali obyčejní lidé po příjezdu tanků?

19.08.2018 09:17 Aktualizováno Vzhledem k rozložení sil během invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu, nemohli českoslovenští…

Jak probíhala srpnová invaze? Neuvěřitelně hladce, o sovětské armádě neměl…

18.08.2018 18:44 Aktualizováno Po padesáti letech je invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa ze srpna 1968 poslední…

Příznivci DSSS v Dubí napadli novináře, zasahují těžkooděnci

18.08.2018 18:22 Aktualizováno Dubí (Teplicko) - Na shromáždění v Dubí se dnes sešlo podle organizátorů 150 až 20 příznivců…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama