Firmy v Česku poptávají techniky a vývojáře, studenti míří jinam

Praha - Na českém pracovním trhu se část poptávky zaměstnavatelů zcela míjí se zájmem uchazečů, rostoucí počet příležitostí v technických oborech a profesích, včetně IT, kontrastuje s klesajícím počtem vhodných kandidátů na tyto pozice. Vyplývá to ze statistik serveru Jobs.cz zveřejněných ve čtvrtek.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

Statistiky sekce Vysoké školy na Jobs.cz dokládají, že maturanti přesto stále zvažují převážně humanitní nebo ekonomická studia. Tento dlouhodobě přetrvávající nepoměr je slabinou tuzemské ekonomiky a jeho dopady na konkurenceschopnost ČR mohou v budoucnu dále sílit.

Podle analýzy chování více než 80 tisíc unikátních návštěvníků sekce Vysoké školy na Jobs.cz, která obsahuje přehled všech možností terciálního studia v ČR, zájmu letošních maturantů vévodí obory segmentu ekonomie a management (19,5 %), těsně následované humanitními a společenskými vědami (18,3 %). Na třetím místě je s přibližně polovičním zájmem technika a informatika (9,7 %), následují medicína a farmacie (9,4 %), právo a veřejná správa (9,1 %), učitelství a sport (9,1 %), jazyky a mezinárodní studia (7,9 %), kultura a umění (7,7 %), přírodní vědy (5,6 %) a žebříček uzavírá segment zemědělství a veterina (3,7 %).

Potřeba technických profesí je přitom v ČR značná a neustále posiluje. Na počátku února se technických pozic týkalo celkem 44 procent poptávky po pracovních silách, evidované na portálu Jobs.cz. Zároveň v těchto oborech na jeden inzerát reaguje v průměru pouze 11 uchazečů o práci, zatímco v netechnických oborech firmy dostávají více než 41 reakcí na každou nabídku práce.

Témata: Školství
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školky nebudou muset ani do budoucna přijímat i dvouleté děti, senát dal…

19.07.2018 19:29 Praha – Senát dnes po dlouhé debatě schválil poslaneckou novelu školského zákona. Díky tomu se…

Plagiáty diplomových prací? Existuje ještě horší problém, varují akademici

19.07.2018 18:27 Praha - Média v posledních třech týdnech upozornila na podezření z plagiátorství v diplomových…

Další malér s maturitami? Ministerstvo při přezkumech porušuje zákon,…

12.07.2018 16:45 Aktualizováno Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová tvrdí, že ministerstvo školství porušuje zákon při přezkumech…

Reforma financování škol se odkládá, dvouleté děti nemusí povinně do školky

29.06.2018 14:43 Praha - Sněmovna dnes schválila novelu školského zákona. Spuštění reformy financování regionálního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama