Vyhrožují fyzickou likvidací protestujícím studentům plzeňských práv

Plzeň - Studentům plzeňských práv, kteří organizují protesty a aktivity proti rozhodnutí akreditační komise o zrušení fakulty, i autorům ústavní stížnosti, začali vyhrožovat anonymní pisatelé dopisů, e-mailů a vzkazů na facebook. Jeden z koordinátorů a tři autoři ústavní stížnosti měli dopisy ve schránce, následně přišla řada e-mailových zpráv. Pisatelé vyhrožují fyzickým i psychickým napadáním i likvidací osob, řekl ČTK jeden z koordinátorů studentských aktivit proti rozhodnutí akreditační komise a člen krizového štábu Michal Volf.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Dosud jsme se nerozhodli obrátit na policii. Autoři ústavní stížnosti připravují právní kroky, ale zatím nepodali trestní oznámení. Věříme, že zůstane jen u výhrůžek. Jsme přesvědčeni, že neděláme nic špatného a není tak důvod, proč by se nám mělo něco stát," dodal. Koordinátoři odhadují, že podle formulací a obsahu by se mohlo jednat o jeden zdroj výhrůžek. Podle nich může být zájmů několik. "Někdo možná chce naší budovu, někdo Karlovu Univerzitu a jiný může usilovat o to, aby studenti přešli na pracovní úřad nebo se nemohli vzdělat," řekl Volf. 

Plzeňské právnické fakultě hrozí zrušení. Akreditační komise předminulou středu rozhodla, že fakultě kvůli nedostatečnému personálním zajištění a špatné vědecké i publikační činnosti neprodlouží po 31. říjnu akreditaci magisterského studia. Přes 1500 studentů prvního až čtvrtého ročníku tak má přejít na právnické fakulty do Brna, Prahy a Olomouce. Ministerstvo školství, které by mělo pouze potvrdit verdikt komise, slíbilo univerzitě pomoc zajistit pokračování studia. Do konce února připraví škola všechny varianty dostudování, které bude s MŠMT konzultovat. 

Ve středu na 12:00 chystají studenti před fakultou krátké divadelní představení. "Proběhne simulované soudní líčení - rozsudek smrti nad akademickými svobodami; poté se vrátíme do lavic," dodal Volf. Známé osobnosti ani vedení fakulty nevystoupí. 

Do konce týdne řeknou plzeňští studenti termín, kdy chtějí jet do Prahy manifestovat před ministerstvo školství. Na petici proti rozhodnutí komise je nyní přes 7000 podpisů studentů a veřejnosti. "Od zítřka bude kromě internetu a písemné podoby na vrátnici fakulty také v restauracích," uvedl Volf. Petici chtějí studenti předat za dva týdny osobně přímo do rukou ministra školství Josefa Dobeše (VV). 

Zástupci štábu, který nabízí kolegům informace o přestupu na jinou fakultu, stále neřešil žádnou žádost. "Všichni ví, že by to poškodilo jejich studijní plány, protože by museli z vyšších ročníků do nižších i podstoupit nová přijímací řízení. Informace o přestupu studenti zjišťují, ale protože jsou pro ně nepříznivé, tak o to více nás to spojuje, abychom bojovali za zachování naší fakulty," uvedl Volf. Studenti považují za rozhodující oficiální vyjádření ministra k rozhodnutí akreditační komise a na odvolací kroky vedení univerzity.

Témata: Školství
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školky nebudou muset ani do budoucna přijímat i dvouleté děti, senát dal…

19.07.2018 19:29 Praha – Senát dnes po dlouhé debatě schválil poslaneckou novelu školského zákona. Díky tomu se…

Plagiáty diplomových prací? Existuje ještě horší problém, varují akademici

19.07.2018 18:27 Praha - Média v posledních třech týdnech upozornila na podezření z plagiátorství v diplomových…

Další malér s maturitami? Ministerstvo při přezkumech porušuje zákon,…

12.07.2018 16:45 Aktualizováno Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová tvrdí, že ministerstvo školství porušuje zákon při přezkumech…

Reforma financování škol se odkládá, dvouleté děti nemusí povinně do školky

29.06.2018 14:43 Praha - Sněmovna dnes schválila novelu školského zákona. Spuštění reformy financování regionálního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama