Studenti VŠ přitvrdí proti reformě školství. Hrozí celorepublikovou demonstrací

Praha - Studenti protestují proti připravované reformě univerzitního vzdělávání hodlají upořádat na konci února protestní týden, který vyvrcholí společnou celorepublikovou demonstrací. Ve středu o tom informovali v Brně zástupci 10 českých univerzit.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Ve středu se v Brně sešli zástupci studentských komor akademických senátů Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity v Brně, Technické univerzity v Liberci, Univerzity Hradec Králové, Univerzity Karlovy v Praze, Univerzity Obrany, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Veterinární a farmaceutické univerzity Brno a Vysokého učení technického v Brně.
 
"Nedostalo se nám žádné reakce na otevřený dopis členů akademické obce z 25. ledna, v němž jsme formulovali výtky vůči věcným záměrům zákonů reformujících vysoké školství. Nic nenasvědčuje tomu, že by ministr nebo vláda vyslyšeli požadavky akademických obcí," sdělil zástupce Masarykovy univerzity Pavel Troubil.
 
"Pokud nikdo naše požadavky nevyslechne, uspořádáme nad rámec plánovaného posledního únorového protestního týdne společnou celorepublikovou demonstraci. Vzhledem k sílícímu odporu a podpoře očekáváme masovou účast," řekl Troubil. Jak dodal, na 28. února je v plánu noc univerzit. "Chceme otevřít školy veřejnosti a debatovat s lidmi o reformách. O den později se pak uskuteční protestní pochod ve všech městech, jejichž univerzity s reformami nesouhlasí," doplnil Troubil.
 
Jak zástupci shodně uvedli, jsou si vědomi nutnosti reforem vysokého školství. "Nesmí však mít podobu, které by vysoké školství poškodila. Vláda by měla reformy stáhnout," sdělil Mediafaxu mluvčí studentské Iniciativy Brno Petr Soukeník.
 
Studenti prohlašují, že ministr ohrožuje české vysoké školství nejen po stránce legislativní, ale i po stránce finanční. "Proto apelujeme na premiéra Nečase, aby vyzval svého podřízeného, aby přestal dělat prázdná gesta a zahájil diskuzi s akademickou obcí," řekl Adam Felix z Univerzity Karlovy.
 
Zástupci vysokých škol vyzývají vládu, členy Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu České republiky, aby odmítli současný záměr zákona o vysokých školách a záměr zákona o finanční pomoci studentům a také všechny další návrhy, které by podobným způsobem "omezovaly vysokoškolskou samosprávu a podřizovaly akademické svobody politickým zájmům a ekonomické lobby."

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školky nebudou muset ani do budoucna přijímat i dvouleté děti, senát dal…

19.07.2018 19:29 Praha – Senát dnes po dlouhé debatě schválil poslaneckou novelu školského zákona. Díky tomu se…

Plagiáty diplomových prací? Existuje ještě horší problém, varují akademici

19.07.2018 18:27 Praha - Média v posledních třech týdnech upozornila na podezření z plagiátorství v diplomových…

Další malér s maturitami? Ministerstvo při přezkumech porušuje zákon,…

12.07.2018 16:45 Aktualizováno Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová tvrdí, že ministerstvo školství porušuje zákon při přezkumech…

Reforma financování škol se odkládá, dvouleté děti nemusí povinně do školky

29.06.2018 14:43 Praha - Sněmovna dnes schválila novelu školského zákona. Spuštění reformy financování regionálního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama