Ministr školství Dobeš odmítl kritiku nové reformy!

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV) ve čtvrtek odmítl kritiku návrhu nového modelu financování regionálního školství. Podle něj je petice Rakovnická výzva, kterou inicioval opoziční senátor Marcel Chládek (ČSSD), nekoordinovaná a zatím v ní nevidí smysl, jejím autorům přesto nabídl jednání.

Přidejte svůj názor

Josef Dobeš

"Tato výzva je každopádně předčasná, nekoordinovaná a v tuto chvíli v ní nenacházím smysl. Osobně se velice rád s iniciátory výzvy setkám a o výsledné podobě nového financování regionálního školství můžeme společně jednat," uvedl Dobeš.

Ministerstvo připomnělo, že v současnosti se školy financují normativem na žáka. Těch je podle druhu a stupně školy celá řada. "Jelikož finance přerozdělují krajské úřady, které mají navíc vlastní normativy, dochází k tomu, že školy stejného zaměření dostávají v různých krajích jiný obnos. Současné financování lze proto označit za nepřehledné, neefektivní a nespravedlivé," zdůraznil rezort školství.

Novým modelem chce ministerstvo problém odbourat a zaměřit se na kvalitu vzdělávání a strukturu škol v malých městech a obcích. V malotřídních školách v menších obcích má být podle ministerských představ takzvaný optimální počet žáků na třídu nižší než ve školách běžných. Malotřídky by tu tak měly přežít.

Návrh nového modelu financování regionálního školství v současnosti připomínkuje pracovní skupina, v níž jsou kromě zástupců ministerstva i představitelé Asociace krajů, Svazu měst a obcí ČR a Sdružení městských samospráv. Podle rezortu by měli dát dohromady finální podobu nového systému, podle kterého se bude regionální školství financovat. Jeho cílem je efektivněji využívat peníze ve vzdělávání, zvýšit kvalitu výuky a hlavně zastavit "nasávací efekt" některých škol.

Rakovnickou výzvu podepisovali odpůrci Dobešových změn ve středu v Novém Strašecí, odtud by se měl dokument postupně rozšířit i do dalších měst.

Témata: Dobeš, Josef | petice
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školky nebudou muset ani do budoucna přijímat i dvouleté děti, senát dal…

19.07.2018 19:29 Praha – Senát dnes po dlouhé debatě schválil poslaneckou novelu školského zákona. Díky tomu se…

Plagiáty diplomových prací? Existuje ještě horší problém, varují akademici

19.07.2018 18:27 Praha - Média v posledních třech týdnech upozornila na podezření z plagiátorství v diplomových…

Další malér s maturitami? Ministerstvo při přezkumech porušuje zákon,…

12.07.2018 16:45 Aktualizováno Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová tvrdí, že ministerstvo školství porušuje zákon při přezkumech…

Reforma financování škol se odkládá, dvouleté děti nemusí povinně do školky

29.06.2018 14:43 Praha - Sněmovna dnes schválila novelu školského zákona. Spuštění reformy financování regionálního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama