V Česku hrozí mezinárodním školám existenční problémy

Brno - Základním školám, které v Česku vzdělávají děti cizinců, hrozí od nového roku existenční problémy. Agentuře Mediafax to v úterý řekl předseda správní rady International School of Brno Pavel Iványi.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

V Česku existuje několik základních škol, které vyučují v cizím jazyce podle mezinárodních vzdělávacích standardů. Takové školy pak navštěvují zejména děti zahraničních pracovníků, podnikatelů, diplomatů ale také české děti, kterým jejich rodiče chtějí dát mezinárodně uznávané vzdělání. Jednou z nich je i brněnská International School of Brno, která poskytuje základní vzdělání desítkám zahraničních i českých dětí.

Podle Iványiho hrozí brněnské škole, stejně jako dalším podobným v republice, s novelizací školského zákona od nového roku existenční problémy. "Nový zákon umožňuje ministerstvu školství povolit plnění školní docházky v mezinárodní škole na nejvýše pětileté období. Nikdo pak nemá jistotu, že dítě započaté vzdělání dokončí," řekl agentuře Mediafax ředitel školy Jan Švihálek.

Mezinárodní školy však čekají i další administrativní překážky. Podle Švihálka musejí ministerstvu školství dokládat i to, že je jejich zařízení v jiném státě součástí vzdělávací soustavy. To pak činí problém školám vyučujícím podle mezinárodních standardů. "Mezinárodní škola nemůže také v cizím jazyce bez zvláštního povolení ministerstva vyučovat," dodal Švihálek.

Novela školského zákona podle zřizovatelů mezinárodních škol údajně ukazuje, že české školství není na jakékoliv vzdělávací zařízení, které by se mělo nějakým způsobem odlišovat, dostatečně připraveno. Zákon totiž stanoví množství dalších překážek - ministerstvo nemusí výuku v mezinárodní škole povolit také například kvůli tomu, že by její činnost nebyla nezbytná k zajištění plnění školní docházky. "O potřebnosti mezinárodních škol snad v dnešní době není třeba pochybovat, školy s anglickým vyučovacím jazykem jsou běžnou a respektovanou součástí vzdělávacích systémů v celé Evropě," řekl Iványi. V Nizozemí například ministerstvo školství mezinárodní školy dokonce finančně podporuje.

Podle ředitelů mezinárodních škol čeští zákonodárci při konstrukci školského zákona například nerespektovali závěry zprávy Národní ekonomické rady vlády, která upozornila na nutnou modernizaci učení cizích jazyků v českých základních školách. "V zemi mohou být navíc ohroženy zahraniční investice kvůli nedostatečným školám pro cizojazyčné děti. Jejich rodiče pak nebudou mít důvod a ani motivaci v Česku pracovat," dovodil Iványi. Možným důsledkem současného právního postavení cizojazyčných škol může podle něj být i promarněná šance českých dětí na jiné než standardní vzdělání, jehož úroveň již tak rodiče i veřejnost často kritizují.

Témata: Školství
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školky nebudou muset ani do budoucna přijímat i dvouleté děti, senát dal…

19.07.2018 19:29 Praha – Senát dnes po dlouhé debatě schválil poslaneckou novelu školského zákona. Díky tomu se…

Plagiáty diplomových prací? Existuje ještě horší problém, varují akademici

19.07.2018 18:27 Praha - Média v posledních třech týdnech upozornila na podezření z plagiátorství v diplomových…

Další malér s maturitami? Ministerstvo při přezkumech porušuje zákon,…

12.07.2018 16:45 Aktualizováno Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová tvrdí, že ministerstvo školství porušuje zákon při přezkumech…

Reforma financování škol se odkládá, dvouleté děti nemusí povinně do školky

29.06.2018 14:43 Praha - Sněmovna dnes schválila novelu školského zákona. Spuštění reformy financování regionálního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama