Dobešův kiks: Rok 2012 měl být rekordní v dotacích. Startujeme "dobře"

Praha - Opoziční strana ČSSD bude chtít svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny kvůli čerpání fondů Evropské unie. Sociální demokraté by ji chtěli v následujících čtrnácti dnech, řekl v pátek předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Přidejte svůj názor

Bohuslav Sobotka ČSSD), předseda strany

"Vloni nedokázala vláda utratit přibližně 50 miliard korun," uvedl Sobotka s tím, že v roce 2012 chce čerpat rekordních 100 miliard korun.

To, že Evropská komise pozastavila proplácení dotací v hodnotě přibližně 1,2 miliardy korun pro Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost, berou sociální demokraté jako chybu celé vlády. "Vláda tvrdí, že letos bude v čerpání rekordní rok. A začínáme rok těmito zprávami," dodal předseda.

"Kdybych byl na místě premiéra, tak bych se mimořádné schůzi nebránil," podotknul na dotaz Mediafaxu Sobotka, schůzi se opozici podaří svolat, problémy však může mít s odsouhlasením programu schůze. "Chyby jsou systémové, a v zásadě zasahují kontrolu v oblasti všech operačních programů," vysvětlil.

Stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) vyzval ministr školství Josefa Dobeše (VV) po několikáté k rezignaci a vyzval k jeho odvolání i premiéra Petra Nečase (ODS). "Před půl rokem jsem na tuto konkrétní věc upozorňoval pana ministra, a on to nazval politickým folklórem," poznamenal o problematickém čerpání programu stínový ministr.
 
Dobeš již dříve slíbil svou rezignaci v případě, že nebude program proplacený. "Pan ministr tímto časem zavádí záměrně. Čerpání je do roku 2013, a v roce 2013 zjistíme, že jsme to nevyčerpali," upozornil Chládek s tím, že v této době již bude chybět pouze půl roku do voleb. "Jestli mu na toto skočil pan premiér, tak si myslím, že ani on nemá na svém místě co dělat," doplnil Mediafaxu
 
Podle stínového ministra zdravotnictví a hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha (ČSSD) se letos čerpání dotací ještě zhorší, a to kvůli novému zákonu o veřejných zakázkách. "Ukáže se, že se o veřejné zakázky nebude moci soutěžit," vysvětlil Rath názor stranických odborníků. "Zákon je tak špatný, že to může znamenat kolaps všech veřejných zakázek v této zemi," uzavřel středočeský hejtman.
 
V současné době je zastavené proplácení peněz ze strany Evropské komise v operačních programech Doprava, Životní prostředí, Vzdělávání pro konkurenceschopnost a v regionálním operačním programu Severozápad.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školky nebudou muset ani do budoucna přijímat i dvouleté děti, senát dal…

19.07.2018 19:29 Praha – Senát dnes po dlouhé debatě schválil poslaneckou novelu školského zákona. Díky tomu se…

Plagiáty diplomových prací? Existuje ještě horší problém, varují akademici

19.07.2018 18:27 Praha - Média v posledních třech týdnech upozornila na podezření z plagiátorství v diplomových…

Další malér s maturitami? Ministerstvo při přezkumech porušuje zákon,…

12.07.2018 16:45 Aktualizováno Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová tvrdí, že ministerstvo školství porušuje zákon při přezkumech…

Reforma financování škol se odkládá, dvouleté děti nemusí povinně do školky

29.06.2018 14:43 Praha - Sněmovna dnes schválila novelu školského zákona. Spuštění reformy financování regionálního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama