Sněmovna odložila státní maturity

Praha - Poslanci se ve středu shodli na tom, že státní maturity čekají studenty nejprve v roce 2011, odložili jejich spuštění o jeden rok, státní maturity měly totiž fungovat již ve školním roce 2009/2010. Návrh sněmovně předložil poslanec Walter Bartoš (ODS) a sněmovna ho odhlasovala ve zrychleném čtení.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

S návrhem souhlasilo 83 ze 139 poslanců. Proti bylo pouze 17 poslanců.

Walter Bartoš připomenul, že v okolních zemích již existují podobné zkoušky a v prvním roce se tyto země potýkaly především s logistickými problémy. "Hlavním cílem této novely je omezit tyto problémy, odklad o jeden rok umožní státní maturitní zkoušku konat s minimálními riziky," prohlásil Bartoš. Sdělil rovněž, že kromě logistických problémů by tato zkouška nebyla při původním spuštění použitelná pro vysoké školy nebo, že se vystavujeme nebezpečí, že odmaturuje příliš moc nebo příliš málo dětí kvůli tomu, že se špatně nastaví hodnotící kriteria.

S návrhem na odklad maturit o jeden rok nesouhlasila především ministryně školství Miroslava Kopicová, která chtěla celý projekt spustit již ve školním roce 2009/2010. "Odložení návrhu realizace státních maturit byl odmítán nejen ministerstvem školstvím, ale také školskými zařízeními," uvedla Kopicová. Argumentovala především tím, že to v případě odložení zkoušky bude demotivující pro samotné učitele a studenty. "Nesouhlasím také s tím, že by maturanti a školy letos nevěděli, že budou již konat státní maturitní zkoušku," prohlásila s tím, že odložení není dobré. "Je možné zrealizovat maturitu v roce 2010," dodala.

"Jaký je smysl nové státní maturity? Pro všechny studenty znamená ověření v konkurenci s jejich kolegy, takže srovnání, takže to je důležité pro mě jako studenta," sdělila Michaela Šojdrová s tím, že společná maturita má být vstupenkou na vysoké školy. Zmínila rovněž, že pro všechny studenty tato zkouška přináší maturitu z cizího jazyka, což v současnosti nebylo vždy zvykem. "Ještě chci říci, že jsem poslední zemí v okolí, kdo státní maturitu nemá a to jsme začali s její přípravou nejdříve," dodala s tím, že maturita v roce 2010 se dá zvládnout.

Bývalý ministr školství Ondřej Liška (SZ) obvinil politiky, kteří chtějí odložit maturity, z předvolebních tahů. "Kdo z nás vlastně ví, jak se za poslední dobu změnily logistické přípravy maturit, kdo ví, jak se maturita vlastně vyvíjí," řekl s tím, že to může vědět pouze ministryně školství, která je pro spuštění maturit již v příštím roce. "Pokud ministerstvo školství říká, že náběh maturit bude bezpečný, pak není důvod maturity odložit," dodal.

Bartoš ale již v minulosti prohlásil, že není dobře, když ministryně školství Miroslava Kopicová chce státní maturity již nyní. Nechal se dokonce slyšet, že kdyby mohl, posunul by odklad státních maturit i o několik let. Na jaře navrhoval odklad maturit o dva roky, ale nakonec kvůli tomu, aby snadněji prošel sněmovnou, ho upravil na jeden rok.

S ODS se na odkladu státních maturit shodla i ČSSD, která se pokusila odklad prosadit již v červnu letošního roku. Státní maturity měly podle původního plánu fungovat už v roce 2010, z českého a cizího jazyka a o dva roky později se měl přidat další předmět. Bartoš ale navrhl, aby se ze dvou předmětů maturovalo až v roce 2011 a v roce 2012 ze tří předmětů.

Podle kritiků maturit není organizace zkoušek připravená tak, aby mohly být už nyní spuštěny. Proti státním maturitám protestovalo na sklonku školního roku několik tisíc studentů. Druhého protestu se ale zúčastnil již pouze zlomek lidí poté, co vyšlo najevo, že jej organizují lidé spojení s Olgou Zubovou (DSZ) a podnikatelem Jaromírem Soukupem.

Témata: maturity
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mléko do škol? Kolem programu jsou zmatky, mají se vyškrtnout střední školy

18.06.2018 15:48 Praha - Kolem programu Mléko do škol jsou pořádné zmatky. Střední školy by z něj měly být na návrh…

Zkrátit dětem prázdniny? Politik přišel s návrhem, Češi ho úplně…

12.06.2018 22:07 Aktualizováno Praha – O rozruch se postaral Zdeněk Seidl, radní pro školství Středočeského kraje z ČSSD. V…

Chcete se mít v budoucnu dobře? Tyto obory se dnes vyplatí studovat

09.06.2018 20:20 Aktualizováno Praha - Není tajemstvím, že za několik posledních desítek let se svět hodně změnil a došlo k…

Na AMU houstne atmosféra. Rektor se vzepřel a odmítl odvolat děkana Holého

08.06.2018 16:00 Praha - Rektor Akademie múzických umění (AMU) Jan Hančil se rozhodl nevyhovět návrhu Akademického…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama