Další malér s maturitami? Ministerstvo při přezkumech porušuje zákon, zlobí se Šabatová

Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová tvrdí, že ministerstvo školství porušuje zákon při přezkumech maturitních zkoušek. Například si při prověřování stížností neopatřuje vyjádření přítomných maturantů nebo maturantům neposkytuje všechny materiály, z nichž při rozhodování vychází.

Přidejte svůj názor

ministerstvo školství

V roce 2016 zahájila Šabatová šetření, při kterém právníci analyzovali 500 náhodně vybraných spisů vedených ministerstvem ve věci přezkumů maturitních zkoušek. Z analýzy vyplynulo několik oblastí, které odporují zákonu.

"Jedná se například o poskytování všech materiálů, ze kterých ministerstvo při rozhodování vychází nebo o řádné odůvodňování jednotlivých rozhodnutí, aby byla srozumitelná a přezkoumatelná tak, jak vyžaduje judikatura Nejvyššího správního soudu," uvedla Šabatová. "Přes opakovaná jednání s ministerstvem však bohužel nedošlo k nápravě nezákonného jednání," dodala.

Při prověřování stížností na průběh zkoušky se ministerstvo podle Šabatové sice zeptá organizátorů, zda bylo vše v pořádku, neopatřuje si ale vyjádření přítomných maturantů. Vychází tak pouze z výpovědí lidí, kteří se sami mohli nebo měli pochybení dopustit. Ministerstvo podle ombudsmanky tak není schopno zjistit objektivní průběh událostí, které má zkoumat.

V mnoha případech také nebyla rozhodnutí ministerstva podle ombudsmanky řádně odůvodněna, odpovědi byly šablonovité. Například rozebíraly, co maturant nenamítal a jindy nereagovaly na konkrétní námitky.

Maturanti mohou nyní vznášet námitky k průběhu zkoušky do protokolu. Protokol ale v současnosti nepodepisuje maturant, který námitky vznáší a není jasné, jestli jsou maturanti seznámeni s obsahem protokolu a mohou vyjádřit případný nesouhlas s jeho zněním. "Setkali jsme se s případem, kdy maturanti namítali do protokolu místy nesrozumitelnou nahrávku z anglického jazyka. Až během přezkumu celé události se ukázalo, že stížnost nebyla do protokolu vůbec zanesena," informuje ochránce.cz.

"Ombudsmanka navrhuje vládě, aby uložila ministru školství, mládeže a tělovýchovy, aby ministerstvo uvedené nedostatky odstranilo," uvedla mluvčí kanceláře ombudsmanky Iva Hrazdílková. 

Ministerstvo školství s názory ombudsmanky z velké části nesouhlasí. Komplexní stanovisko ke kritice ombudsmanky úřad připravuje na jednání vlády, která se jí bude zabývat 18. července. 

"Ministerstvo nemá v úmyslu krátit práva žadatelů o přezkoumání, které požaduje veřejná ochránkyně práv tím, že by každý žák musel ve své žádosti konkretizovat a odůvodňovat námitku k hodnocení dané úlohy a proč s ním nesouhlasí. Dle názoru MŠMT má žák právo požádat o přezkoumání celého didaktického testu, zda byl správně oskenován a ohodnocen bez nutnosti konkretizovat svůj nesouhlas s výsledkem," reagovalo na kritiku Šabatové ministerstvo.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školky nebudou muset ani do budoucna přijímat i dvouleté děti, senát dal…

19.07.2018 19:29 Praha – Senát dnes po dlouhé debatě schválil poslaneckou novelu školského zákona. Díky tomu se…

Plagiáty diplomových prací? Existuje ještě horší problém, varují akademici

19.07.2018 18:27 Praha - Média v posledních třech týdnech upozornila na podezření z plagiátorství v diplomových…

Reforma financování škol se odkládá, dvouleté děti nemusí povinně do školky

29.06.2018 14:43 Praha - Sněmovna dnes schválila novelu školského zákona. Spuštění reformy financování regionálního…

Zásadní změna státní maturity? Ministr Plaga se inspiroval anglosaským…

28.06.2018 16:33 Praha - Diskusi o možných úpravách státních maturit avizoval ministr školství Robert Plaga (ANO) v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama