Hospodaření Fondu vzdělávání? V proplácení stáží něco nesedí, zjistil NKÚ

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil hospodaření Fondu dalšího vzdělávání (FDV) v letech 2014 až 2016. Zaměřil se hlavně na projekt financovaný z evropských peněz Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání 2, který má žákům a studentům pomoci získat praxi a ulehčit jim vstup na pracovní trh. Kontroloři odhalili nedostatky při proplácení stáží, ve kterých stážisté nebo poskytovatelé stáže nedodrželi veškerá pravidla.

Přidejte svůj názor 1 komentář

studium

FDV proplatil stáže za přibližně 830 tisíc korun, ačkoliv někteří poskytovatelé stáží a stážisté nesplnili všechny dané povinnosti. "Stážisté například neabsolvovali povinný e-learningový kurz měkkých dovedností nebo individuální poradenství, v jiných případech zase na místě stáže v době kontroly FDV chyběl mentor, který měl stážistu vést a podobně," informuje nku.cz.

Podle Sandry Volkánové z FDV nebylo možné uvedená pochybení ověřit, fond proto zjištění NKÚ nerozporoval. "Ke stanovisku NKÚ uvádíme, že zjištěné skutečnosti svědčí o neúplnosti projektové dokumentace a s ohledem na časový odstup nebylo danou skutečnost možné ověřit," uvedla koordinátorka projektové publicity fondu. U nově připravovaných projektů bude FDV velmi obezřetně a pečlivě připravovat interní dokumenty a metodiky tak, aby pravidla byla jasná a srozumitelná, dodala.

Z pohledu čísel vypadaly stáže následovně: přibližně 75 % stážistů představovali vysokoškoláci, zhruba 18 % středoškoláci. Žáků učňovských oborů bylo zanedbatelné množství. "Přestože míra nezaměstnanosti středoškoláků dlouhodobě dosahuje dvojnásobných hodnot v porovnání s nezaměstnaností vysokoškoláků, neměli středoškoláci zájem se do stáží zapojit, a to ani přes cílenou kampaň vedenou FDV," upozornili kontroloři.

S ohledem na zastoupení pracovních pozic bylo nejvíce smluv uzavřeno na pracovní pozici administrativní pracovník, šlo přibližně o 36 % ze všech uzavřených smluv.

Následovala pozice specialista marketingu s přibližně šesti procenty a architekt se zhruba pěti procenty. Náklady na 300 hodin stáže u administrativního pracovníka vycházely na necelých 53 tisíc korun, u specialisty marketingu na 67 tisíc a v případě architekta šlo o 90 tisíc korun.

Fond dalšího vzdělávání v minulosti opakovaně sklízel kritiku kvůli vedení svých projektů. V současné době Národní centrála proti organizovanému zločinu stíhá dva bývalé vedoucí pracovníky ministerstva práce kvůli přípravě dotačního podvodu a zneužití pravomoci při transformaci Fondu dalšího vzdělávání.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další malér s maturitami? Ministerstvo při přezkumech porušuje zákon,…

12.07.2018 16:45 Aktualizováno Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová tvrdí, že ministerstvo školství porušuje zákon při přezkumech…

Reforma financování škol se odkládá, dvouleté děti nemusí povinně do školky

29.06.2018 14:43 Praha - Sněmovna dnes schválila novelu školského zákona. Spuštění reformy financování regionálního…

Zásadní změna státní maturity? Ministr Plaga se inspiroval anglosaským…

28.06.2018 16:33 Praha - Diskusi o možných úpravách státních maturit avizoval ministr školství Robert Plaga (ANO) v…

Mléko do škol? Kolem programu jsou zmatky, mají se vyškrtnout střední školy

18.06.2018 15:48 Praha - Kolem programu Mléko do škol jsou pořádné zmatky. Střední školy by z něj měly být na návrh…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama