Na AMU houstne atmosféra. Rektor se vzepřel a odmítl odvolat děkana Holého

Praha - Rektor Akademie múzických umění (AMU) Jan Hančil se rozhodl nevyhovět návrhu Akademického senátu FAMU a neodvolá děkana Filmové a televizní fakulty Zdeňka Holého. Kauza vzbudila ve filmové branži rozporuplné reakce, především aktivní filmaři se z velké části stavěli za jeho setrvání ve funkci.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Film, ilustrační foto

"Rektor neshledal výtky týkající se výkonu pravomocí děkana, které byly uvedeny v návrhu senátu na jeho odvolání, za důvodné," sdělila dnes ČTK mluvčí AMU Tereza Petáková. Podle senátu FAMU rektorovo rozhodnutí ohrožuje stabilitu fakulty a podnikne proti němu právní kroky.

Podle akademického senátu děkan nerespektoval demokratické principy, překračoval své pravomoci či nedostatečně plnil program, s nímž byl zvolen. Holý je děkanem FAMU od května 2016. 

Členové senátu FAMU, kteří hlasovali pro odvolání děkana, mají za to, že rozhodnutí rektora je v rozporu s principy vysokoškolské samosprávy a v důsledku ohrožuje stabilitu fakulty. "Pokud rektor jmenoval v roce 2016 Zdeňka Holého děkanem ve chvíli, kdy jej senát zvolil těsnou většinou pěti hlasů z devíti a kdy akademická obec preferovala jiného kandidáta, je pro nás nepochopitelné, že nyní odmítl děkana Holého odvolat, když pro to hlasovalo osm z devíti členů senátu a návrh na odvolání podepsala více než čtvrtina akademické obce," sdělila dnes ČTK stanovisko senátorů, kteří pro návrh hlasovali, předsedkyně senátu Helena Bendová.

Hančil ve svém rozhodnutí uvedl, že odpovědností rektora je vytvářet podmínky, jež fakultám AMU umožní co nejlépe naplňovat jejich poslání. Tím je podle něj v případě FAMU vychovávat špičkové filmaře.

Rektor se podle senátorů nechal ovlivnit tím, že několik pedagogů FAMU z celkových více než 120 začalo hrozit svým odchodem. Byli mezi nimi Petr Jarchovský z katedry scenáristiky, Ondřej Zach z FAMU International, Jaroslav Brabec z katedry kamery, Pavel Rejholec z katedry zvuku a Ivo Trajkov z katedry střihu. 

Návrh senátu podle rektora obsahuje většinou obecná tvrzení, která nejsou doložena konkrétními přesvědčivými argumenty. "Mnohá obvinění jsou založena na chybném výkladu postavení Akademického senátu FAMU ve vztahu k děkanovi; navrhovatelé jako pochybení uvádějí postupy, které jsou plně v pravomoci děkana," zdůvodnil dále rektor své rozhodnutí.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mléko do škol? Kolem programu jsou zmatky, mají se vyškrtnout střední školy

18.06.2018 15:48 Praha - Kolem programu Mléko do škol jsou pořádné zmatky. Střední školy by z něj měly být na návrh…

Zkrátit dětem prázdniny? Politik přišel s návrhem, Češi ho úplně…

12.06.2018 22:07 Aktualizováno Praha – O rozruch se postaral Zdeněk Seidl, radní pro školství Středočeského kraje z ČSSD. V…

Chcete se mít v budoucnu dobře? Tyto obory se dnes vyplatí studovat

09.06.2018 20:20 Aktualizováno Praha - Není tajemstvím, že za několik posledních desítek let se svět hodně změnil a došlo k…

Kraje dostanou miliardu na školy, 135 milionů lékařské fakulty

06.06.2018 16:40 Praha - Do regionálního školství pošle vláda letos na platy přes miliardu korun. Dnes také…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama