Kraje dostanou miliardu na školy, 135 milionů lékařské fakulty

Praha - Do regionálního školství pošle vláda letos na platy přes miliardu korun. Dnes také schválila 135 milionů pro vyučující na lékařských fakultách. Příští rok se počítá kvůli požadovanému nárůstu počtu studentů na lékařských fakultách s posílením jejich rozpočtů o 650 milionů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

"Krajské úřady nám do konce dubna vyčíslily, že jim na podpůrná opatření v regionálním školství chybí pro letošní rok 1,023 miliardy korun. Již dříve jsem avizoval, že o chybějící prostředky požádám vládu," uvedl na webu ministerstva školství Robert Plaga (za ANO). Z uvedené částky podle něj chybí 752 milionů na platy a přes 270 milionů Kč na odvody a pokrytí limitu počtu zaměstnanců.

O peníze Plaga požádal vládu v souvislosti s odkladem avizovaného příspěvku na dopravu zdarma pro studenty a důchodce, kvůli kterému počátkem roku resorty musely své rozpočty seškrtat. Protože plán zlevněného jízdného ministerstvo dopravy odsunulo, je podle ministra namístě zablokované peníze uvolnit. "Částka na kompenzaci ztrát ze zlevněného jízdného pro ministerstvo dopravy se snižuje z 3,3 miliardy na 1,9 miliardy korun," stojí v materiálu, který má ČTK k dispozici.

Ministerstvo školství na webu upřesnilo, že vláda rozhodla navýšit jeho rozpočet o 758 milionů korun a dalších 400 milionů Kč, které byly původně určeny na slevy na jízdném pro seniory a studenty, se přesune v rámci jeho kapitoly.

Peníze pro lékařské fakulty mají pomoci se stabilizací pedagogických sborů. "Je to první krok k dlouhodobému plánu, aby lékařské fakulty mohly od roku 2020 nabrat o 15 procent více českých studentů lékařských oborů," řekl ministr.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mléko do škol? Kolem programu jsou zmatky, mají se vyškrtnout střední školy

18.06.2018 15:48 Praha - Kolem programu Mléko do škol jsou pořádné zmatky. Střední školy by z něj měly být na návrh…

Zkrátit dětem prázdniny? Politik přišel s návrhem, Češi ho úplně…

12.06.2018 22:07 Aktualizováno Praha – O rozruch se postaral Zdeněk Seidl, radní pro školství Středočeského kraje z ČSSD. V…

Chcete se mít v budoucnu dobře? Tyto obory se dnes vyplatí studovat

09.06.2018 20:20 Aktualizováno Praha - Není tajemstvím, že za několik posledních desítek let se svět hodně změnil a došlo k…

Na AMU houstne atmosféra. Rektor se vzepřel a odmítl odvolat děkana Holého

08.06.2018 16:00 Praha - Rektor Akademie múzických umění (AMU) Jan Hančil se rozhodl nevyhovět návrhu Akademického…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama