Konec hádek o dotace? Sportovce bude nově oceňovat ministerstvo

Praha - Ministerstvo školství dostane možnost odměňovat úspěšné sportovce. Úpravu nařízení, podle nějž dostávají peněžní prémie učitelé nebo vědci, dnes schválila vláda v demisi. Na tiskové konferenci to řekl ministr školství v demisi Robert Plaga. Výkony sportovců dosud oceňoval Český olympijský výbor. Podle Plagy nová úprava zabrání tomu, aby udělení prémií zdržovaly například spory o státní dotace na sport.

Přidejte svůj názor

ministerstvo školství

"Tímto nařízení dosáhneme toho, že stát oceňuje úspěšné reprezentanty přímo, bez zbytečných ztrát času," řekl Plaga novinářům. Odměny se týkají úspěšných olympioniků i paralympioniků.

Ocenění ministerstva školství dosud přebírali především výjimeční učitelé, vědci či studenti. Nová úprava zároveň ruší některé starší ceny a u dalších zvyšuje finanční odměny.

Sportovcům, kteří přivezli medaili z olympijských či paralympijských her, vyplácel v minulosti odměny Český olympijský výbor. Letos ale dostal nižší dotace od státu, a odměny pro medailisty ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu proto převzalo ministerstvo. Sportovci ale dostali v dubnu jen symbolické šeky, peníze získají zřejmě v červenci. Vyplatit se mohou právě až po schválení novely nařízení vlády.

Za zlato mají reprezentanti získat 1,75 milionu Kč, za stříbro 875.000 korun a za bronz 525.000 Kč. Další peníze by měly dostat jejich realizační týmy. Na odměnu nyní čeká šest sportovců, mezi nimi dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká.

Výše odměn pro olympioniky výrazně převyšuje ceny spojené s dalšími oceněními učitelů, vědců či studentů, které se většinou pohybují kolem desítek tisíc korun. Množství peněz pro sportovce ale podle ministerstva reflektuje globální prestiž olympijských a paralympijských her a excelenci českých sportovců, kteří se jich účastní a získávají medaile.

Kromě olympioniků by podle nové úpravy mělo ministerstvo v budoucnu oceňovat lépe i další sportovní reprezentanty. Nejlepší sportovci by mohli dostávat až 100.000 korun místo současných 25.000 korun a limit jejich ocenění v jednom kalendářním roce by se měl zvýšit z 1,25 milionu na dva miliony korun.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školky nebudou muset ani do budoucna přijímat i dvouleté děti, senát dal…

19.07.2018 19:29 Praha – Senát dnes po dlouhé debatě schválil poslaneckou novelu školského zákona. Díky tomu se…

Plagiáty diplomových prací? Existuje ještě horší problém, varují akademici

19.07.2018 18:27 Praha - Média v posledních třech týdnech upozornila na podezření z plagiátorství v diplomových…

Další malér s maturitami? Ministerstvo při přezkumech porušuje zákon,…

12.07.2018 16:45 Aktualizováno Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová tvrdí, že ministerstvo školství porušuje zákon při přezkumech…

Reforma financování škol se odkládá, dvouleté děti nemusí povinně do školky

29.06.2018 14:43 Praha - Sněmovna dnes schválila novelu školského zákona. Spuštění reformy financování regionálního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama