Plaga požádá vládu o peníze na studium Čechů ve Francii a Německu

Praha - Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) v pondělí požádá vládu o peníze na podporu studia českých žáků na Carnotově lyceu ve francouzském Dijonu a na Gymnáziu Friedricha Schillera v německé Pirně. Výjezdy mladých Čechů na obě školy česká vláda podporuje již tradičně. Další fungování spolupráce na těchto vzdělávacích projektech bude podle ministerstva školství do roku 2020 potřeba podpořit zhruba 373.953 eur (9,5 miliony korun) formou daru do zahraničí.

Přidejte svůj názor

Robert Plaga

Carnotovo lyceum v Dijonu přijímá každoročně šest českých žáků na základě dohody českého ministerstva školství s francouzským ministerstvem zahraničí. Studium je tříleté a je zakončeno francouzskou maturitou. Celkem tedy na lyceu studuje 18 Čechů.

Společné studium českých a německých žáků na Gymnáziu Friedricha Schillera v Pirně je určeno pro děti v 7. až 12. roce školní docházky. Po dobu jejího plnění zůstávají kmenově žáky české školy. Vyučuje se ve dvojjazyčných třídách, kam může chodit 15 Čechů a 15 Němců. Šest tříd nabízí kapacitu pro celkem 90 českých dětí.

Studium Čechů v Dijonu by vláda měla od letoška do roku 2020 každoročně podpořit 8000 eury (203.840 Kč) z rozpočtu ministerstva školství. Peníze pak půjdou na ubytování Čechů v internátě a stravování ve školní jídelně. Zbývající náklady podle ministerstva uhradí příspěvky z Francie a od rodičů, kteří za dítě zaplatí 500 eur.

Vzdělávací projekt v Pirně funguje na základě ujednání mezi českým ministerstvem školství a saským ministerstvem kultu. Česko platí jednu třetinu nákladů na ubytování a stravování českých žáků. Zbytek hradí saská strana. Při plném obsazení 90 českými žáky je maximální výše úhrady z ČR 119.642 eur (zhruba tři miliony Kč) ročně. Součástí projektu je celodenní program včetně mimoškolních aktivit. Čeští žáci bydlí společně s německými na internátě.

Studium českých žáků v českých sekcích v Carnotově lyceu v Dijonu je projektem, jehož historie sahá do roku 1920. Vznikl z iniciativy tehdejšího Ministerstva školství Československa. V minulosti byl přerušen v období druhé světové války a vlády komunistů v letech 1948 až 1964 a 1973 až 1989. Podle ministerstva je jedním z hlavních projektů česko-francouzské spolupráce v oblasti vzdělávání, podobně jako je projekt v Pirně stěžejní pro spolupráci se Svobodným státem Sasko. Podpora výuky českého jazyka v Německu vyplývá i ze strategického dialogu, který má prohloubit spolupráci mezi oběma zeměmi.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školky nebudou muset přijímat i dvouleté děti. Zákon podepsal prezident

31.07.2018 15:39 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu školského zákona. Start reformy financování…

Školky nebudou muset ani do budoucna přijímat i dvouleté děti, senát dal…

19.07.2018 19:29 Praha – Senát dnes po dlouhé debatě schválil poslaneckou novelu školského zákona. Díky tomu se…

Plagiáty diplomových prací? Existuje ještě horší problém, varují akademici

19.07.2018 18:27 Praha - Média v posledních třech týdnech upozornila na podezření z plagiátorství v diplomových…

Další malér s maturitami? Ministerstvo při přezkumech porušuje zákon,…

12.07.2018 16:45 Aktualizováno Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová tvrdí, že ministerstvo školství porušuje zákon při přezkumech…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama