Náklady na regionální školství rostou. Krajům chybí 2,5 miliardy

Karlovy Vary - Asi 2,5 miliardy korun chybí krajům na dofinancování regionálního školství. ČTK to dnes řekla hejtmanka Karlovarského kraje a předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová (ANO). Uvedla, že zvýšené náklady vyplývají z legislativních opatření, které školy musejí plnit, ale peníze od státu na ně nedostávají v plné míře.

Přidejte svůj názor

Jana Vildumetzová

Vildumetzová se už obrátila dopisem na ministra školství a předsedu vlády. "Předpokládaný deficit letošního rozpočtu je predikován ve výši minimálně 2,5 miliardy korun včetně odvodů. Aktuálně kraje řeší toto snížení zásahy ve svých rozpočtech nebo úpravou krajských normativů," uvedla v dopise Vildumetzová.

ČTK řekla, že peníze chybí z více důvodů. Jde o nedostatek peněz na financování podpůrných opatření pro handicapované i talentované děti či změny platů mistrů odborné přípravy. Také ale proti průměrným číslům mají některé kraje, například Karlovarský, učitele ve vyšším věku, tedy i s vyššími platy.

"Ředitelé škol jsou i na konci dubna v nejistotě, jak financování zajistí. Může se tak stát, že někde učitelům sice vzrostly základní tarify, ale ředitelé jim budou muset sáhnout na nenárokové složky platů," upozornila Vildumetzová.

Peníze na platy učitelů, mateřských, základních a středních škol rozpočty krajů pouze protékají. Zajištění regionálního školství mají ale na starosti kraje. Podle Vildumetzové by tedy stát, který stanoví pravidla, měl krajům dát tolik peněz, aby byly schopny všechny požadavky splnit.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školky nebudou muset přijímat i dvouleté děti. Zákon podepsal prezident

31.07.2018 15:39 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu školského zákona. Start reformy financování…

Školky nebudou muset ani do budoucna přijímat i dvouleté děti, senát dal…

19.07.2018 19:29 Praha – Senát dnes po dlouhé debatě schválil poslaneckou novelu školského zákona. Díky tomu se…

Plagiáty diplomových prací? Existuje ještě horší problém, varují akademici

19.07.2018 18:27 Praha - Média v posledních třech týdnech upozornila na podezření z plagiátorství v diplomových…

Další malér s maturitami? Ministerstvo při přezkumech porušuje zákon,…

12.07.2018 16:45 Aktualizováno Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová tvrdí, že ministerstvo školství porušuje zákon při přezkumech…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama