Reforma financování škol začne 1. ledna, Plaga získá peníze navíc

Praha - Reforma financování regionálního školství začne 1. ledna 2019, jak plánovala bývalá vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Peníze na ni budou, ujistil dnes v průběhu jednání vlády premiér v demisi Andrej Babiš ministra školství Roberta Plagu. Návrh na roční odklad, proti němuž je ČSSD, Plaga proto stáhl. Na spuštění reformy je nutné navýšení rozpočtu o zhruba 11 miliard korun.

Přidejte svůj názor

Školství

Reforma by měla odstranit rozdíly v nerovném postavení obdobných škol v různých krajích, které by od ledna 2019 měly dostávat peníze podle počtu odučených hodin, ne žáků.

Plaga vládě předložil návrh novely, která by začátek reformy odložila o rok kvůli zvýšeným finančním nárokům. Podle ministra přijdou změny na minimálně 10,5 miliardy korun, studie proveditelnosti přitom hovořila o třetině až polovině této částky. Dalších 15 miliard korun bude stát plošné zvýšení platů v regionálním školství, vypočetl před jednáním kabinetu. Už dříve Plaga uvedl, že by na platy i reformu financování bylo třeba téměř 30 miliard korun.

Ministerstvo dnes uvedlo, že z požadovaných 11 miliard korun by téměř polovina měla jít na vyrovnání regionálních rozdílů v odměňování učitelů. Další peníze by směřovaly do možnosti dělení výukových hodin. "V rámci reformy bude školám stanoven maximální rozsah přímé pedagogické činnosti hrazený ze státního rozpočtu. Díky tomu by se tak zohlednila rozdílná velikostní a oborová struktura škol v krajích, finanční náročnost podpůrných opatření a rozdílná platová úroveň pedagogů v jednotlivých školách," uvedl úřad.

Změnu systému financování regionálních škol prosadila exministryně školství z ČSSD Kateřina Valachová na začátku loňského roku, v minulých dnech její start spojila s vyjednáváním ANO a ČSSD o podpoře nové Babišovy vlády. Plaga koncem února uvedl, že pro nastartování reformy bude v prvním roce třeba deset miliard korun. Řekl tehdy také, že pokud se mu peníze do rozpočtu nepodaří vyjednat, zřejmě bude navrhovat odložení reformy o dva až tři roky. Pro kalendářní rok 2020 ministr již údajně předjednal s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) 11,48 miliardy korun.

Proti odkladu reformy se vyjádřilo Sdružení místních samospráv ČR. Školy podle něj kvůli novým požadavkům musely v posledních letech zvýšit výkony a počty pedagogických pracovníků a řada z nich kvůli tomu podle sdružení stojí na pokraji vážných finančních problémů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další malér s maturitami? Ministerstvo při přezkumech porušuje zákon,…

12.07.2018 16:45 Aktualizováno Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová tvrdí, že ministerstvo školství porušuje zákon při přezkumech…

Reforma financování škol se odkládá, dvouleté děti nemusí povinně do školky

29.06.2018 14:43 Praha - Sněmovna dnes schválila novelu školského zákona. Spuštění reformy financování regionálního…

Zásadní změna státní maturity? Ministr Plaga se inspiroval anglosaským…

28.06.2018 16:33 Praha - Diskusi o možných úpravách státních maturit avizoval ministr školství Robert Plaga (ANO) v…

Hospodaření Fondu vzdělávání? V proplácení stáží něco nesedí, zjistil NKÚ

25.06.2018 14:28 Aktualizováno Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil hospodaření Fondu dalšího vzdělávání (FDV) v letech…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama