Reforma ve financování škol? Podle ODS hrozí katastrofa, vláda to odmítá

Praha - Návrh ODS na odklad rozsáhlé změny ve financování regionálního školství o deset let vláda zřejmě nepodpoří. Reforma, která nastane od příštího roku, je předpokladem pro spravedlivější přerozdělení státních peněz školám a školským zařízením, stojí v podkladech pro středeční schůzi kabinetu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Školství

Stát bude platit školy podle počtu odučených hodin na základě vzdělávacích programů, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní. Změnu zakotvila vládní předloha schválená v minulém volebním období. 

Nový způsob financování je podle ODS nebezpečný kvůli tlakům na státní rozpočet, hrozí prý otřesem rozpočtové kapitoly školství, svou nesystémovostí a složitostí. Změna financování škol podle autorů také sníží motivaci ředitelů úspěšných škol, o které mají žáci a studenti zájem.

V podkladech pro vládu se naopak píše, že dlouhodobé zachování nynějšího stavu financování škol by vedlo ke snižování kvality a rozsahu vzdělávání. 

Změna financování se bude podle platného zákona týkat mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol, konzervatoří a školních družin, které zřizují kraje nebo obce. Financování soukromých a církevních škol zůstane stejné. 

Nyní se výše platby za žáka v konkrétním oboru nebo typu školy liší podle regionů, uvádělo ministerstvo. Krajské úřady totiž přerozdělují peníze z ministerstva školám a každý z nich k tomu přistupuje jinak. Nově ministerstvo určí, kolik peněz dostane konkrétní škola, financování by se tak mělo sjednotit. Ministerstvo odhadlo náklady na financování změny pro první rok na 2,5 až pět miliard korun.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další malér s maturitami? Ministerstvo při přezkumech porušuje zákon,…

12.07.2018 16:45 Aktualizováno Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová tvrdí, že ministerstvo školství porušuje zákon při přezkumech…

Reforma financování škol se odkládá, dvouleté děti nemusí povinně do školky

29.06.2018 14:43 Praha - Sněmovna dnes schválila novelu školského zákona. Spuštění reformy financování regionálního…

Zásadní změna státní maturity? Ministr Plaga se inspiroval anglosaským…

28.06.2018 16:33 Praha - Diskusi o možných úpravách státních maturit avizoval ministr školství Robert Plaga (ANO) v…

Hospodaření Fondu vzdělávání? V proplácení stáží něco nesedí, zjistil NKÚ

25.06.2018 14:28 Aktualizováno Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil hospodaření Fondu dalšího vzdělávání (FDV) v letech…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama