Bezpečnost českých škol? Stát se nestará, školy vyburcoval až útok ve Žďáru

Praha - Útoky na školy v Česku se jsou ojedinělé, na rozdíl od Spojených států, kde naposledy ve středu přišlo o život 17 lidí při střelbě na střední škole na Floridě. V ČR byl dosud nejtragičtější incident ve Žďáru nad Sázavou z října 2014, kdy po útoku psychicky narušené ženy zemřel žák střední školy.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Čím dál více škol v Česku se zapojuje do různých preventivních programů zaměřených na bezpečnost ve školách. Žádné systematické školení učitelů a zaměstnanců škol stát ale nezajišťuje.

Pražská policie v reakci na žďárský incident připravila seminář o tom, jak postupovat při ozbrojeném útoku ve škole. Pro učitele a zástupce vedení škol seminář pořádá od roku 2015. "Pilotní projekt byl v rámci takzvané dobré praxe předán i kolegům v rámci dalších částí republiky. Hlavní město Praha tak bylo v této problematice jakousi pomyslnou vlaštovkou," uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Ministerstvo školství jen doporučuje školám praktický nácvik jednání při útoku, provádění ukázek a nácvik reakcí v modelových situacích. V současnosti se podle něj pracuje na aktualizaci příručky metodického materiálu k výuce o běžných rizicích a mimořádných událostech v základních školách. Zabezpečení škol a areálů podpořilo ministerstvo dotacemi v celkové výši 26 milionů korun, rozdalo je mezi 364 škol.

Podle spolku Asociace bezpečná škola, která školám pomáhá zajistit bezpečnost, by každá škola měla mít zpracované vlastní bezpečnostní řešení stejně, jako má zpracované požární poplachové směrnice a školní řád. Na mnoha školách ale údajně stále neexistují preventivní opatření, která by připravila zaměstnance na to, jak by v případě ozbrojeného útoku měli správně reagovat.

Vůbec první školou v Česku, která získala certifikát od Asociace bezpečná škola, byla loni základní škola v Myslbekově ulici v Ostrově na Karlovarsku. Proti vniknutí agresora zavedla škola řadu opatření, od čipového systému přes vstupní turnikety nebo detailní organizační systém. I v Ostrově začali na zabezpečení školy pracovat krátce po událostech ve Žďáru nad Sázavou.

Pilotní projekt zaměřený na prevenci útoku ve škole začal v roce 2016 fungovat ve spolupráci s ministrem vnitra v Jihočeském kraji. Podílí se na něm mimo jiné policie nebo záchranná služba. Program Ozbrojený útočník učí zaměstnance škol, jak postupovat při vniknutí útočníka do budovy. Školy při něm také podstoupily bezpečnostní audit, který ukázal, co by měly vylepšit.

Ve Zlínském kraji proškolili loni policisté všechny ředitele středních a mateřských škol v projektu Aktivní střelec ve školském zařízení. Karlovarský kraj chce zase postupně zabezpečit všechny střední školy kamerami, venkovní kamery by měly být součástí městských dohledových systémů. Středočeský kraj chystá pro školy plošně preventivní školení, jak se zachovat v krizových situacích. Naopak v Pardubickém či Olomouckém kraji zatím žádný systematický program na prevenci útoku ve výhledu není.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mléko do škol? Kolem programu jsou zmatky, mají se vyškrtnout střední školy

18.06.2018 15:48 Praha - Kolem programu Mléko do škol jsou pořádné zmatky. Střední školy by z něj měly být na návrh…

Zkrátit dětem prázdniny? Politik přišel s návrhem, Češi ho úplně…

12.06.2018 22:07 Aktualizováno Praha – O rozruch se postaral Zdeněk Seidl, radní pro školství Středočeského kraje z ČSSD. V…

Chcete se mít v budoucnu dobře? Tyto obory se dnes vyplatí studovat

09.06.2018 20:20 Aktualizováno Praha - Není tajemstvím, že za několik posledních desítek let se svět hodně změnil a došlo k…

Na AMU houstne atmosféra. Rektor se vzepřel a odmítl odvolat děkana Holého

08.06.2018 16:00 Praha - Rektor Akademie múzických umění (AMU) Jan Hančil se rozhodl nevyhovět návrhu Akademického…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama