Na školách v Česku přibývá studentů z postsovětských republik

Praha - Stále více lidí z postsovětských republik chce získat vysokoškolský titul v Česku. Na vysokých školách přibývá studentů z Ruska a Ukrajiny, ale i z Kazachstánu.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Vysokoškolští studenti

Posluchači z těchto tří zemí tvoří bezmála čtvrtinu zahraničních studujících v ČR. Loni jich bylo dohromady už přes 10.400. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Celkem na české veřejné i soukromé vysoké školy loni chodilo 43.622 cizinců, zhruba polovina z nich byla ze Slovenska.

"Zatímco počty slovenských studentů od roku 2012 klesají, počty studentů přicházejících z postsovětských států - z Ruska, Ukrajiny, Kazachstánu - kontinuálně rostou," uvedl statistický úřad.

Pokud zahraniční studenti studují v Česku na veřejných školách v češtině, mají stejné podmínky jako domácí studenti. Vzdělávání je zdarma. Platí se studium v cizím jazyce a na soukromých školách.

Cizinci tvoří 14 procent studujících na vysokých školách v ČR. Jejich počet roste, zvedal se i době krize. Zatímco v roce 2007 se na univerzitách vzdělávalo 27.580 lidí ze zahraničí, loni jich bylo o 16.000 víc. "Představuje to zvýšení o 58,2 procentního bodu," uvedl statistický úřad. Víc než polovinu studujících z ciziny tvoří ženy a jejich podíl se postupně zvyšuje. Loni dosahoval 53,4 procenta.

Tři pětiny zahraničních studentů představovali občané EU. Jejich počet rostl ale jen do roku 2011. Poté se každý rok snižoval. Důvodem je hlavně úbytek slovenských zájemců. Naopak studentů ze států mimo unii přibývalo po celou dobu.

Od roku 2007 se množství posluchačů z Ruska, Ukrajiny a Kazachstánu znásobilo. Loni na českých vysokých školách studovalo 5906 Rusů a 2908 Ukrajinců. O český titul usilovalo i 1618 občanů a občanek Kazachstánu. Dohromady tak tvořili tři pětiny studentů ze zemí mimo unii, bylo jich celkem 10.432. Lidé z těchto tří států tak tvořili také téměř čtvrtinu zahraničních studentů v Česku.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zkrátit dětem prázdniny? Politik přišel s návrhem, Češi ho úplně…

12.06.2018 22:07 Aktualizováno Praha – O rozruch se postaral Zdeněk Seidl, radní pro školství Středočeského kraje z ČSSD. V…

Chcete se mít v budoucnu dobře? Tyto obory se dnes vyplatí studovat

09.06.2018 20:20 Aktualizováno Praha - Není tajemstvím, že za několik posledních desítek let se svět hodně změnil a došlo k…

Na AMU houstne atmosféra. Rektor se vzepřel a odmítl odvolat děkana Holého

08.06.2018 16:00 Praha - Rektor Akademie múzických umění (AMU) Jan Hančil se rozhodl nevyhovět návrhu Akademického…

Kraje dostanou miliardu na školy, 135 milionů lékařské fakulty

06.06.2018 16:40 Praha - Do regionálního školství pošle vláda letos na platy přes miliardu korun. Dnes také…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama