Rektoři vítají, že vysoké školy dostanou víc peněz. Přesto jsou prý jsou podfinancované

Mladá Boleslav - Návrh státního rozpočtu pro vysoké školy na rok 2018 Česká konference rektorů (ČKR) podporuje, přesto ale poukazuje na to, že jsou vysoké školy podfinancované. Školy by podle návrhu měly dostat o tři miliardy více, tedy 24 miliard korun.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Školství

Vysoké školy jsou i tak podfinancované, při srovnání s okolními členskými státy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je Česká republika na chvostu žebříčku financování vysokých škol, řekl dnes novinářům místopředseda ČKR a rektor vysoké školy chemicko-technologické v Praze Karel Melzoch.

"Oceňujeme, že tyto tři miliardy se propsaly ve střednědobém výhledu i do dalších let, tedy 2019 a 2020," řekl Melzoch. Aby se ale ČR vyrovnala průměrným zemím OECD, musela by současný rozpočet zvýšit zhruba o třetinu, tedy na 32 miliard korun, dodal.

Podle Melzocha je financování vysokých škol největším problémem českého vysokého školství. "Ano, máme prostředky z operačních programů, z vědecké činnosti, ale to jsou prostředky účelové. "My potřebujeme prostředky, které můžeme využít na řadu věcí, které škola musí řešit, jako jsou výdaje na chod budov nebo platy akademiků," řekl.

Konference rektorů vyzývá nového ministra školství k jednání o perspektivě změn ve financování vysokých škol a k úsilí o navyšování rozpočtu vysokých škol v dalších letech. Novým ministrem školství v Babišově vládě má být dosavadní náměstek ministerstva zodpovědný za vysoké školy Robert Plaga (ANO).

"My s Robertem Plagou máme velice dobré vztahy, on byl ve své funkci po celou dobu vlády, ač se měnili ministři, myslím si, že ty vztahy jsou korektní," řekl Melzoch. "Po tříletých zkušenostech máme dobrou naději, že bude ministrem, který zná problematiku vysokého školství a že s ním budeme spolupracovat," řekl na dnešní tiskové konferenci rektor Škoda Auto Vysoké školy Pavel Mertlík.

Kromě financování je problémem vysokých škol také proces akreditací, uvedl Mertlík. "Velká část vysokého školství je v situaci, že musí nově akreditovat všechny své dnešní studijní obory či budoucí programy. Pro akreditační úřad to bude složité, protože jim přistanou na stolech stovky žádostí o stovkách stran textu a zvládnout tu administrativu bude nesmírně náročné," řekl. Podle něj tak řada oborů v roce 2019 a 2020 skončí.

Problém s financováním řeší vysoké školy také v hodnocení vědecké činnosti. Dříve podle Melzocha existovaly parametry, podle nichž se mohl vědecký výkon vysokých škol a výzkumných organizací hodnotit. Uvedl, že současný systém znevýhodňuje vysoké školy, ačkoli je vědecký výzkum na školách i v organizacích stejně kvalitní. ČKR proto chce, aby vláda dopracovala metodiku pro hodnocení vědy a výzkumu, a žádá o napravení chyb v hodnocení výzkumů a finanční kompenzace poškozeným vysokým školám.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mléko do škol? Kolem programu jsou zmatky, mají se vyškrtnout střední školy

18.06.2018 15:48 Praha - Kolem programu Mléko do škol jsou pořádné zmatky. Střední školy by z něj měly být na návrh…

Zkrátit dětem prázdniny? Politik přišel s návrhem, Češi ho úplně…

12.06.2018 22:07 Aktualizováno Praha – O rozruch se postaral Zdeněk Seidl, radní pro školství Středočeského kraje z ČSSD. V…

Chcete se mít v budoucnu dobře? Tyto obory se dnes vyplatí studovat

09.06.2018 20:20 Aktualizováno Praha - Není tajemstvím, že za několik posledních desítek let se svět hodně změnil a došlo k…

Na AMU houstne atmosféra. Rektor se vzepřel a odmítl odvolat děkana Holého

08.06.2018 16:00 Praha - Rektor Akademie múzických umění (AMU) Jan Hančil se rozhodl nevyhovět návrhu Akademického…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama