Vláda dostane návrhy na jmenování 11 rektorů, poslední slovo má Zeman

Praha - Ministerstvo školství předloží vládě návrhy na jmenování rektorů 11 univerzit a vysokých škol. Aby rektoři mohli do funkce nastoupit, musí je poté ještě jmenovat prezident republiky.

Přidejte svůj názor

ministerstvo školství

Žádný český prezident dosud vládou schválenou kandidaturu rektora nezamítl. Pokud budou kandidáti na rektory hlavou státu jmenováni, ujme se deset z nich funkcí příští rok od 1. února a budou je zastávat do 31. ledna 2022. Rektorka Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) Hana Machková by se čtyřleté funkce měla ujmout podruhé od 1. dubna 2018.

Kromě ní byl znovu do funkce rektora navržen i dosavadní šéf Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima. Akademici na Univerzitě Palackého v Olomouci si za rektora zvolili opět Jaroslava Millera. Staronového rektora budou mít také na Vysokém technickém učení v Brně, kde je kandidátem Petr Štěpánek.

Rektora České zemědělské univerzity v Praze Jiřího Balíka by měl od února nahradit Petr Sklenička. Na Českém vysokém učení technickém v Praze by měl rektora Petra Konvalinku vystřídat Vojtěch Petráček.

Mendelovu zemědělskou a lesnickou univerzitu v Brně by měla místo Ladislava Havla vést Danuše Nerudová, v čele Technické univerzity Liberec by měl Miroslav Brzezina vystřídat Zdeňka Kůse. Senát Univerzity Pardubice zvolil rektorem Jiřího Málka, který by měl nastoupit po Miroslavu Ludwigovi.

Rektoři měli v posledních letech s prezidentem Milošem Zemanem napjaté vztahy. Podle nich znevážil akademickou obec, když odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů. Nelíbilo se jim také to, že Zeman nepozval na předávání státních vyznamenání 28. října na Pražský hrad rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera, se kterými měl v minulosti spory.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školky nebudou muset ani do budoucna přijímat i dvouleté děti, senát dal…

19.07.2018 19:29 Praha – Senát dnes po dlouhé debatě schválil poslaneckou novelu školského zákona. Díky tomu se…

Plagiáty diplomových prací? Existuje ještě horší problém, varují akademici

19.07.2018 18:27 Praha - Média v posledních třech týdnech upozornila na podezření z plagiátorství v diplomových…

Další malér s maturitami? Ministerstvo při přezkumech porušuje zákon,…

12.07.2018 16:45 Aktualizováno Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová tvrdí, že ministerstvo školství porušuje zákon při přezkumech…

Reforma financování škol se odkládá, dvouleté děti nemusí povinně do školky

29.06.2018 14:43 Praha - Sněmovna dnes schválila novelu školského zákona. Spuštění reformy financování regionálního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama