Rodiče se brání. Poslali poslancům tenhle vzkaz

Praha - V poslanecké sněmovně je právě projednávána novela školského zákona, která v nejbližších dnech bude předmětem hlasování. Dosavadní projednávání nasvědčuje tomu, že novela bude většinou poslanců schválena, to se ale nelíbí organizaci Fórum Rodičů. Vyplývá to z prohlášení, které serveru EuroZprávy.cz poskytl předseda organizace Petr Chaluš.

Přidejte svůj názor 91 komentářů

Ilustrační foto

Významná část rodičů a neziskového sektoru odmítá tuto novelu jako celek. Její dopady změní výrazně české školství, zhorší postavení rodičů ve vzdělávání a zvýší neúměrně tlak na výkon u dětí. Dopady novely budou „proti-inkluzívní", což prokazuje nekoncepčnost v současné školské politice.
Co novela zavádí a jaká rizika přináší:

1) Rozšíření povinnosti (před) školní docházky pro děti již od 5 let věku

Jde sice o předškolní docházku od 5 let, nicméně jejím záměrem je příprava na školu, což je jinými slovy jeden školní rok navíc. A ve věku, kdy děti mají prokazatelně potřebu hry, celostního rozvoje, potřebu blízkých ze své rodiny, bude většinu každého všedního dne připravováno na školu institucí.

Hlavním důvodem je připravit děti na školu (zejména děti rodičů, kteří údajně nevychovávají děti tak, aby na školu byly připraveny). Novela přitvrzuje podmínky pro všechny děti a rodiče, když říká: „škola je místem, na které dítě musí být povinně připraveno" (aby neselhalo, nebylo špatně hodnocené, nezatěžovalo práci učitele, nezdržovalo ostatní děti).

Navíc se tímto novela se dostane do rozporu s ústavou České republiky, která povinnost předškolního vzdělávání nezná a tím se dostává novela do rozporu s právy dětí a rodičů. Proto novelu bude provázet oprávněná ústavní stížnost.

Existuje odborná studie, kterou si zadalo samo MŠMT, která prokazuje „proti-inkluzivitu" tohoto opatření. Zavedení této povinnosti nebude podle studie mít pozitivní vliv na vzdělávací výsledky děti ze znevýhodněných nebo minoritních kulturních prostředí.

2) Rozdělování všech dětí v nízkém věku centrálními testy z matematiky a češtiny

Přijímací řízení na střední školy bude nově prováděno centrálně zadávanými znalostními testy, kterými budou muset projít úplně všechny děti na konci základní školy. Tyto testy je rozdělí na ty, které mohou jít na maturitní obory a na ty, které takové studium bude znemožněno.

I když vliv testu na přijetí bude někde mezi 50 a 100%, stane se u většiny škol pravděpodobně tím hlavním měřítkem přijetí žáka. Je to zásadní změna zejména pro střední odborné školy s maturitními obory, tyto maturitní obory nebudou dostupné mnoha dětem, nebudou pro ně pak dostupné ani mnohé profese. Opět jde evidentně o segregační opatření, které omezí přístup znevýhodněných dětí k dalšímu vzdělávání (bez maturity mimo jiné není možné hlásit se na vysokou školu).

Celý nový kolos testování rozšíří vliv státní centrální instituce Cermat nad všemi základními i středními školami. Základní školy, které dosud učily děti celostně, rozvíjely jejich sociální, estetické, tělesné, etické a jiné důležité dovednosti, se zaměří na obsahy testu z matematiky a českého jazyka. Testy navíc prokazatelně nijak nepodpoří zájem dětí o matematiku a český jazyk. Škola se pouze stane pro děti nudnějším a více stresujícím místem než už dosud je.

3) Nespravedlivé nesmyslné vylučování z možnosti získat maturitu

Zavedení povinné matematiky, které novela obsahuje, nezvýší numerickou gramotnost obyvatel ani nepodpoří zájem dětí o technické obory. Takové účinky tento povinný matematický test na konci střední školy nemůže přinést. Jediný efekt bude, že to opět vyloučí určitou skupinu mladých lidí z možnosti získat maturitu. Takových mladých lidí, kteří mají jiné talenty: v oblasti jazyka, estetiky, pohybu apod. tyto děti budou vyřazeny z možnosti studovat vysokou školu a vykonávat profese u kterých je maturita podmínkou.

4) Neřízené a nepředvídatelné změny školského zákona v různých jeho částech

Příkladem nebezpečí nezáměrných účinků každé novely je již schválená novela školského zákona, která je nazývána jako „inkluzivní" (je třeba si neplést s aktuální novelou připravenou k hlasování).

V této poslední novele se například zrušila možnost školské rady podat návrh na odvolání ředitele. Přitom školská rada je jediná zákonná možnost rodičů zapojovat se do vzdělávání svých dětí ve škole. Součástí rady jsou zřizovatelé, rodiče a učitelé, její rozsah činnosti je měřítkem demokratičnosti školského systému. Ubírání jejího vlivu je známkou o vývoji celé oblasti školství směrem k centralizaci a omezení demokratického vlivu komunity, rodičů a dětí na vzdělávání.

V chystané novele se jako jeden z mnoha pozměňovacích návrhů (podpořených poslaneckým výborem a tedy pravděpodobně návrh projde) objevuje návrh na zrušení Národní rady pro vzdělávání. Tato rada je ve školském zákoně poměrně krátkou dobu a ještě nedostala šanci prokázat svůj význam. Je to opět možnost demokratického nástroje, který státu poskytuje zpětnou vazbu. Členy takové rady mohli být učitelské organizace, rodičovské organizace, pedagogické fakulty, výzkumné ústavy a další významní zástupci veřejnosti i odborníků.

Celkovým vyznění této novely je nejen proti-inkluzivní, je to i zpráva občanům „vzděláme si vás, tak jak potřebujeme", rodičům: "dejte nám svoje děti do systému a nemluvte nám do toho" a zpráva dětem „otestujeme vás a rozdělíme, kam patříte". Podobný vývoj školství, který tato novela přináší nás zařazuje za východní hranice Evropy.

Témata: Školství
Vstupte do diskuze (91)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mléko do škol? Kolem programu jsou zmatky, mají se vyškrtnout střední školy

18.06.2018 15:48 Praha - Kolem programu Mléko do škol jsou pořádné zmatky. Střední školy by z něj měly být na návrh…

Zkrátit dětem prázdniny? Politik přišel s návrhem, Češi ho úplně…

12.06.2018 22:07 Aktualizováno Praha – O rozruch se postaral Zdeněk Seidl, radní pro školství Středočeského kraje z ČSSD. V…

Chcete se mít v budoucnu dobře? Tyto obory se dnes vyplatí studovat

09.06.2018 20:20 Aktualizováno Praha - Není tajemstvím, že za několik posledních desítek let se svět hodně změnil a došlo k…

Na AMU houstne atmosféra. Rektor se vzepřel a odmítl odvolat děkana Holého

08.06.2018 16:00 Praha - Rektor Akademie múzických umění (AMU) Jan Hančil se rozhodl nevyhovět návrhu Akademického…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama