Česká ženská lobby proti zákonu o prostituci: Návrh psali ti, kdo sex nakupují

Praha - Česká ženská lobby vyzvala poslankyně a poslance, aby zamítli návrh zákona o regulaci prostituce. Podle ní představuje další riziko pro prostitutky a prostituty a upevňuje pozici zákazníků. Způsobil by tak prý víc škody než užitku. Lobby, která zastřešuje 28 ženských a prorodinných organizací a akademických pracovišť, to napsala v otevřeném dopise zákonodárcům. List má ČTK k dispozici.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ceník nevěstince z roku 1932

"Návrh je psaný z pozice těch, kdo sex nakupují. Má zajistit bezpečný a státem regulovaný nákup sexuálních služeb. Způsobí tak ještě větší rizika pro osoby v prostituci, zatímco ještě více upevní mocenskou převahu klientů," uvedla lobby v dopise.

Podle lobby jde český návrh proti zahraničnímu trendu. Jiné státy volí prý jeden ze dvou přístupů. Buď prostituci legalizují, nebo postihují nakupování sexu a zákazníky. Cílem obou cest je posílit práva osob, které prostituci provozují, uvádí lobby.

Sněmovna poslala návrh zákona, s nímž přišel pražský magistrát, do dalšího projednávání v červnu. Nyní ho posuzuje poslanecký petiční výbor. Podle předlohy by prostitutky a prostituti museli mít zvláštní průkazy, chodit pravidelně na lékařské prohlídky a platit daně. Prostituce by se zařadila do podnikání.

Návrh zákona popisuje prostituci jako dobrovolné poskytování sexuálních služeb. Podle lobby ji ze svobodné vůle dělají lidé jen výjimečně, většinu k ní donutila nouze.

Lobby kritizuje i návrh zavést pravidelné zdravotní prohlídky. V zemích, kde se tento záměr prosadil, totiž výrazně vzrostla poptávka po nechráněném sexu. To zvyšuje riziko pro sexuální pracovníky a pracovnice.

Podle pisatelek a pisatelů je prostituce nebezpečná činnost, kterou společnost odsuzuje. "Být prostitutkou je co do pravděpodobnosti újmy na zdraví či ohrožení života pravděpodobně rizikovější činnost než práce dělníka na vrtných plošinách, kaskadéra, krotitele dravé zvěře, zkušebního pilota nebo bodyguarda," uvádí lobby v dopise.

Jak to chodí v cizině?

V Holandsku byl v roce 1999 přijat zákon, který rozlišuje mezi dobrovolnou a nedobrovolnou prostitucí. Dobrovolná prostituce je zde povolena a normalizována. Proti nedobrovolné prostituci byla vytvořena přísná opatření a zároveň se tento způsob snaží zlepšit pozici * prostituujících a oddělit prostituci od doprovodných kriminálních činností. Dobrovolnou prostituci si regulují samy odborově organizované prostitutky, žádají o úplné začlenění do komerční struktury společnosti, včetně řádného zdanění, pojištění, zajištění bezpečnosti pro pracovnice a zřizování legálních středisek jejich odborného školení

Prostituce je ekonomická činnost jako každá jiná a proto i u ní platí zákon nabídky a poptávky. Dokud se budou objevovat zájemci o tyto služby, nezmizí ani prostitutky. To si zřejmě uvědomili ve Švédsku, kde zavedli v roce 1999 tvrdé postihy za koupi nikoli prodej těchto služeb (zákazníci mohou být odsouzeni až na 6 měsíců vězení). Ukázalo se, že ani tento způsob řešení není ideální, neboť zákazníci si poradili po svém a dojíždějí za prostitucí do Dánska, informuje eee.wz.cz.

V Německu se v současné době projednává zákon o prostituci na parlamentní půdě. Tento zákon upravuje právní postavení prostituujících. Dolní komora jej schválila, horní komora jej zatím neschválila. Z důvodu rozdílných názorů obou parlamentních komor byl schválen tzv. Dohadovací výbor, který má za úkol najít kompromisní znění návrhu zákona, který má pak větší naději na schválení. Znamená to, že v blízké budoucnosti bude prostituce, prováděna v mezích zákona, v Německu legální. Jeho přijetím přestane být prostituce z hlediska zákona v rozporu s dobrými mravy, ale hlavním motivem je zlepšení neúnosné situace, která v této oblasti nastala. Zákon totiž umožní prostituujícím přístup k zákonnému zdravotnímu a důchodovému pojištění i k pojištění pro případ nezaměstnanosti a současně umožní lepší kontrolu ze strany příslušných státních orgánů.

Ve Francii se problematikou prostituce zabývá zákon o bezpečnosti. Nový zákon pokládá pasivní lovení za přestupek a trestá ho 6 měsíci vězení a pokutou 3750 euro. Francie přešla ze systému abolitionniste - prostitutky jsou oběti na systém zvaný probitionniste - klient i prostitutka jsou provinilci. Zároveň došlo k přesunutí prostituce z výnosných center měst na periferii. To vede ke zvýšení konkurence a tím i k riziku, že prostitutky začnou např.přijímat styk bez prezervativu.

Ve španělském Katalánsku byl přijat návrh zákona, který bude v této provincii regulovat zařízení, v nichž je prostituce provozována. Došlo tedy k zákonnému zakotvení, že aktivita prostituce provozované jako samostatná činnost, může být posuzována jako činnost prováděná za úplatu a jako taková obdržela právo na živnostenský list. Nový katalánský zákon stanovuje nejen povolené otevírací hodiny vykřičených domů, ale i hygienické podmínky, které musí být dodržovány, stejně jako pravidla pro jejich umístění v obydlených oblastech. Prostituce se takto staví na úroveň samozaměstnavatelům a jejich postavení ve společnosti nesmí být považováno za podřadné. Především mají být prostitutky za svou práci odměňovány spravedlivě. Stejně spravedlivě musí přispívat i do státního rozpočtu.

Témata: Prostituce | zákony
Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Já už dneska pohrdám voliči Zemana, prohlásil Hřebejk. Teď chce sám…

20.06.2018 14:59 Praha – Režisér Jan Hřebejk bude v komunálních volbách kandidovat za hnutí Starostové a nezávislí.…

Držitelé zbrojních průkazů cupují směrnici EU, k petici se přidali Klaus a…

20.06.2018 13:18 Praha - Odpůrci regulace zbraní dnes uspořádali tiskovou konferenci. Prezident sdružení Liga Libe…

Zemanův výstup s pálením trenýrek bude mít dohru? Politik prozradil, co se…

20.06.2018 12:08 Praha - Happening prezidenta Miloše Zemana, při kterém byly na Pražském hradě spáleny rudé trenýrky…

Poslanci pěti stran žádají propuštění Sencova. Ruský velvyslanec dostal…

20.06.2018 12:07 Praha - Poslanci Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN poslali na ruské velvyslanectví v Praze dopis,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama