"Dělníci " neuspěli: Soud zamítl název Dělnická strana. Pokračuje prý v extremismu

Praha - Pražský městský soud dnes zamítl název "Dělnická strana" (DS) pro Stranu pro Evropu (SPE), která změnu jména vymáhala žalobou po ministerstvu vnitra. Soud odkazuje na to, že Nejvyšší správní soud (NSS) v roce 2010 rozpustil DS kvůli extremismu. Také zástupcem SPE byl dnes u soudu někdejší šéf "dělníků" Tomáš Vandas. Ten namítal, že NSS před lety jeho stranu sice rozpustil, nezakázal ale prý samotný název a její symboly. Rozhodnutí není pravomocné, strana podá stížnost k NSS.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

371

Vandas po rozpuštění "dělníků" pokračuje v podobném projektu s názvem Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Strana pro Evropu podala vnitru žádost o přejmenování v roce 2011. Vandas již dříve uvedl, že uskupení je "tradičním koaličním partnerem DSSS". Vnitro žádost zamítlo s tím, že "nelze zaregistrovat stranu, která porušuje zákony".

Soudkyně Hana Veberová dnes uvedla, že při zamítnutí žaloby "nešlo odhlédnout od důvodů k rozpuštění Dělnické strany, jejíž činnost byla hodnocena zcela negativně."

Strana se podle vyjádření Vandase obrátí se stížností na NSS. Vnitro prý porušilo právo. Vandas se dnes soudkyni snažil přesvědčit například tím, že politická strana má podle něj právo na to, aby v průběhu své činnosti změnila název. Dělnická strana se prý také verdiktem NSS rozpustila, nebyla ale zakázaná, stejně jako její název a symboly s ní spojené.

Právní zástupkyně vnitra odkazovala na vyjádření odboru bezpečnostní politiky vnitra, podle kterého je zřejmé, že Strana pro Evropu je pokračovatelem Dělnické strany. Stanovy obou stran jsou podle ní zcela totožné a neliší se dokonce ani typem písma.

DSSS je podle bezpečnostních složek představitelem krajní pravice. Její členové jsou v prohlášeních a názorech zaměření hlavně na problematiku národa a přistěhovalectví. Pořádají přednášky, setkání na veřejných místech a pochody o svátcích, jako je například 1. květen. Podle policie s nimi souvisí radikální uskupení Dělnická mládež.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak je na tom Kalousek po operaci? Jeho kolega prozradil detaily z…

17.08.2018 22:22 Aktualizováno Praha - Šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi už je po operaci lépe. Informoval o…

Zeman nezvládá výkon funkce? Politici naznačují, že by měl skončit. To…

17.08.2018 22:22 Aktualizováno Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že prezident Miloš Zeman nepřednese…

Slovenský policejní exprezident Gašpar je poradcem Hamáčka

17.08.2018 19:48 Praha - Bývalý slovenský policejní prezident Tibor Gašpar, který kvůli vyšetřování vraždy reportéra…

K volbám do zastupitelstva Prahy se zaregistrovalo 29 uskupení

17.08.2018 19:31 Praha - Magistrát zaregistroval k volbám do zastupitelstva hlavního města 29 kandidátních listin,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama