Zahradil o EU: Táhnout za jeden provaz neznamená dělat vše stejně

Praha – Lídr kandidátky ODS pro volby do Evropského parlamentu a europoslanec Jan Zahradil je známý svým negativním postojem vůči přijetí jednotné evropské měny. O euru by měli rozhodnout lidé v referendu, říká místopředseda ODS.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Jan Zahradil na 24. kongresu ODS

Česká republika se při vstupu do Evropské unie zavázala k přijetí eura. „Za posledních deset let došlo k takové změně ve fungování eurozóny, že máme plné právo náš původní závazek přehodnotit," myslí si Zahradil, který by byl rád, aby v tomto případě o přijetí či nepřijetí evropské měny rozhodovali lidé sami.

„Do EU jsme vstoupili na základě referenda. Změna podmínek našeho členství v EU by tedy měla proběhnout také na základě referenda," vysvětloval čtenářům serveru novinky.cz v diskuzi europoslanec, podle kterého je všeobecné lidové hlasování v tomto případě naprosto logické.

Častým tématem letošních eurovoleb je také migrace. „Trvám na tom, že udělování občanství, azylu nebo trvalého pobytu má zůstat primárně v rukou národních orgánů, ne se přesouvat do Bruselu. Občanství a ostatní věci jsou privilegium, ne něco automatického," odmítá Zahradil návrhy o kvótách a přerozdělování migrantů.

Politik přesto z přistěhovalců strach nemá. „V České republice žijí asi 4% cizinců, navíc ve velmi kompatibilních komunitách se zbytkem společnosti. To je hluboko pod průměrem některých evropských zemí, proto není nutno se tady strašit migranty," říká europoslanec a dodává že státům, které mají s přistěhovalci problémy, by spíše než redistribuce migrantů, mohly pomoci peníze z evropského rozpočtu.

Zahradil věří, že ODS bude mít v květnových eurovolbách úspěch. „Dvakrát jsme volby do Evropského parlamentu vyhráli. Jde nám o to, aby naše europarlamentní frakce ECR byla po třetí nejsilnější. Je to jediná skutečná opozice vůči velké koalici eurolidovců, kam patří i strana TOP 09, a eurosocialistů, která v Bruselu léta funguje," popisoval místopředseda ODS, s kým by jeho strana v Evropě spolupracovala.

Témata: Zahradil, Jan | Eurovolby | ODS
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš o Agrofertu všem lhal? TI přišla s vážným obviněním

19.06.2018 19:16 Aktualizováno Praha – Skupina Transparency International Česká republika (TI) ve slovenském rejstříku zjistila,…

Největší problém je nelegální migrace, zopakoval Babiš v projevu o EU

19.06.2018 19:14 Aktualizováno Praha - V Praze dnes začala třídenní mezinárodní konference s názvem Pražský evropský summit …

Mirdovi s láskou... Soukup poslal Kalouskovi milostný vzkaz, všem je pro…

19.06.2018 19:02 Aktualizováno Praha - Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se svěřil, že mu moderátor, majitel stanice…

V Podbořanech přišlo na setkání se Zemanem sto lidí, své odpůrce prezident…

19.06.2018 19:00 Podbořany (Lounsko) – Do Podbořan na Lounsku dnes zavítal v rámci své návštěvy Ústeckého kraje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama