Šnajdr, Tluchoř i Fuksa budou propuštěni z vazby, stíháni jsou dál

Brno - Tři stíhaní někdejší poslanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa budou propuštěni z vazby. Na svobodu se dostanou, až žalobci vypracují a doručí do věznice příkazy k jejich propuštění. Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan ČTK řekl, že je na cestě do Olomouce, kde začne příkazy spolu s kolegy zpracovávat. Podle něho však z rozhodnutí soudu o vynětí exposlanců z pravomoci orgánů činných v trestním řízení nevyplývá, že by nebylo možné vést jejich stíhání. "Tímto aktem trestní stíhání rozhodně zastaveno není," zdůraznil Ištvan.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Petr Tluchoř /ODS/

Státní zastupitelství tak rozhodlo poté, co Nejvyšší soud dnes rozhodl o vynětí trojice z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Návrhy na vynětí Šnajdra a Tluchoře ležely u Nejvyššího soudu od června. Verdikt se však týká i Fuksy. Podle informací ČTK z rozhodnutí Nejvyššího soudu v případě Šnajdra i Tluchoře vyplývá, že za výkon poslaneckého mandátu, který chrání imunita, je třeba považovat i různé politické dohody, kompromisy či politická rozhodnutí.

"Nejvyššímu soudu pouze nebylo jasné, zda stíhané jednání neprobíhalo mimo půdu Poslanecké sněmovny a výslovně nevyloučil, že okolnosti, za nichž se vzdal poslanec svého mandátu, mohou být předmětem šetření orgánů činných v trestním řízení," uvedl Ištvan. Podle něho budou nyní žalobci Nejvyšší soud ještě žádat o výklad, zda poslanci jsou vyňati i pro jednání, ke kterému došlo i mimo půdu Sněmovny.

"Protože pokud by byli, tak by to znamenalo absolutní imunitu poslanců pro jakékoliv jejich jednání spojené s výkonem jejich mandátu kdekoli, ať už ve Sněmovně nebo kdekoli mimo Sněmovnu," dodal státní zástupce. Teprve poté prý bude možné učinit definitivní procesní rozhodnutí, tedy o tom, zda bude stíhání pokračovat či nikoli.

Podle Tluchořova advokáta Marka Nespaly Nejvyšší soud rozhodl, že politické jednání nemůže založit trestní odpovědnost. Tluchoř, a zřejmě tedy i Šnajdr, prý bude propuštěn z vazby. "Zdůraznili jsme, že veškerá jednání se odehrála na půdě Poslanecké sněmovny a šlo v nich o politické domluvy a politické cíle. Proto ihned po zatčení jsme podali návrh na vynětí klienta z pravomoci orgánů činných v trestním řízení," řekl IHNED.cz Tluchořův advokát Marek Nespala.

Vrchní státní zástupce Ivo Ištván řekl, že žalobci rozhodnutí soudu o vynětí Tluchoře a Šnajdra z pravomoci policie analyzují. Budou na něj brzy reagovat. Odůvodnění rozhodnutí Nejvyššího soudu nemají.

Oba návrhy na vynětí ležely u Nejvyššího soudu od června. Šnajdr a Tluchoř zřejmě zkusili stejnou strategii, s níž loni uspěl Vít Bárta (VV). Nejvyšší soud tehdy rozhodl, že Bárta nebude souzen za to, že spolustraníkům na jednání poslaneckého klubu VV nabídl výhodnou půjčku. 

"Rozhodnutí soudu znamená, že se na Marka Šnajdra a Petra Tluchoře vztahuje poslanecká imunita a jsou vyjmuti z pravomoci orgánů činných v trestním řízení a to řízení nebude v jejich případě pokračovat," popsal mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig s tím, že proti rozhodnutí není možné se odvolat.

To také znamená, že Šnajdra a Tluchoře musí vězeňská služba co nejdříve propustit z vazby. Spolu s nimi se z ní dostatne také bývalý ministr zemědělství Fuksa. Jeho obhájce Tomáš Gřivna se sice na Nejvyšší soud neobrátil, MF DNES ale Gřivna řekl, že státní zástupce už rozhodl o Fuksově propuštění, protože rozhodnutí se vztahuje i na něj. Byl totiž obviněn ze stejných trestných činů a za stejných okolností jako Šnajdr a Tluchoř.

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš o Agrofertu všem lhal? TI přišla s vážným obviněním

19.06.2018 19:16 Aktualizováno Praha – Skupina Transparency International Česká republika (TI) ve slovenském rejstříku zjistila,…

Největší problém je nelegální migrace, zopakoval Babiš v projevu o EU

19.06.2018 19:14 Aktualizováno Praha - V Praze dnes začala třídenní mezinárodní konference s názvem Pražský evropský summit …

Mirdovi s láskou... Soukup poslal Kalouskovi milostný vzkaz, všem je pro…

19.06.2018 19:02 Aktualizováno Praha - Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se svěřil, že mu moderátor, majitel stanice…

V Podbořanech přišlo na setkání se Zemanem sto lidí, své odpůrce prezident…

19.06.2018 19:00 Podbořany (Lounsko) – Do Podbořan na Lounsku dnes zavítal v rámci své návštěvy Ústeckého kraje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama