Topolánek prohraje ODS volby

Praha - Nejužší vedení občanských demokratů nemá odvahu řešit neudržitelnou situaci ve straně, řekl ve středu senátor Jiří Oberfalzer (ODS). Výsledek úterního jednání grémia strany, po němž zůstává Mirek Topolánek v čele ODS i jihomoravské kandidátky, považuje Oberfalzer za velké zklamání.

Přidejte svůj názor

Mirek Topolánek

"Bohužel to, že Topolánek zůstává v čele strany, jen zhorší náš volební výsledek a stranu ještě více zatíží," řekl senátor. Vedení občanských demokratů nemá odvahu situaci řešit, ale členská základna má jiný názor a v ní panuje úplně odlišná nálada, míní Oberfalzer.

Obava, že ODS nemá za Topolánka alternativu, je podle něj lichá. "Je tu pan Nečas, který sestavil volební program, a myslím, že by ho důstojně reprezentoval. Nejsme v situaci, kdy by takzvaně nebyl nikdo, kdo by stranu vedl," uvedl senátor.

Oberfalzer předpokládá, že jednání výkonné rady bude velmi bouřlivé, ovšem na dané situaci nic nezmění. "Předsedu může odvolat jen kongres a to je v tuto chvíli naprosto nereálné. Je to tedy jen jeho osobní rozhodnutí a jeho osobní odpovědnost," řekl.

Senátor nevěří, že Topolánek splní slib, že si dá pozor na vše, co řekne: "Sliboval to na minulých dvou kongresech. On něco takového není schopen dodržet."

Topolánek měl podle jeho názoru odstoupit po fatální prohře v krajských a senátních volbách v roce 2008. "To je standardní krok slušných a vyspělých předsedů stran. Od této chvíle se problémy občanských demokratů odvíjejí," myslí si Oberfalzer. Topolánkovo další setrvání v čele ODS je podle jeho názoru jen odklad Topolánkova politického konce.

Předseda ODS Mirek Topolánek v úterý ustál jednání grémia strany kvůli svým kontroverzním výrokům o církvích, židech a homosexuálech. Zůstal šéfem strany a jedničkou na jihomoravské kandidátce pro květnové sněmovní volby. Celou kauzu odstartovaly Topolánkovy výroky pro časopis LUI, kde se předseda ODS v souvislosti s homosexuály a židy zmínil také o předsedovi vlády Janu Fischerovi a ministru dopravy Gustavu Slamečkovi.

Topolánek mimo jiné prohlásil: "Gustav Slamečka, když jde opravdu do tuhého, opravdu do tuhého, tak jako ministr mám pocit, že uhne. A to ten Fischer prostě je Žid, není to gay, a ten uhne ještě dřív. To přeci nesouvisí, s tím, že je gay, to souvisí s jeho charakterem". Na adresu církví řekl, že se "církev se prosadila díky oblbování mas, díky vymývání mozků".

Šéf ODS se vzápětí omluvil. Trvá však na tom, že byl jeho neformální rozhovor pro časopis pro homosexuály účelově zneužit. Svými slovy se údajně nechtěl dotknout ani nedotkl současných českých církví a věřících.

Témata: Volby | Topolánek, Mirek | ODS
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děti a vnuci emigrantů možná budou moci snadněji získat české občanství

19.07.2018 21:51 Praha – Děti a vnuci lidí, kteří v minulosti odešli ze země do zahraničí, zřejmě budou mít možnost…

Krčál rezignoval na funkci předsedy krajské organizace ČSSD na Vysočině

19.07.2018 21:44 Aktualizováno Jihlava - Petr Krčál, který rezignoval na funkci ministra práce a sociálních věcí, skončil také na…

Senátoři nakonec Mašínovou ani Remka na státní vyznamenání nenavrhnou

19.07.2018 20:51 Praha – Senát nakonec prezidentu Miloši Zemanovi na státní vyznamenání nenavrhne ani sestru…

Senátoři schválili zavedení evropského vyšetřovacího příkazu

19.07.2018 20:29 Praha – Senátoři schválili zavedení evropského vyšetřovacího příkazu podle unijní směrnice.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama