Paroubek: Děsivý je letošní rozpočet připravený Topolánkem

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek se ohradil proti kritice šéfa občanských demokratů Mirka Topolánka, který obvinil sociální demokraty, že jejich vinou byl přijat "děsivý" rozpočet na rok 2010. Podle čtvrtečního Paroubkova vyjádření je naopak děsivý rozpočet na rok 2009 připravený vládou vedenou ODS.

Přidejte svůj názor

Jiří Paroubek

"Děsivý je schodek rozpočtu, který Topolánkova vláda připravila na tento rok, a který překročí 200 miliard korun," prohlásil Paroubek s tím, že kdyby trojkoaliční Topolánkův kabinet prováděl v uplynulých třech letech rozumnou daňovou a hospodářskou politiku a neřešila pouze skandály politiků ODS, nedocházelo by k rozkrádání miliard korun na státních zakázkách a ekonomika by na tom byla lépe.

Předseda ČSSD upozornil, že schodek rozpočtu na rok 2010 zůstal zachován tak, jak jej vláda předložila. Přesuny peněz ve prospěch učitelů, hasičů, zemědělců či lékařů, zdravotníků a sester sociálních ústavů socialisté slíbili už při schvalování Janotova balíčku úsporných opatření. "ČSSD na rozdíl od jiných stran, a především ODS, své sliby plní," uvedl.

Paroubek neopomněl zdůraznit, že ODS rozpočet podpořila. "Není chybou ČSSD, že pan Topolánek místo v Poslanecké sněmovně tráví čas na cestách a pak je špatně informován," poznamenal Paroubek s narážkou na to, že předseda ODS již není členem sněmovny a v současné době je na cestě po USA.

Šéf ODS Mirek Topolánek ve čtvrtek sdělil, že premiér Fischer by měl zvážit další existenci svého kabinetu. Rozpočet je podle Topolánkových slov děsivý.

O demisi ministrů za ODS odmítají tito členové kabinetu zatím hovořit. "Nic takového jsem neslyšel, nepřemýšlel jsem o tom a až to bude aktuální, tak se k tomu vyjádřím," řekl vicepremiér a ministr obrany Martin Barták Mediafaxu. Jediným členem vlády, který úvahy o rezignaci připustil, byl ministr financí Eduard Janota.

"Objednal jsem se na pondělí u premiéra, kde s ním chci probrat své další bytí či nebytí ve funkci ministra," řekl serveru idnes.cz Janota. Už při středečním jednání ve sněmovně přitom šéf resortu financí spekuloval o svém dalším setrvání ve funkci v případě neúspěchu hlasování o původně navrhované podobě rozpočtu.

Informace o tom, že by ministři za ODS měli zvážit další setrvání ve vládě, se objevily už ve středu večer po tom, co sněmovna schválila rozpočet s pozměňovacími návrhy, které o několik miliard zvyšují státní deficit. Premiér Fischer poznamenal, že z úsporného balíčku ministra financí Eduarda Janoty nezbylo nic. Ministr financí ani premiér Fischer se však už nevyjádřili, jestli vyšší odhlasovaný schodek povede k demisi šéfa státní kasy nebo pádu vlády. "Budeme o tom diskutovat ve vládě," lakonicky k tomu ve středu řekl Fischer.

Státní rozpočet na rok 2010 byl přijat včetně všech schválených pozměňovacích návrhů. Poslanci ODS před hlasováním opustili sál, čímž snížili potřebné kvorum pro schválení zákona. "Přijaté změny výrazně prohloubí deficit rozpočtu a směřují k prohloubení krize veřejných financí," uvedl na tiskové konferenci ve středu Petr Nečas (ODS). "Naším cílem však bylo nedopustit rozpočtové provizorium, které by výrazně zhoršilo situaci České republiky," doplnil Nečas.

Sněmovnou prošly všechny návrhy sociálních demokratů. Prošel tak návrh poslance Zdeňka Škromacha (ČSSD) na navýšení rozpočtu na sociální služby o 3,8 miliardy korun. Škromachův návrh tyto peníze bere ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), z rozpočtu na důchody a rozpočtu na nemocenskou. Prošel také návrh poslance Bohuslava Sobotky (ČSSD) na zachování platů státních zaměstnanců na současné úrovni. Na dorovnání čtyř procentního poklesu, který způsobil Janotův balíček, padne 6,8 miliardy korun. Půjde o peníze ze SFDI, odškodnění obětem trestné činnosti a další. Přijat byl i návrh poslance Ladislava Skopala (ČSSD) na navýšení přímých plateb pro zemědělce o 1,5 miliardy korun. Jde o prostředky ze SFDI a Všeobecné pokladní správy.

Topolánek a Nečas začali hovořit o tom, že by ODS měla odejít do opozice a nebýt spojována s Fischerovou vládou, protože podle Nečase skončila shoda, na které kabinet vznikl. "Musím jednoznačně konstatovat, že podle mého osobního názoru půdorys existence této vlády na dohodě ODS, sociální demokracie a Strany zelených je dál nemožný, je překonaný a je minulostí," řekl Nečas Právu. Podotkl, že jsou dvě možnosti, jak by se situace mohla vyvíjet. Buď by podali demisi ministři nominovaní ODS, protože vláda se vzdálila svému programu nezvyšovat schodky veřejných financí. "Zrovna tak je jednou z variant to, že vláda zásadově bude nadále hájit politiku minimalizace nárůstu dluhů, a že naopak z vlády pan předseda odvolá nominanty z řad sociální demokracie," dodal.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Malá jako šéfka spravedlnosti? Politici jsou zděšení. Nemá kvalifikaci, je…

22.06.2018 16:34 Aktualizováno Praha - Poslankyně ANO Taťána Malá vystřídá ve funkci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.…

Poche jedná se Zemanem v Lánem, navzájem se nemohou vystát

22.06.2018 16:04 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne na zámku v Lánech přijal kandidáta ČSSD na ministra…

Ukrajina by měla být ponechána sama sobě, prohlásil Zeman. A jeho výroků…

22.06.2018 15:11 Moskva/Praha – Ruská státní agentura TASS si všímá slov českého prezidenta Miloše Zemana. Ten v…

Zavede Česko hraniční kontroly? Je nutná reakce na spor o migraci v…

22.06.2018 13:44 Praha - Pokud Německo a následně Rakousko zavedou kvůli migraci hraniční kontroly, učiní tak ČR…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama