Kongres ODS skončil, Topolánek si potvrdil mandát

Praha - Druhý den celostátního 20. kongresu ODS se pomalu chýlí ke konci. Delegáti se během něj shodli na závěrečném usnesení kongresu a za zavřenými dveřmi debatovali o vnitřních záležitostech strany.

Přidejte svůj názor

Mirek Topolánek (kongres ODS)

"Kongres nás nerozdělil," zhodnotil setkání občanských demokratů předseda ODS Mirek Topolánek. Přestože se nehlasovalo o jeho mandátu, podle jeho slov už jen diskuze a přijetí Vize 2020 potvrdilo, že jeho mandát je silný. "Ukázalo se také, že jsme odpovědnou stranou, která je schopna bojovat se svými vnitřními problémy," řekl šéf ODS po kongresu na tiskové konferenci a označil to jako pozitivní závěr.

"Vstupujeme na plný plyn do předvolební kampaně na příští rok. Jsme připraveni bojovat," prohlásil Topolánek. V případě vnitrostranických sporů s Petrem Gandalovičem však zůstává Topolánek v klidu. "Hodně záleží na Petru Gandalovičovi, ať se sám rozhodne," doplnil šéf ODS. Gandalovič odmítl možnost, že by odstoupil s tím, že "mandát nemá od pana Topolánka, ale získal ho v demokratických volbách".

Delegáti v neděli schválili závěrečné usnesení, ve kterém pověřili výkonnou radu, aby do konce roku vypracovala klíč, který při nominaci na další kongres zohlednil volební výsledky ve volbách do sněmovny. Opatření by mělo zabránit využívání "černých duší". "Strana těmto praktikám razantně zabrání," prohlásil Topolánek.

Odsouhlasili také zpřísnění stranických stanov, aby výkonná rada mohla vyloučit člena strany, to dosud nebylo možné. Další změna ruší automatickou pozvánku na kongres pro členy vlády, sněmovny a Senátu, automaticky na ní budou mít nárok pouze tehdy, pokud budou zároveň členy poslaneckého nebo senátorského klubu. Kongres rovněž schválil kandidátky do sněmovních voleb, které strana měla připravené pro mimořádné volby. Regionálním sdružením však zůstává právo kandidátky měnit.

Delegáti kongresu se pokoušeli dovolit členy výkonné rady v druhém kole, na prvním kongresovém dnu se to v prvním kole nezdařilo. Z druhého kola volby však vzešel pouze pražský zástupce výkonné rady radní Milan Richter, další dva kandidáti neuspěli. Volební komise navíc doporučí, aby už se ve volbě na kongresu nepokračovalo.

Vítězem kongresu se tak stal předseda Mirek Topolánek, jeho oponenti neprosadili, aby byl kongres volební, ani další mimořádný sjezd, který by mohl změnit vedení. Topolánkovi se sice nepodařilo nechat schválit programový dokument Vize 2020, jeho dopracování a projednání na ideové konferenci však sám navrhl. Pokud by se to podařilo jeho kritikům, mohlo by to být považováno jako určité oslabení jeho mandátu a pozice lídra strany.

Topolánek na kongresu strany prohlásil, že pokud nevyhrají květnové volby, tak odstoupí. Delegáti neodsouhlasili návrh oblastního sdružení Rokycan, aby vedení strany bylo odvoláno a následovala volba nového předsedy i místopředsedů. Delegáti neschválili ani návrh oblastního sdružení Prahy 9, aby předseda ODS Mirek Topolánek na sjezdu potvrdil sílu svého mandátu.

Mirek Topolánek ve svém projevu zmínil, že pro Českou republiku je zásadní spojenectví v rámci EU a se Spojenými státy. Kritizoval, že prezident Václav Klaus sice kritizuje mnohdy oprávněně EU, ale projevuje sympatie k současnému autoritářskému Rusku.

Předseda strany se také omluvil za svou náladu a za to, že dva týdny přemýšlel o tom, jak dál. Podle Topolánka si musí strana stanovit, jak bude dál čelit novým civilizačním výzvám. "Pesimista si stěžuje fouká vítr, optimista čeká až foukat přestane, vůdce napíná plachtu," citoval Topolánek.

"Potřebujeme silné parlamentní spojence. Naším nejpřirozenějším partnerem je náš konkurent TOP 09. Samozřejmě, že nám to výrazně stěžuje možnost zvítězit ve volbách. Daleko více než dříve se rozdělují pravicové hlasy. Krátkodobě musíme klást daleko větší důraz na rehabilitaci demokracie demokratické politiky a boj s korupcí. Snažme se udělat si pořádek ve vlastních řadách a nezaplétejme se s ČSSD. Velká koalice by byla smrtící. Musíme uskutečnit náš dlouhodobý plán a spojit celé středopravé spektrum pod jednu střechu," řekl Topolánek směrem k nové straně Karla Schwarzenberga.

Na Topolánkova slova reagoval při svém projevu i host kongresu lídr TOP 09. Zmínil, že je ještě čas spojit síly a vyhrát volby, aby nedošlo ke střídání vlád, které by podle něj bylo v současné personální situaci na hranici ohrožení demokracie. "Uvědomme si vážnost situace a dejme se do práce," vyzval ODS Schwarzenberg a připomněl Moltkeho citát "odděleně pochodovat a společně se bít".

Na kongresu vystoupili také místopředsedové strany, po kterých hovořil předseda Senátu Přemysl Sobotka. Ten apeloval na členy ODS, aby si uvědomili politickou odpovědnost, a že je jejich hlavní úkol vyvést naši zemi z hospodářské krize, obnovit politickou důvěry a potvrdit našeho euroatlantického směřování. "Ten, kdo to jen trochu myslí dobře s touto zemí i se svými dětmi a nemyslí jen na svůj momentální úspěch, měl by si vždy ráno říct nahlas jména Paroubek, Rath, Zaorálek či Filip, aby si uvědomil, že musí každý den pro tuto zemi nikoli jen pro sebe něco pozitivního udělat. To není výzva k hašteřivosti či malicherné sousedské nenávisti," uvedl Sobotka.

Účastníci kongresu si mohou vyfotit se sličnými hosteskami či ochutnat pardubické perníčky. Nedělní ukončení kongresu je naplánován na 14.00 hodinu, ale podle množství přihlášených řečníků, kterých je zhruba 70, se jednání delegátů protáhne.

Delegáti se na sjezd sešli v hotelu, v kterém proběhl i volební sjezd ODS v prosinci 2008, v prostorách kongresového centra - Clarion Congress Hotel Prague v Praze Vysočanech.

Témata: ODS | Topolánek, Mirek
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český majstrštyk. V4 se chová jako parta vzdorovitych puberťáků, zuří…

23.06.2018 22:00 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš čelí kritice za to, že v neděli nepojede na minisummit Evropské unie,…

Fraška s Pochem a Hamáčkem? Žádné ústupky, ČSSD by to poškodilo,…

23.06.2018 21:02 Aktualizováno Praha - Návrh, aby ministerstvo zahraničí místo Miroslava Pocheho dočasně vedl předseda ČSSD Jan…

Babiš telefonoval Merkelové. Výrok o bojkotu odmítl, minisummit je prý z…

23.06.2018 20:06 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes ohradil proti slovům o bojkotu nedělního minisummitu EU…

Kontroverze kolem Malé? Měla by naslouchat a nic nekomentovat, vzkázal jí…

23.06.2018 18:20 Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek oznámil, že ministra spravedlnosti Roberta Pelikána v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama