Elitní soudkyně: Klaus ví o jmenování soudců kulový! A korupci tu nikdo neřeší

Praha - Kandidátka do Senátu za Zelené a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wágnerová v pořadu České televize Hyde park označila české protikorupční zákony za kontraproduktivní. Prý naopak mnohé zákony ke korupci často inspirují. Je to způsobeno nedokonalostí našeho právního systému a snahou některých politiků o zachování korupčního prostředí.

Přidejte svůj názor

371

Jestli ale českou politickou scénu ovládá mafie, to bývalá soudkyně říct nechtěla. Řekla jen, že možná ano, možná ne. Zároveň uvedla, že odposlechy, jež se v poslední době vyrojily, jasně dokazují korupci mezi politiky a ta by měla být rychle a přísně potrestána.

Takový postup by kandidátka do senátu zvolila i vůči nekalím exekutorům, kteří se dopouštějí nelegálního jednání a vymáhají až stonásobky dlužných částek. Podle Wágnerové je jejich jednání nemorální a je blízké lichvě. Přesun exekutorských pravomocí do soukromých rukou bylo unáhlené a nedotažené, řekla v pořadu.

Stát se tak má ještě hodně co učit, aby právní systém došel dokonalosti. Jedním z neduhů státu je fakt, že se neumí omlouvat za své chyby.

Doktorka Wágnerová dále sdělila, že mnoho rozhodnutí soudů týkající se politických otázek a politiků jsou minimálně velmi zvláštní. Důkazy o přímém ovlivňování zvenčí nemá. Jako krok kupředu vidí zavedení kárných senátů při Nejvyšším správním soudu. Ten řeší pochybení soudců, exekutorů a státních zastupitelů. Jako důležitý prvek zaručující nestrannost označila působení nejen soudců, ale i zástupců dalších právních profesí v tomto senátu.

Ohledně jmenování soudců Eliška Wágnerová vidí problém ve špatném systému výběru. Ten podle ní zatím nevybírá ty nejlepší kandidáty. Snahu prezidenta o zasahování do výběru soudců považuje za nešťastné. Prý soudnictví nerozumí, a proto by výběr měl nechat na samotných soudcích a ministrovi spravedlnosti. Ti mají dostatečný přehled o stavu a potřebách české justice.

O rozhodnutí kandidovat do senátu právě za Stranu zelených řekla bývalá soudkyně ÚS, že s touto stranou má mnoho společného. Například humanismus, sociální cítění, ohled na lidská práva. Strana také obstála před dvěma lety v testu korupčního potenciálu. Ví, že partaj má jisté vnitřní potíže. Ty se jí však netýkají, jelikož kandiduje jako nezávislá s podporou zelených.

Současnou vládní krizi vidí jako vážnou a doufá, že dojde k předčasným volbám. Pokud by se koalice znovu dohodla, ztratila by poslední zbytky důvěryhodnosti. Uvedla, že „byl překročen Rubikon.“

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babišova blamáž, vysokoškoláky do vlády raději nepouštět. Politici glosují…

17.07.2018 17:12 Aktualizováno Praha - Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) dnes oznámil, že rezignuje. Politici jeho…

Krčála má v čele MPSV nahradit Maláčová. Zeman bude situaci řešit v sobotu

17.07.2018 17:03 Praha - Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes přijal rezignaci Petra Krčála a premiérovi Andreji Babišovi …

Špidla dává Babišovi zapravdu: Komunisté jsou demokratičtí, ČSSD udělal…

17.07.2018 15:54 Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) ve víkendovém rozhovoru pro MF Dnes prohlásil, že KSČM je…

Ministr Krčál rezignoval. Nechci být zátěží pro vládu ani ČSSD, prohlásil

17.07.2018 15:23 Aktualizováno Praha – Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál končí ve funkci. Oznámil to na tiskové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama