Dohnal byl odsouzen a končí ve funkci šéfa NKÚ

Praha - Rozhodnutí soudu v kauze prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) může utnout éru znevěrohodňování činnosti této instituce. V pondělí to uvedla vicepremiérka Karolína Peake (VV) a dodala, že možným změnám ve fungování NKÚ se bude v úterý věnovat koaliční pracovní skupina.

Přidejte svůj názor

František Dohnal

"Shodou okolností zítra zasedá koaliční skupina ustavená na základě dodatku ke koaliční smlouvě, která má postavení NKÚ řešit," uvedla místopředsedkyně vlády. Na programu je podle ní především rozšíření pravomocí kontrolorů tak, aby zahrnuly i hospodaření obcí a krajů.

"Věci veřejné ale navíc navrhují rozšíření pravomocí i na kontrolu hospodaření firem, ve kterých je většinovým vlastníkem obec, kraj nebo stát (například České dráhy či Dopravní podnik hlavního města Prahy)," připojila Peake. Doplnila, že politici se budou následně věnovat i pravidlům pro výběr kandidáta na pozici prezidenta NKÚ.

V současné době navrhuje prezidentovi kandidáta Poslanecká sněmovna. Podle Peake ale nemá proces jasně nastavená pravidla a kvalifikační předpoklady, rozhodovat tak mohou spíše politické obchody než odbornost a nezávislost kandidáta.

Vytvoření pracovní skupiny související s novelou Ústavy ČR a zákona o NKÚ předeslal dodatek ke koaliční smlouvě, který zástupci ODS, TOP 09 a VV podepsali na konci loňského června.

"V tomto složení bude jednání první. Paní vicepremiérka na něj pozvala poslance Stanislava Polčáka (TOP 09-STAN) a Marka Bendu (ODS) s tím, ať si každý přibere ještě jednoho kolegu," přiblížila agentuře Mediafax mluvčí místopředsedkyně vlády Radka Hrstková. Uvedla také, že VV bude na schůzce zastupovat kromě Karolíny Peake i poslankyně Lenka Andrýsová.

"Předpokládám, že na schůzku přijdu sám. Popravdě, ani nevím o tom, že bych si měl brát někoho s sebou. Vzhledem k tomu, že jsem návrh zákona napsal, cítím se dost odborný na to, abych se k němu mohl i sám vyjádřit," řekl Mediafaxu Polčák.

Schůzka se koná v úterý od 14 hodin na Úřadě vlády.

Dohnalovo odvolání proti podmíněnému trestu za to, že poslancům neumožnil kontrolu hospodaření, v pondělí zamítl Městský soud v Praze. Jeho osmiměsíční trest vězení s podmíněným odkladem na 18 měsíců je tak pravomocný, čím František Dohnal přestal splňovat kvalifikaci nutnou pro prezidenta NKÚ a ve funkci skončil. Ke stejnému trestu Dohnala loni v létě odsoudil Obvodní soud pro Prahu 7.

Už po předchozím, nepravomocném verdiktu, se vláda rozhodla, přestat zvát Dohnala na svoje zasedání. Kabinet tak fakticky stopnul projednávání kontrolních závěrů NKÚ, protože Dohnal odmítl vysílat svého zástupce.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Areál Hradu bude strážit firma exšéfa vězeňské služby, dostane za to…

20.07.2018 13:12 Aktualizováno Praha - Areál Hradu bude po čtyři roky hlídat firma Indus exředitele vězeňské služby Luďka Kuly,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama