Proměňme Senát v regionální sněm, navrhuje Gazdík

Praha - Senát by se mohl transformovat na komoru regionů, řekl v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. K názoru ho prý vede vysoký počet voleb v České republice.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Petr Gazdík

"Bavil bych se o transformaci na komoru regionů. Po schválení přímé volby prezidenta máme šestery volby," uvedl Gazdík. Domnívá se, že velký počet voleb bude pro občany demotivující. Obává se pak především nízké volební účasti.

Jakým způsobem by byli voleni zákonodárci do komory regionů, však Gazdík Mediafaxu neupřesnil. Ani to, zda by volby mohly být nepřímé, jako je tomu například u německé horní komory. "Je to na diskuzi ústavních právníků. Já předpokládám, že by volby mohly probíhat zároveň s krajskými volbami," řekl Mediafaxu.

Gazdík se prý však vůbec nebrání zrušení Senátu. "Já bych pro takovou věc klidně zvedl ruku," řekl následně Mediafaxu s tím, že raději by horní parlamentní komoru zrušil, než transformoval.

K návrhu ho však prý nevede fakt, že v Senátu má většinu opoziční ČSSD. K tak razantní změně ústavy by podle Gazdíka mělo dojít až po vážné odborné diskuzi.

Bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD) debatu nad transformací Senátu nevyloučil. Zdůraznil však, že k záměru bude koaliční vláda potřebovat i podporu opozice, jednalo by se totiž o ústavní zákon, k jehož schválení je nutná ústavní většina v parlamentu.

Témata: Gazdík, Petr
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama