V Lánech skončilo setkání prezidentů

Lány - Setkání prezidenta Václava Klause s chorvatským prezidentem Ivo Jasipovičem a slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem skončilo v neděli dopoledne položením věnců na hrob T.G. Masaryka v Lánech. Srbský prezident Borise Tadić opustil Česko již v sobotu, informoval mluvčí Hradu Petr Macinka.

Přidejte svůj názor

Václav Klaus (Prezident ČR)

Prezident Klaus se s chorvatským a slovenským prezidentem rozloučil krátce po 10. hodině ranní, záhy poté, co společně uctili památku prvního československého prezidenta T.G. Masaryka, který je poblíž lánského zámečku pohřben.

Všichni čtyři prezidenti se na pozvání Klause setkali v Lánech v sobotu dopoledne. Jednali především o vstupu Chorvatska do Evropské unie a o snaze Srbska získat status kandidáta na členství. Snahy obou zemí Česká i Slovenská republika podporuje.

"Bude to výhodné pro nás, až tyto země tam budou. Neříkám to z altruistických důvodů, je to výlučně ze sobeckých, egoistických důvodů. Až bude Chorvatsko a Srbsko v EU, bude to pro nás lepší a výhodnější," prohlásil v sobotu Klaus.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič zase zdůraznil, že členství obou zemí významně prospěje také politické a ekonomické stabilitě celého Balkánu. Evropská unie by proto neměla klást Srbsku kvůli udělení statusu kandidáta podmínku, aby uznalo nezávislost Kosova. "Srbsko neuzná nezávislost Kosova, ale bude se snažit přispět k stabilnější situaci v jihovýchodní Evropě a k tomu, aby zde nedocházelo ke konfliktům," slíbila srbská hlava státu Boris Tadić.

Všichni čtyři prezidenti označili jednání za přínosné a slíbili, že v něm budou pokračovat.

Témata: Václav Klaus
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama