Zemanovci ve sněmovně posílí ČSSD

Praha - V posledních průzkumech veřejného mínění se Strana práv občanů – Zemanovci přibližuje pětiprocentní hranici nutné pro vstup do poslanecké sněmovny. Tento středolevý subjekt momentálně těží z propadu důvěry občanů v zavedené politické strany. Pro EuroZprávy.cz se k šancím této strany změnit rozložení sil ve sněmovně vyjádřil PhDr. Petr Just, Ph.D. z Metropolitní univerzity v Praze.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Just považuje vzestup malých politických stran za běžný jev v českém politickém rybníce. “Je to skutečně pravidelný jev a vyplývá z toho, že vždy se občané v rámci kritického přístupu ke stávajícím stranám snaží "vyvážit" sněmovnu někým novým,“ sdělil serveru EuroZprávy. cz. Tito potenciální voliči pak dle Justa volí novou stranu ne pro její program, ale právě kvůli onomu protestu proti stranám zavedeným. Jejich přízeň je tak velmi vratká.


K šancím SPOZ ovlivnit dominantní postavení ČSSD na levici se Just vyjádřil skepticky. „SPOZ nebude rozhodně daleko od toho dostat se do sněmovny, ale nemyslím si, že by narušili dominantní postavení ČSSD na levici,“ komentoval Just. ČSSD je prý již dostatečně silnou a stabilní stranou, v čemž udělala velký pokrok oproti letům minulým.

Pokud by se SPOZ nakonec opravdu dostala do sněmovny, byl by to dle Justa přínos pro ČSSD a její dominantní postavení by to paradoxně ještě posílilo. Vyjádřil se, že “pokud dnes něco snižuje koaliční potenciál ČSSD, tak je to právě chybějící partner v levé části politického spektra.“ Ve spolupráci s KSČM sociálním demokratům zamezuje Bohumínské usnesení přijaté v druhé polovině devadesátých let a jiného partnera od středu nalevo strana nemá. „Proto by přítomnost další strany ve středolevém prostoru výrazně rozšířila koaliční potenciál ČSSD,“ dodal.

Prvním opravdovým testem jak si Zemanovci stojí, budou krajské volby na podzim letošního roku. Po nich budou reálné šance této strany zabodovat i ve volbách do Poslanecké sněmovny mnohem zřetelnější.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama