Koho pošle KSČM do prezidentských voleb?

Praha - O kandidátovi na post prezidenta rozhodne KSČM v květnu na svém stranickém sjezdu, uvedl ve čtvrtek předseda strany Vojtěch Filip. Je přesvědčený, že europoslanec a bývalý kosmonaut Vladimír Remek podporu členů KSČM získá.

Přidejte svůj názor

Vojtěch Filip

"S Vladimírem Remkem jednat budu. Jeho jméno v návrzích na kandidaturu určitě zazní," řekl agentuře Mediafax Filip. Zdůraznil však, že jasno bude až na stranickém sjezdu.

Remkovo zdráhání nemusí být podle Filipa definitivní. "To, že o tom nyní neuvažuje, neznamená, že by kandidaturu nepřijal, pokud bude mít širokou stranickou podporu," domnívá se předseda KSČM.

Nástupce současného prezidenta Václava Klause budou Češi volit v přímé volbě. K nominaci budou kandidáti potřebovat podpisy deseti senátorů, dvaceti poslanců nebo nejméně 50 tisíc voličů.

Vůbec prvním oficiálním stranickým kandidátem na prezidentský úřad je předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Získat nominaci za Občanskou demokratickou stranu se bude snažit místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Mluví se ovšem také o předsedkyni sněmovny a místopředsedkyni ODS Miroslavě Němcové, ta své rozhodnutí oznámí na jaře.

Politické grémium ČSSD bude o prezidentském kandidátovi jednat v pátek a sobotu na utajovaném místě mimo Prahu. V kuloárech se hovoří o ekonomovi Janu Švejnarovi či bývalém evropském komisaři a předsedovi strany Vladimíru Špidlovi.

Lidovci by chtěli na Hradě svou europoslankyni Zuzanu Roithovou.

Do přímé volby jde i čestný předseda Strany práv občanů-Zemanovci, expremiér Miloš Zeman. Do boje o jeden z nejvyšších ústavních postů vyráží i bývalý předseda úřednické vlády Jan Fischer.

Klání o prezidentskou funkci se zúčastní také předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková.

Témata: prezident čr | Volby
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie chce, aby i Česko přijalo uprchlíky. Babiš poslal ostrou reakci

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Praha - Česká republika nebude přijímat žádné migranty. Uvedl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO) s…

ČSSD chce přidat na mzdy, rodičovskou či výbavu policie

15.07.2018 20:41 Praha - Sociální demokraté budou při jednáních o rozpočtu na příští rok podporovat desetiprocentní…

Oficiální postoj Česka k migraci? Tady je

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha - Česká vláda nemůže a nebude dávat souhlas s nelegální migrací, reagovalo dnes ministerstvo…

Kouřící Zeman zablokoval vchod do NATO? Hrad musí vysvětlovat spoustu věcí

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha – O tom, co se dělo a nedělo na summitu Severoatlantické aliance se na sociálních sítích…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama