Náměstek kariérní, nebo politický? Kteří budou lepší?

Praha - Kabinet Petra Nečase (ODS) ve středu schválil návrh tezí zákona o úřednících státní správy. Po jednání vlády to uvedl sám premiér s tím, že jedním z cílů budoucí normy bude zajistit depolitizaci veřejné správy a oddělení politických a kariérních náměstků ministrů.

Přidejte svůj názor

Petr Nečas

"Ministerstvo vnitra na základě dnešního jednání vlády zahájí neprodleně práci paragrafového znění. Vzhledem k posunu dalších etap prací předpokládá zpracovatel předložení návrhu paragrafového znění do 30. září letošního roku," uvedl Nečas. Cílem chystaného zákona je podle něj zvýšení kvality veřejné správy a její profesionalizace. Dále zajištění prostupnosti mezi státní správou a samosprávou a také depolitizace veřejné správy.

"Odpolitizování už nebude řešení zřízením funkce ředitele úřadu ministerstva, ale vytvořením hranice a přesné, veřejně známé definice mezi posty, které budou obsazeny kariérními úředníky a které budou obsazeny na základě politické nominace, jak je zvykem prakticky ve všech vyspělých západních zemí," zmínil předseda vlády.

Premiér Nečas přiblížil i svoji představu, podle které by nepolitická linie sahala až na úroveň náměstků. "Já osobně se přikláním k tomu modelu, který je naprosto standardní v drtivé většině západních zemí s parlamentním systémem. To znamená, že jsou na náměstkovské úrovni definovány dvě kategorie. Část náměstků je politicky jmenována, část jsou kariérní úředníci," prohlásil.

Nečas připojil příklad Německa, kde jsou na každém ministerstvu čtyři státní tajemníci. Dva z nich jsou jmenovaní politicky, druzí dva ne. Podobně pak ve Velké Británii jsou na ministerstvech vždy dva náměstci s politickou nominací a jeden, který se s volbami nemění. "Přepokládám, že i my půjdeme touto cestou. To znamená, že bude definováno, které pozice náměstků jsou definovány politicky nominovány, a které jsou pro kariérní úředníky," dodal premiér.

Cílem nového zákona má být podle něj i zvýšení právní ochrany státních úředníků, která je v současné době nižší, než je evropským standardem.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama