Pěstounů je dostatek, bez změn v systému to ale nepůjde, tvrdí sdružení

Praha - Najít v České republice dostatek kvalitních pěstounů pro náhradní rodinnou péči pro děti nevnímáme jako velký problém, tvrdí skupina 26 předních neziskových organizací věnujících se této oblasti. Chystané změny proto vítáme, informoval ve středu novináře Jan Folda.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

"V současné době určitě není pěstounů dostatek, o čemž vypovídá i to, že 11 tisíc dětí stále vyrůstá v ústavech. Jednou z příčin ale je i to, že Česko nemá aktivní systém vyhledávání pěstounských rodin. To znamená, že my v podstatě jen čekáme, kdo za námi přijde a řekne, že se chce o dítě starat," popsala Ria Černá, psycholožka z občanského sdružení Amalthea, což je centrum náhradní rodinné péče.

Právě aktivnějšímu náboru pěstounů dává prostor právě projednávaná novela zákona o sociálně právní ochraně dítěte. "Prioritou v ní již není ústavní péče, což občanským sdružením podporujícím pěstouny výrazně rozvazuje ruce v aktivitách pro pěstouny," podotkla Černá.

V Česku podle ní obecně panuje malá povědomost o roli pěstounů a jejich statusu. "I to se chystáme změnit cílenou kampaní, potřebujeme ale rámec, který by nám to umožnil a právě novela pro jiné typy péče než ústavní výrazně otevírá prostor," zopakovala Černá.

Reforma systému náhradní rodinné péče podle sdružení znamená zlepšení podpory sociálně slabých rodin, ze kterých nejčastěji pocházejí děti v ústavech. "Pokud s nimi budeme pracovat přímo v terénu, řada dětí by v ústavech vůbec končit nemusela. Potřebujeme ale širokou síť sociálních služeb, jejíž vznik také umožní přesměrování peněz z ústavní péče," popsal Jan Klusáček z Nadace Lumos, která podporuje změny v systému péče o ohrožené děti.

Doplnil, že zatímco taková sociální podpora rodin stojí 50 tisíc korun na jedno dítě ročně, jeho pobyt v ústavu stojí půl milionu korun. "Můžeme tedy říct, že práce přímo v terénu je desetkrát efektivnější," podotkl.

Nezisková sdružení upozorňují i na přílišné zjednodušování reformy v oblasti náhradní péče o dítě. "Téma se trochu nechtěně smrsklo jen na otázku rušení kojeneckých ústavů. Přitom v zákoně se o ničem podobném nepíše. Snahou reformy je využít potenciál těchto lidí a přenést jej do terénu," popsala Jaroslava Máliková ze sdružení Rozum a cit.

Témata: děti
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama