Kníže Schwarzenberg: Monti na mě při debatě jen "zíral"!

Řím/Praha - Předseda italské vlády Mario Monti si v úterý nechal od šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga (TOP 09) vysvětlit váhavý postoj Česka k unijnímu fiskálnímu paktu. Schwarzenberg si podle svých slov nebyl Montiho pochopením jistý, italský premiér se prý tvářil udiveně.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Karel Schwarzenberg

"Pan Monti se mne ptal, proč se pan premiér rozhodl, jak se rozhodl. Já jsem se mu to pokusil vysvětlit. Nevím, jestli se mi to podařilo," prohlásil český ministr zahraničí po schůzce v Římě. "Pan Monti se díval udiveně. Je pro to krásné české slovo: On na mne zíral," dodal Schwarzenberg.

Hlavním tématem krátkého setkání byla pozice České republiky k nové mezivládní smlouvě o fiskální unii, ke které se Petr Nečas (ODS) v lednu v Bruselu nechtěl připojit.

"Vysvětlil jsem panu premiérovi, že jde o referendum. Řekl jsem mu, že našemu premiérovi jde o to, abychom pro přijetí eura udělali plebiscit," uvedl ministr zahraničí. "Že si to (Nečas) vynalezl sám, to je jiná záležitost," doplnil Schwarzenberg. Jeho ministři totiž na vládě tento krok nepodporovali.

Ministr zahraničí nechtěl předjímat, jak se budou jednání o fiskálním paktu mezi ním a předsedou vlády dál vyvíjet. "Premiéra jsem teď neviděl. Uvidíme, jestli se zítra něco domluví," zmínil Schwarzenberg. S Nečasem se setkají ve středu na jednání vlády.

Šéf diplomacie by nebyl proti, kdyby se schůzka s premiérem uskutečnila například na tancovačce v Čimelicích, kam Nečas v souvislosti s fiskálním paktem slíbil zajet. "Setkal bych se kdekoliv, ať je to v Čimelicích nebo v Praze, kdyby to mělo smysl," uvedl ministr zahraničí.

Schwarzenberg se pro agenturu Mediafax vyjádřil k výtce předsedy vlády, že je spíš ministrem v zahraničí než ministrem zahraničí. "Dělat v dnešní době ministra zahraničí výlučně z pracovny v Černínském paláci možné není. Od té doby, k mému politování, co začali ministři zahraničí létat, tak každý očekává, že se za ním ministr zahraničí podívá," prohlásil.

"Přiznávám, že před 50 lety bylo rozumnější, když vše řídil velvyslanec na místě, který se obyčejně také lépe vyzná než ministr. Teď ale musí vždycky přijet ministr zahraničí," řekl Schwarzenberg a dodal: "Mne by bylo také milejší, kdybych měl jednu cestu za rok a ostatní by vyřizovali velvyslanci. Bohužel, od té doby, co všechno lítá jak bláznivý, to není možný."

Ministr zahraničí se v úterý vrátil z dvoudenní pracovní návštěvy Itálie. Ve středu po jednání vlády odlétá pracovně do Španělska. Konec týdne pak stráví ve Vatikánu, kam jede na konzistoř kardinála Dominika Duky.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama